نقد و بررسی بازی Trials of Mana

نقد و بررسی بازی Trials of Mana

نقد و بررسی بازی Trials of Mana

در نسل هشتم شاهد عرضه‌ی نسخه‌های ریمیک و ریمستر بسیاری از سوی توسعه دهندگان بازی‌های ویدئویی بودیم و این موضوع باعث شده بود که بازی‌های جدید کمتر به چشم بی آیند. در سال ۲۰۲۰ میلادی شرکت اسکوئر انیکس (Square Enix) دو بازی محبوب خود را یعنی بازی‌های فاینال فانتزی ۷ و Trials of Mana را بازسازی کرده است. در سال ۱۹۹۵ اولین نسخه از بازی Trials of Mana توسط شرکت اسکوئر انیکس برروی کنسول بازی سوپر فامیکام منتشر شد و پس از ۲۵ سال این شرکت بازی سازی در نمایشگاه E3 2019 به صورت رسمی اعلام کرد که نسخه بازسازی شده Trials of Mana منتشر خواهد شد. Trials of Mana ریمیک سومین قسمت از بازی‌های Seiken Densetsu می‌باشد که ۲۵ سال پیش در ژاپن منتشر شد و حال این بازی به خوبی بازسازی شده است و می‌تواند بازیکنان را ساعت‌ها سرگرم کند. در ادامه همراه نقد و بررسی بازی Trials of Mana باشید.

نقد و بررسی بازی Trials of Manaداستان بازی Trials of Mana روایت‌گر قهرمان‌هایی می‌باشد که قصد دارند تاریکی را از بین ببرند. “الهه منا” با ساخت یک شمشیر و شکست دادن هیولاهایی که با نام بنودانس (Benevodans) می‌شناسیم شروع می‌شود. الهه منا روح خودش را به درخت منا تبدیل کرد و شمشیرش را نیز در سنگی که در پای آن درخت است قرار داد و درخت نیز از این شمشیر محافظت می‌کند. حال همه چیز از همین شمشیر شروع می‌شود، شمشیری که باید قهرمان داستان بازی آن را از سنگی در پای درخت در بیاورد. قهرمان باید شمشیر را از سنگ پای درخت منا در بیاورد و این قهرمان نیز توسط شمشیر منا انتخاب می‌شود و تنها آن قهرمان شایسته این شمشیر می‌باشد. هشت سنگ دیگر نیز در مکان‌های مختلف سرزمین قرار دارد که بنودانس‌ها در آن‌ها قرار دارند و قصد دارند تا سرزمین منا را به تاریکی بکشانند. سال‌ها از این اتفاق می‌گذرد و “درگن لرد” قصد دارد تا از قدرت سنگ منا و بنودانس‌ها استفاده کند و بر سرزمین حکمرانی کند و الهه منا را نیز از بین ببرد. در همین راستا درخت منا در حال پژمرده شدن است و شما و دوستانتان نیز باید دست به کار شوید.

بازی دارای ۶ شخصیت می‌باشد که بازیکنان تنها می‌توانند سه عدد از این شخصیت‌ها را انتخاب کنند که شما در ابتدای کار باید یکی از این شخصیت‌ها را به عنوان شخصیت اصلی انتخاب کنید و دو همراه خودتان را نیز انتخاب کنید. نسبت به شخصیتی که انتخاب می‌کنید داستان بازی متفاوت خواهد بود. هرکدام از شخصیت‌های بازی دارای یک داستان جدا می‌باشند ولی هدف تمامی شخصیت‌ها یکی است. شخصیت پردازی‌های بازی نیز قابل قبول می‌باشد و هر شخصیت ویژگی‌های بارز خودشان را دارند. می‌توان گفت بدلیل جدا بودن داستان هر شخصیت و ویژگی‌های منحصربفرد هر شخصیت بازی، می‌توان بازی را با شخصیت‌های متفاوتی که تجربه نکرده‌اید تجربه کنید و از دوباره بازی کردن بازی با شخصیتی جدید لذت ببرید. اگر با شخصیت‌های متنوع و جدید بازی را دوباره تجربه کنید به خوبی تنوع و ویژگی‌های شخصیت‌ها را حس خواهید کرد. البته تنوع شخصیت‌ها تنها در داستان بازی قابل حس شدن نیست و در گیم پلی بازی نیز به خوبی احساس می‌شود و این موضوع می‌تواند هرچه بیشتر بازیکنان را ترغیب به امتحان کردن دوباره بازی با شخصیتی جدید کند. شاید بتوان کمی به داستان سرایی بازی ایراداتی گرفت و ذکر کرد که اگر روند بازسازی داستان سرایی بازی برای سال ۲۰۲۰ میلادی کمی قدیمی شده است و سازندگان می‌توانستند با اضافه کردن المان‌های جدیدتر حس تازگی بیشتری به بازی بدهند.

نقد و بررسی بازی Trials of Manaبازی Trials of Mana به طور کلی بازسازی شده است و دارای گرافیک و جلوه‌های بصری بسیار خوبی می‌باشد. ساختار گیم پلی بازی و سیستم مبارزات حفظ شده است و تغییراتی کمی را در بازسازی شاهد هستیم. در بازی خبری از ماموریت‌های فرعی نیست ولی در گوشه و کنار ماموریت اصلی، دشمنانی وجود دارند که می‌توانند چاشنی کار باشند. دشمنان بازی اصلا شبیه دشمن نیستند و می‌توان گفت که هوش مصنوعی بازی ضعیف است. ولی باس‌های موجود در بازی که تعدادشان نیز اصلا کم نیست می‌توانند چالش‌های بسیار جدی‌تری باشند. باس‌های مختلف بازی بسیار سرگرم کننده هستند و می‌توانند جای ضعف دشمنان بازی را به خوبی پر کنند و از طراحی ظاهری جذابی نیز بهره می‌برند. در طول مبارزات می‌توانید کنترل همراهانتان را نیز برعهده بگیرید و از ویژگی‌های منحصربفرد آن‌ها نیز استفاده کنید، در طول مبارزات مجبور به این کار خواهید شد چرا که همانطور در بالا نیز اشاره کردم، هوش مصنوعی بازی ضعیف می‌باشد و همراهانتان به خوبی نمی‌توانند از ویژگی‌هایشان استفاده کنند. در نسخه‌ی بازسازی شده Trials of Mana شاهد استفاده از دوربین سوم شخص نیز هستیم. بازی دارای محیط‌های متنوع می‌باشد که تنوعی برای بازیکنان می‌باشد و باعث می‌شود تا بازیکنان خسته نشوند یا حس تکراری بودن محیط بهشان دست ندهد. در این بازی چرخه شب و روز نیز وجود دارد و همین موضوع باعث ایجاد تغییراتی متعدد در بازی و حتی شخصیت‌های بازی نیز می‌شود. نقشه بازی نیز دارای ده‌ها منطقه بزرگ می‌باشد. نقشه بازی از هر نظر عالی طراحی شده است و در یافتن مسیر اصلا گیج کننده نیست و به خوبی تمامی مناطق و مراحل بازی را به بازیکنان نشان می‌دهد. 

یکی از مهمترین مواردی که در بازی Trials of Mana گنجانده شده است سیستم مبارزات بازی می‌باشد. سیستم مبارزات بازی به لطف ارتقای کلاس بندی شخصیت‌ها بسیار جذاب می‌باشد و هر ۶ شخصیت بازی کلاس بندی خاص خودشان را دارند. بازیکنان می‌توانند با پیشرفت شخصیت‌ها در بازی و ارتقای کلاس شخصیت‌ها، ویژگی‌های جدیدی را برای شخصیت‌شان باز کنند. اگر بتوانید به کلاس‌های مختلف دست پیدا کنید به خوبی شیوه‌ی مبارزات شما نیز تغییر خواهد کرد. هر کدام از شخصیت‌ها و کلاس‌ها دارای ۷ کلاس ارتقا یافته می‌باشند که به صورت شاخه‌ای می‌باشد. این کلاس‌ها نیز به دو دسته Dark و Light تقسیم می‌شوند. اگر در داستان بازی کمی جلو بروید می‌توانید در فروشگاه‌های متعدد سلاح و زره‌های قوی‌تری تهیه کنید و شخصیت‌تان را قوی‌تر از قبل کنید. موسیقی بازی نیز از هر نظری بی نقص می‌باشد و پخش شدن موسیقی در مبارزات بازی می‌تواند هیجان مبارزات را چندین برابر کند.

نقد و بررسی بازی Trials of Mana

در نهایت می‌توان گفت که بازی Trials of Mana یک بازسازی خوب می‌باشد که می‌تواند تجربه‌ی خوبی را به بازیکنان منتقل کند. طراحی شخصیت‌های مختلف، سیستم کلاس بندی شخصیت‌های بازی و باس‌های متنوع و بسیاری از موارد دیگر توانسته است مشکلات فنی بازی را پوشش دهد و بازی Trials of Mana را به یک بازی خوب بدل کند و جزو آن دسته از بازسازی‌هایی باشد که با وجود تمام تغیرات می‌تواند بسیار بهتر از نسخه‌ی قبلی خود باشد و بازیکنان قبلی خود را به خوبی می‌تواند به سمت خود جلب کند. امیدوارم از نقد و بررسی بازی Trials of Mana لذت برده باشید.

نقاط قوت

  • طراحی خوب کاراکترها
  • سیستم کلاس بندی کاراکترها
  • موسیقی خوب
  • باس‌های متنوع
  • قابلیت تکرارپذیری بازی
  • گرافیک خوب

نقاط ضعف

  • هوش مصنوعی ضعیف
  • ساختار قدیمی گیم پلی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.