نقد و بررسی بازی XCOM Chimera Squad

نقد و بررسی بازی XCOM Chimera Squad

نقد و بررسی بازی XCOM Chimera Squad

یکی از معروف‌ترین و موفق‌ترین عناوین در سبک استراتژی نوبتی، فرنچایز XCOM می‌باشد که این‌بار XCOM Chimera Squad در مسیری جدید قدم برخواهد داشت. سبک استراتژی نوبتی در بازی‌های ویدئویی شباهت خاصی با شطرنج دارد. در بازی‌های ویدئویی و برای مثال در شطرنج، باید استراتژی خاص خود را بچینید و به حرکات بعدی خود به خوبی فکر کنید. سریع عمل کردن اصلا چاره‌ی کار نیست و باید به‌خوبی تمرکز کنید، برای هر حرکتی که می‌کنید باید فکر کنید و با هدفی خاص در بازی قدم بردارید و یا برای حرکت‌های خود نقشه بچینید. اصلا نمی‌توان گفت که XCOM Chimera Squad نسخه‌ای فرعی و یا قسمتی مستقل است البته که این بازی از یک نسخه فرعی کامل‌تر می‌باشد. بهتر است تا این بازی را این‌طور نگاه کنیم که XCOM Chimera Squad یک تلاش تحسین برانگیز جهت ارائه‌ی یک بخش داستانی مستقل از XCOM 2 است. دنیاسازی پویا و سیستم مبارزات تازه در کنار لایه‌ای از استراتژی واقعا برای هر گیمری که حتی تکه علاقه‌ای به این سبک از بازی‌های ویدئویی دارد نیز می‌تواند لذت بخش باشد. همان طور که اطلاع دارید، سری XCOM به خاطر مبارزات نوبتی خود شناخته می‌شود و نسخه تحت عنوان Chimera Squad مبارزاتی با ایده‌های جدید کمی نوسازی کرده است اما لازم به‌ذکر است که تمامی این ایده‌ها مناسب XCOM نیستند. حال Chimera Squad نسخه‌ای از XCOM به‌حساب می‌آید باوجود مکانیک‌های کمرنگ‌ شده و پوسته‌ی رنگارنگ. اما این نسخه اکثر مواردی را که سری XCOM را به یک بازی تاکتیکی قوی تبدیل می‌کند، در خود دارد. این نسخه سعی کرده است تا با بهبودسازی این فرمول را بهبود ببخشد اما این بهبودها توسط انتخابات هنری عجیب کمرنگ شده‌اند. خلاصه که این بازی تجربه‌ی جالبی است، اما راه زیادی برای رسیدن به پتانسیل کامل خود دارد.XCOM Chimera Squad اصلا بی‌نقص نیست اما می‌توان گفت که اکثر مشکلات بازی که باعث خواهد شد تا بازیکن عصبانی شود با چند بهینه‌سازی رفع خواهند شد. بیشتر از هر چیزی، به‌نظر می‌رسد که فیراکسیس گیمز (Firaxis Games)، قصد دارد تا با XCOM: Chimera Squad یک آزمایش عمومی انجام دهد. با نقد و بررسی بازی XCOM Chimera Squad همراه پاتوگیم باشید.

بازی XCOM Chimera Squadداستان بازی XCOM Chimera Squad کاملا مجزا نسبت به نسخه‌های پیشین این مجموعه خواهد بود و در عین حال ارتباط خوبی با بازیکن به‌وجود خواهد آورد. داستان این بازی پنج سال پس از XCOM 2 جریان دارد یعنی درست پس از شکست دادن پروژه‌ی آواتار توسط گروه XCOM روایت می‌شود و حالا دیگر مردم با موجودات بیگانه عادت کردند و در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند اما باندها و یا گروهایی از این موجودات بیگانه از زندگی کردن در کنار دیگر انسان‌ها خوشحال نیستند و به‌دنبال شروع جنگ هستند. لازم به‌ذکر است که داستان نشان دهنده‌ی سه باند خطرناک می‌باشد که فعالیت‌های بسیار خطرناک انجام می‌دهند و نتیجه‌اش نیز چیزی جز آسیب‌های جبران ناپذیر نخواهد بود. Chimera Squad نیز به‌عنوان یک نیروی ویژه‌ی پلیس وظیفه دارد تا رهبر این سه باند را شناسایی کند و آن‌ها را نابود سازد. مکانیک‌های ساده شده‌ی بازی، باعث می‌شوند تا به پایان رساندن بخش داستانی بسیار سریع‌تر باشد و نیازی به وقف کردن زمان زیادی ندارید. موضوع دیگری که در این بازی حائز اهمیت است و ما در نقد و بررسی بازی XCOM Chimera Squad به آن به‌طور کامل خواهیم پرداخت، شخصیت‌پردازی می‌باشد.

می‌توان گفت که شخصیت‌های بازی به دو قسمت انسان و موجودات فضایی تقسیم شده‌اند نیز نقطه‌ای مثبت به‌حساب می‌آید. ویژگی جدید مربوط به ماموریت‌هایی می‌شود که اگر شخصیتی به‌دست دشمنان کشته شود، مجبور هستیم که دوباره آن مرحله را تکرار کنیم. یازده شخصیت در این بازی وجود دارد که هر کدام ویژگی رفتاری خود را دارند و این موردها را می‌توان در زمانی که قصد انتخاب شخصیت و یا در زمانی که مرحله‌ای به‌اتمام رسیده است مشاهده کرد. یکی از بزرگترین تفاوت XCOM Chimera Squad با دیگر نسخه‌های این فرنچایز، Time Line می‌باشد که فهرست شخصیت‌های دشمن و گروه خود را در آن‌جا نشان می‌دهد و بااستفاده از آن شخصیت‌ها می‌توانند از توانایی‌های عادی و ویژه استفاده کنند. فاز بندی در این سبک از بازی‌های ویدئویی نیز بدین شکل است که شما با یک شخصیت به‌دشمن تیراندازی می‌کنید و باقی را حرکت می‌دهید. علاوه‌بر این موارد، برخی از ویژگی‌ها از بازی حذف شده است؛ برای مثال در نسخه‌های پیشین سفینه خود را می‌توانستیم شخصی‌سازی کنیم و از طرفی می‌توانستیم تصمیماتی در رابطه با سازمان بگیریم ولی حالا این بخش از بازی حذف شده است. آزمایشگاه که در گذشته در بازی وجود داشت، حالا خبری از آن نیست و تنها کارگاه آن برای ارتقا و ساخت وسایل باقی مانده است. در نسخه‌های پیشین شاهد بودیم که اگر شخصیتی در یک ماموریتی زخمی می‌شد، باید به درمانگاه برای درمان فرستاده می‌شد اما در XCOM Chimera Squad چیزی بدین شکل وجود ندارد و شخصیتی در طی ماموریتی زخمی شود، به‌صورت خودکار درمان خواهد شد اما زخم آن بیشتر از یک زخم سطحی باشد، مکانیک “Scars” وارد عمل می‌شود. Scars یک نوع مکانیک است که باعث می‌شود تا شخصیت زخمی در بازی دقت نشانه‌گیری آن پایین رود و این به‌وضوح در روند بازی یک فرد تاثیر گذار خواهد بود و تنها را برطرف کردن این مشکل این است که آن شخصیت را برای چند روز به واحدی به نام Train بفرستیم. حذف کردن مرگ دائمی سرگرم‌کننده است اما در نهایت تعادل بی‌نظیر مبارزات XCOM را بر هم می‌زند.

XCOM Chimera Squad

XCOM Chimera Squad محیط‌های کوچکی را برای میدان نبرد طراحی کرده است اما قابلیت‌هایی از طرفی به‌وجود آورده است که می‌تواند بازی را هیجانی‌تر و جذاب‌تر کنند. قابلیت جدیدی به بازی اضافه شده است که طعم آن را شیرین‌تر از گذشته می‌کند و آن هم Encounter نام دارد. شاید حمله به یک نقطه و به‌صورت همه‌جانبه بسیار جالب و هیجان انگیز باشد. قسمت جدید XCOM نیز سعی کرده است تا از این طریق شروعی طوفانی در بازی به‌وجود آورد. این قابلیت به‌این صورت است که وقتی شما قصد ورود به یک نقطه را دارید، می‌توانید نیروها را برای مثال از دو منطقه وارد کنید، کاری که بیشتر در فیلم‌ها پلیسی مشاهده می‌شود. شما نیروها را در دو منطقه مستقر می‌کنید و گروهی از در ورودی وارد می‌شود و باقی با بمب گذاشتن برروی دیوار. علاوه‌بر این در میدان نبرد نیز می‌توان از دودزا یا فلش استفاده کرد. در بازی شما اصلا نباید مانند برخی از افراد در شطنج بدون هدف بازی کنید. سعی کنید تا شخصیت دشمنی که جان آن کم است را سریع‌تر نابود کنید تا آن باوجود آن جان کمش باعث آسیب دیدن تیم شما نشود. همان طور که ذکر شد تمامی شخصیت‌ها توانایی‌های خاص خود را دارند و شما باید نسبت به توانایی آن و وضعیت و قرارگیری دشمن آن را نابود سازید.

ممکن است برخی از بازیکنان قدیمی این فرنچایز از مکانیک‌های جدید ناراضی شوند اما تغییرات ۱۸۰ درجه را که برخی از ان‌ها اصلا بهینه به‎حساب نمی‌آیند را مطمئنا حس خواهد کرد. گرافیک بازی نسبت به‌نسخه‌های پیشین دستخوش تغییرات بوده است و از طرفی میان پرده‌ها به شکل تصاویر کمیک روایت می‌شوند. برخلاف گیم پلی که تغییراتی چشم‌گیر داشته‌اند، دیگر موارد آنقدر تلاش بر پیشرفت نکرده‌اند و می‌توان گفت که در برابر بازی Gears Tactics کم خواهد آورد. میان‌پرده‌ها طراحی جالبی پیدا کرده‌اند و شاید درصد کوچکی از این تغییرات به‌جز قرار گرفتن در نقاط منفی بازی، جایی دیگر قرار نخواهد گرفت. در کل اگر بخواهیم به بخش‌هایی از این قبیل بپردازیم، متوجه خواهیم شد که برخلاف گیم پلی تغییرات کوچکی لحاظ شده است. موسیقی‌های بازی در حد انتظاراتی که ما از فرنچایز XCOM داشتیم ظاهر نشده است و صداگذاری در درجه قابل قبولی قرار خواهد گرفت. باوجود این که تغییرات ۱۸۰ درجه‌ای که سازندگان بر این بازی به‌وجود آورده‌اند جواب دهنده نیستند اما تنظیمات درجه‌ی سختی بسیار گسترده‌ی XCOM Chimera Squad، باعث می‌شود تا هر گیمری از آن لذت ببرد. از سوی دیگر، این بازی از مادها هم پشتیبانی می‌کند و به مادسازها این اجازه را خواهد داد تا نقشه، شخصیت و دشمنان جدیدی را به‌وجود آورند. محیط‌های سبز نیز که کمتر در نسخه دوم مشاهده می‌شدف حالا در این نسخه بیشتر مشاهده می‌شود.

XCOM Chimera Squad

سازندگان تمام تلاش خود را برای تبدیل شدن XCOM Chimera Squad به نسخه‌ای فرعی و تکراری به‌کار گرفته‌اند و تاحدودی موفق ظاهر شده‌اند. این بازی از منابع الهام گرفته شده‌اش، به‌وضوح ساده‌تر شده و تغییر حال و هوای بازی، ممکن است به‌ذوق برخی از افراد بزند. اما افرادی که برای اولین‌بار قصد دارند تا دست‌پخت تازه سری XCOM را مزه کنند، به‌نظر می‌رسد تجربه‌ی بدی نباشد. این بازی اصلا بی‌نقص نیست اما اکثر مشکلات آن احتمالا باچندین بهینه‌سازی برطرف شود اما فکر نکنم تغییرات ۳۶۰ درجه‌ای که توسعه دهندگان به‌وجود آورده‌اند را بتوان با هر چسب زخمی، زخم را پوشش داد. اما بازهم همانند دیگر نسخه‌های XCOM دنیاسازی پویا و سیستم مبارزات تازه در کنار لایه‌ای از استراتژی نابود نشده‌اند و هنوز جزوی از نقاط مثبت به‌حساب می‌آیند. این بازی را می‌توان به تمامی طرفداران سبک استراتژی پیشنهاد کرد و همان طور که اطلاع دارید، سری XCOM به خاطر مبارزات نوبتی خود شناخته می‌شود. XCOM Chimera Squad این مبارزات را با ایده‌های جدید، کمی نوسازی می‌کند، اما تمامی این ایده‌ها مناسب سری XCOM نخواهد بود. این بازی پروژه‌ی مستقل خوبی بوده است اما به‌نظر می‌رسد در کنار سایر بازی‌ها نتواند موفق ظاهر شود. همان طور که در ابتدای نقد و بررسی بازی XCOM Chimera Squad نیز ذکر شد، به نظر می‌رسد که فیراکسیس گیمز (Firaxis Games)، قصد دارد تا با XCOM Chimera Squad یک آزمایش عمومی انجام دهد اما تغییرات بیش از اندازه‌ی آن نسبت به نسخه‌های پیشین این فرمول را به‌هم بزند. این نسخه را می‌توان نسخه‌ای سبک‌تر، ساده‌تر، ارزان‌تر و ضعیف‌تر معرفی کرد. امیدوارم از نقد و بررسی بازی XCOM Chimera Squad لذت برده باشید.

نقاط قوت

  • دنیاسازی پویا و سیستم مبارزات تازه در کنار لایه‌ای از استراتژی
  • اضافه شدن Breach Mode
  • شخصیت پردازی خوب
  • رفع باگ‌های شناخته شده در سری XCOM
  • سیستم Time Line

نقاط ضعف

  • صداگذاری و موسیقی
  • کاهش درجه سختی
  • حذف بخش‌هایی از بازی مخصوصا ساخت و ساز
  • باگ‌ها و مواردی جزئی که واقعا آزاردهنده هستند

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.