نقد و بررسی بازی The Division 2

نقد و بررسی بازی The Division 2

نقد و بررسی بازی The Division 2

یکی از بهترین بازی‌های “لوترشوتر” یکی از مورد انتظارترین بازی‌های سال ۲۰۱۶ بود که به دست استودیو مسیو تولید شده بود و The Division نام داشت. بازی The Division در نیویورک روایت می‌شد و برف زیبایی شهر را سفید پوش کرده بود، اتمسفر فوق‌العاده و ماجراجویی‌های جذاب همراه با گرافیکی که حرف اول و آخر را می‌زند، بازی را دوچندان جذاب و زیبا کرده بود. نمی‌توان گفت که The Division 2 دنباله‌ی نسخه‌ی اول است ولی سازندگان آن را دنباله می‌نامند. بسیاری از نسخه‌های دومی که از یک مجموعه ساخته می‌شوند، خود یک داستانی جداگانه و متفاوت دارند و تنها چندین ویژگی را از نسخه‌ی اول به ارث می‌برند. در ادامه به بررسی بازی خواهیم پرداخت و فقط یک نکته را خاطرنشان کنم که The Division 2 حرفه‌ای ترین شوتر سوم شخص است که تاکنون ساخته و عرضه شده است.

ورودتان را به واشنگتن دی‌سی خوش آمد می‌گویم، البته بدموقع آمدید، ویران شده. زمستانی که در نیویورک و در The Division با شیوع ویروس پشت سرگذاشتیم، حال به تابستان واشنگتن دی‌سی رسیدیم، پایتخت سیاسی ایالات متحده و در نهایت کاخ سفید. کشور به‌خاطر ویروسی که منتشر شده بود، اوضاع خوبی نداشت و بی‌قانونی و هرج‌ومرج با اولین نگاه، این پیام را به ما می‌رساند. شخصیت ما مشغول یک مبارزه بود که به طور غافل‌گیرکننده‌ای خبر رسید که ما باید خودمان را به واشنگتن برسانیم. توان نظامی کاهش پیدا کرده، سربازان و محافظان کشور یا کشته شده‌اند و یا برای محافظت از جان خود پا به فرار گذاشته‌اند. ما وارد واشنگتن می‌شویم و مشاهده خواهیم کرد که همه چیز ویران شده و بازماندگان به صورت گروه‌های مقاومت درآمده‌اند، حال وظیفه‌ی تمامی مردم است که به هر نحوی که شده از وطن خود محافظت کنند. داستان بازی به نوعی ساده و کلیشه‌ای است و اگر به دنبال بازی‌ای می‌گردید که داستانی غنی، ارزشمند و تاثیرگذار داشته باشد، مطمئنا The Division 2 لذت خاصی برای شما نخواهد داشت. دیویژن ۲ داستان خاص و درگیرکننده‌ای ندارد ولی در عوض گیم پلی‌ای جذاب و مراحلی دوست داشتنی را تقدیم بازیکن خواهد کرد. نه این که بخواهم بگویم که داستان اصلا جذابیت ندارد، داستان بازی شما را به سمت گیم پلی‌ای جذاب و دوست داشتنی هدایت خواهد کرد. در همان دقایق اول تجربه بازی، متوجه خواهید شد که استودیو مسیو با حوصله و با عشق به طراحی بازی پرداخته است. مراحل آنقدر درگیرکننده خواهند بود که داستان را فراموش خواهید کرد. البته که استودیو مسیو سعی کرده است تا در بین مراحل اصلی، داستانی سینمایی را به تصویر بکشد.

The Division 2بازی از مراحل‌های بسیاری تشکیل شده است. کلاس‌بندی‌ها با وسواس زیادی طراحی شده و جذابیت خاص خود را پیدا کرده است؛ اصلی و فرعی که واقعا نمی‌توان گفت که مراحل فرعی چیزی از مراحل اصلی کم دارند. سازندگان به بهانه‌های مختلف بازیکنان را تشویق به تجربه مراحل فرعی می‌کند. مراحل اصلی بازی از ماموریت‌هایی تشکیل شده است که ممکن است در گذشته و در عناوینی دیگر به تجربه یک همچین ماموریت‌هایی پرداخته باشید. از آزاد کردن افراد از گروه‌های دشمن گرفته تا تصرف یک منطقه یا از بین بردن دشمنان مشخص شده. نکته‌ی مثبت در خصوص طراحی مراحل اصلی، می‌توان به طراحی بسیار خوب آن‌ها اشاره کرد که باوجود این که شاید این چنین مراحلی تکراری باشند ولی محیط بازی، جذابیت خاصی را به اصل موضوع خواهد داد. وسیله‌هایی برای مجبور کردن بازیکنان وجود دارند تا مراحل فرعی را تجربه کنند. فعالیت‌های جانبی بسیار متنوع هستند و در طول بازی باید برای ارتقاء سطح‌مان آن‌ها را تجربه کنیم. بسیاری از افراد این ماموریت‌ها را اجباری متوجه می‌شوند ولی با تجربه‌ی یکی یا دوتا از این مراحل، علاوه‌بر لذتی که خواهید برد، سطح شما نیز ارتقاء پیدا خواهد کرد و تا آخر تجربه دیویژن ۲، سرگرمی خوبی برای شما خواهد بود. “پاداش” یکی از اساسی‌ترین دلیل‌ها برای تجربه‌ی مراحل فرعی می‌باشد که سیستم لوت و پیشرفت فوق العاده بازی را به رخ بازیکن می‌کشد.

بازی با استفاده از سیستم لوت، برای انجام کارهای بازیکنان در بازی، ارزش قائل می‌شود و پس از انجام ماموریت‌های اصلی، XP دریافت خواهید کرد یا با کشتن باس‌ها آیتم‌های با ارزشی نسیب شما خواهد شد. از طرفی دیگر می‌توانید دست به فعالیت‌های مجرمانه بزنید تا لوت بیشتری را به دست آورید. همچنین گشت و گذار در بازی و لوت کردن به بدست آوردن XP کمک خواهد کرد. همان طور که باید بازی‌های نقش آفرینی، حس یک پیشرفت را به بازیکن منتقل کنند، The Division 2 به بهترین شکل ممکن برروی آن کار کرده است. با افزایش سطح، می‌توانید یک سری پرک‌ها را به شخصیت خود اضافه کنید، قابلیت‌هایی که به نوعی قدرت و قابلیت‌های شما را افزایش می‌دهند. همچنین دیویژن ۲ قابلیت‌های زیاد و متنوعی را در اختیار شما قرار خواهد گذاشت تا ظاهر سلاح و کاراکتر خود را شخصی‌سازی کنید. برای باز کردن قابلیت‌های شخصی‌سازی می‌توانید از پاداش‌هایی که بازی با پشت‌سر گذاشتن مراحل به شما اهدا می‌کند، نیز استفاده کنید.

The Division 2هوش مصنوعی بازی در کنار گان‌پلی جذاب، بازی را دوچندان زیبا کرده است. NPCها بیش از هر زمان دیگری زنده به نظر می‌رسند و حس حیات در تک تک نقاط بازی کاملا حس می‌شود. سنگرگیری بسیار عالی طراحی شده است به طوری که یکی از بهترین سنگرگیری‌ها در بازی‌های ویدئویی، در بازی دیویژن ۲ طراحی شده است. دشمنان نیز به بهترین حالت ممکن سنگرگیری خواهند کرد و با استراتژی خاصی به شما نزدیک می‌شوند (دشمنان از هشت مهارت اصلی بهره می‌برند). تمامی حرکاتی که دشمنان انجام خواهند داد، به طور کاملا منطقی طراحی شده است. حال نسبت به نسخه‌ی اول، دشمنان بازی از تنوع بسیاری بهره می‌برد و هر کدام از این دشمنان، از تاکتیک‌های خاصی برخوردار هستند و همه‌ی این موارد همراه با جنبه‌های اکشن چالش‌برانگیز، بازی را بیش‌ازپیش جذاب‌تر کرده است. جزئیات بازی نیز به بهترین شکل ممکن طراحی شده است و علاقه‌مندان به بازی‌های ویدئویی، مطمئنا با تجربه‌ی این بازی یک مورد پیدا خواهند کرد تا خود را با آن هماهنگ کنند و از آن لذت ببرند. بسیاری بر این باور هستند که با اتمام رسیدن بخش داستانی و مراحل آن، بازی دیگر به اتمام رسیده است ولی در نهایت و با پشت‌سر گذاشتن بخش داستانی، شروعی تازه با End Game را تجربه خوهیم کرد که بی‌نهایت چالش‌برانگیز و اعتیادآور است که مطمئنا از جذابیت آن لذت خواهید برد. پس از پایان بخش داستانی، سه تخصص برروی میز وجود دارد که می‌توانید به ایجنت خود اضافه کنید؛ اسنایپر، مخفی‌کار و مهاجم این سه تخصص هستند. همچنین نسخه‌ی اول دیویژن، تجربه‌ای Co-Op را به بازیکنان تقدیم می‌کرد که حال در دیویژن ۲ نیز شاهد بازگشت این نقطه‌ی قوت هستیم. در این بخش حس و حال کار تیمی را در دیویژن ۲ تجربه خواهیم کرد به طوری که گروه‌های چهارنفره تشکیل خواهد شد و بازی در درجه سختی قرار خواهد گرفت و شما با هم‌گروهی‌هایتان باید ماموریت‌ها را یکی پس از دیگری پشت‌سر بگذارید. البته که اگر تاکنون اطلاع نداشتید، باید به اطلاع برسانم که بازی The Division 2 یک بازی کاملا آنلاین است.

The Division 2

از دارک زون‌ها در بازی The Division نمی‌توان چشم‌پوشی کرد مخصوصا که در نسخه‌ی دوم حضور پررنگ‌تری دارند. این بخش کمی ربط به بخش لوت بازی دارد؛ برای به دست آوردن لوت بهتر، ریسک بزرگی را مرتکب خواهید شد. در مناطق PvPvE تجربه‌ی متفاوتی را می‌چشید و خطرهایی که در این مناطق وجود دارند، تنها برروی دشمنان همیشگی تاثیرگذار نیستند بلکه برروی بازیکنان دیگر نیز تهدیدهای احتمالی هستند. دارک زون‌ها مناطقی آلوده به ویروس آبله هستند و بخاطر همین موضوع ممکن است برخی از آیتم‌هایی که در این مناطق کشف می‌شوند، آلوده به همین ویروس باشند. همچنین با ورود به دارک زون‌ها، بازیکنان همه چیزشان برابر خواهد شد؛ از سلاح‌ها گرفته تا سلامتی آن‌ها. تبدیل شدن به روگ (Rogue) نیز بسیار جذاب‌تر از نسخه‌ی قبل شده است و با تبدیل شدن به Rogue پاداش‌هایی سازندگان برای زنده ماندن در نظر گرفته‌اند و تشویق خواهید شد تا به بازیکنان دیگر حمله کند. همچنین با بالاتر رفتن سطح Rogue، آیتم‌های بهتری به دست خواهید آورد ولی از طرفی دیگر، احتمال کشته شدنتان به دست سایر بازیکنان بالا خواهد رفت. خلاصه اگر موفق به تجربه بازی The Division 2 شدید، بخش دارک زون بازی را از دست ندهید و تجربه‌ای متفاوت از بخش چند نفره را برای خود رقم بزنید. لذت بازی به چند نفره بودن و با همکاری سایر بازیکنان به تجربه بازی پرداختن می‌باشد.

استودیو مسیو به خوبی توانسته با موتور گرافیکی اسنودراپ (SnowDrop) کار بکند و همچین بازی‌ای با چنین گرافیکی را تقدیم بازیکن کند. پیشرفت گرافیکی به خوبی قدرت این موتور گرافیکی را به نمایش می‌گذارد به طوری که در محیط‌های شهری ویران شده‌ی واشنگتن، شاهد حرکت آشغال و گرد و خاک در هوا هستیم. همچنین در هنگامی که باران شروع به باریدن می‌کند، شاهد خیس شدن کاراکتر خواهیم شد. علاوه‌بر این موارد، استودیو مسیو به خوبی توانسته است که واشنگتن دی‌سی را به خوبی طراحی کند و حال و هوای یک شهر ویران شده را به تصویر بکشد. محیط بازی شهری بدون قانون و هرج و مرج شده را به خوبی به تصویر می‌کشد؛ از ذباله‌ها گرفته تا کثیفی ساختمان‌ها. شخصیت‌های بازی نیز به خوبی طراحی شده است و دشمنان تنوع بسیار خوبی نسبت به نسخه‌ی قبلی پیدا کرده‌اند. همه‌ی این موارد دست به دست هم دادند تا عنوانی با گرافیکی چشم‌نواز، بازیکن را به وجد بیاورد. صداگذاری که در اولویت دوم قرار دارد، سنگ تمام گذاشته است و به لطف Dolby Atmos یکی از بهترین صداگذاری‌ها را در بازی‌های ویدئویی در The Division 2 شاهد هستیم.

The Division 2The Division 2 نسبت به نسخه‌ی اول، پیشرفت‌های چشم‌گیری پیدا کرده است و حال یک بازی شوتر نقش آفرینی، به خوبی توانسته است رضایت هواداران را به دست آورد. همچنین دیویژن ۲ با هدف سرگرم کردن مخاطب در محیطی ویران شده را دارد و تاکنون به هدف خود دست نزدیک شده است به طوری که این بازی حدود ۳۰ ساعت می‌تواند بازیکن را درگیر خود کند و تا انتهای ۳۰ ساعت، بازهم تازگی‌هایی برای بازیکن به ارمغان آورد. این بازی شوتر نقش آفرینی پر از محتویات غنی می‌باشد که برای تجربه در ساعات طولانی هم باز محتوا دارد. مراحل جذاب و متنوع نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد و هر محیطی با حال و هوای خودش ساخته و طراحی شده است. همچنین یک حالت Co-Op عالی در بازی وجود دارد که بهترین حس همکاری را تقدیم بازیکن می‌کند. داستان بازی نیز نه از نکات منفی به حساب می‌آید و نه از نکات مثبت، اگر به دنبال داستانی غنی و تاثیرگذار می‌گردید، The Division 2 در خود جای نداده است ولی عوض آن می‌توان گفت که تجربه همچین گان‌پلی حرفه‌ای، هیچ بازی در این سبک به خود ندیده است. سیستم لوت بازی نیز بسیار خوب برروی آن کار شده است. بخش‌های دارک زون و کانفلیکت نیز یک تجربه متفاوت را تقدیم بازیکن خواهد کرد. بازی مشکلاتی نیز در خود دارد که در کنار این همه ویژگی مثبت، دیده نخواهد شد. امیدوارم از این نقد و بررسی نهایت استفاده را برده باشید. لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نقاط قوت

  • تجربه‌ی گان‌پلی‌ای حرفه‌ای
  • طراحی محیط‌های بازی به بهترین شکل ممکن صورت گرفته
  • سیستم لوت عالی
  • تجربه‌ی ناب دارک زون و کانفلیکت واقعا لذت‌بخش است
  • طراحی متنوع مراحل بازی
  • محتوای فراوان

نقاط ضعف

  • باگ‌هایی که می‌توانند در طول تجربه بازی آزار دهنده باشند
  • روایت داستانی گنگ

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.