نقد و بررسی بازی SnowRunner

بررسی بازی SnowRunner

نقد و بررسی بازی SnowRunner

سال ۲۰۱۴ بود که بازی Spintires عرضه شد. یک بازی شبیه ساز رانندگی که توسط استودیو Saber Interactive که تمام تمرکزش برروی آفرود بود و اتفاقا با استقبال خوبی هم مواجه شد ساخته شده بود. این بازی تنها برای رایانه‌های شخصی منتشر شد ولی نمی توانست یک بازی سرگرم کننده باشد و بیشتر تمرکزش نیز برروی فیزیک ماشین‌ها و گیم پلی بدون نقص بازی بود. اتومبیل‌های سنگین وزن و کامیون‌های حمل بار در جاده‌های کوهستانی و برفی، بازیکنانی را که عاشق چنین شبیه سازهایی هستند (مثل خودم) رو کاملا به وجد می‌آورد، البته این بازی فاقد بخش داستانی بود و بر اساس هدف طی می‌شد. نسخه‌ی دوم این بازی با نام Spintires: MudRunner در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. این بازی اسپین آفی برای نسخه اول محسوب می‌شد و بازی بود که برای اولین بار برای کنسول‌ها منتشر شد. اکنون سه سال از آخرین بازی استودیو Saber Interactive می‌گذرد و این استودیو از جدیدترین بازی خود تحت عنوان SnowRunner را منتشر کرده است. شبیه ساز SnowRunner یکی از شبیه سازهای سخت و نفس‌گیر می‌باشد که ساخت استودیوی Saber Interactive با همکاری Focus Home Interactive است.

SnowRunner یک بازی شبیه ساز رانندگی می‌باشد که شما به عنوان یک راننده ماشین سنگین باید در مسیرهای سخت و نفس‌گیر رانندگی کنید و خود را به چالش بکشید. شاید برای خیلی از بازیکنان کمی حوصله‌سربر و خسته کننده باشد، ولی برای کسانی که دوست داران راندن ماشین هستند و دوست دارند تا مهارت خود را به چالش بکشند و به عنوان یک راننده واقعی قدم در مسیرهای سخت و نفس‌گیر بگذارند یک شیرینی به تمام معنا است. البته در این سری هنوز هم شاهد یکسری مشکلات در بازی هستیم و آنطور نیست که بگوییم که با بازی بدون مشکلی طرف هستیم. اگر با جزئیات بیشتری به بازی نگاه کنیم می‌توانیم یکسری مشکلات را مشاهده کنیم ولی این مشکلات عذاب آور نخواهند بود. این بازی به نظر می‌رسد توانسته باشد مشکلات گذشته را برطرف کند و به یک بازی بسیار سرگرم کننده تبدیل شود. در ادامه همراه نقد و بررسی بازی SnowRunner باشید.

نقد و بررسی بازی SnowRunner

همانطور که اشاره کردم بازی SnowRunner در سبک شبیه ساز رانندگی می‌باشد و باید بگویم که براساس اهداف بازیکنان فعالیت می‌کنند و هیچ گونه داستانی در بازی وجود ندارد. در این بازی به بازیکنان اهداف مختلفی واگذار خواهد شد و بازیکنان نیز می‌توانند از میان اهداف مختلف یا قراردادها یکی را انتخاب کرده و به وظیفه خود در قبال این قرار داد پایان دهند. این قراردادها ممکن است بسیار سخت باشند ولی شما به ازای قراردادهایی که امضا خواهید کرد مبلغی دریافت خواهید کرد. اولین ماموریت شما این است که در ساخت یک پل نقش کلیدی و تامین کننده مصالح را ایفا کنید. مصالح مورد نیاز برای بازسازی این پل را باید تامین کنید تا کارگران هرچه زودتر بتوانند روند ساخت پل را به پایان برسانند. در ابتدای بازی شما باید آموزشی را پشت سر بگذارید و کمی دستتان به فرمان عادت کند تا بتوانید در جاده‌های کوهستانی و پر از چاله چوله و برفی رانندگی کنید و در باتلاق‌های پیش رو گیر نکنید. در این بازی تنها تخصص و حرفه حرف اول و آخر را می‌زند و باید بدانید لاستیک‌های ماشین در چه سطحی در حال راه رفتن هستند و به طور یقین می‌توان گفت سرعت هیچ گونه کمکی نخواهد کرد.

پل ارتباطی بین دوشهر شکسته شده است و کارگران به شدت مشغول کارند و شما نیز باید مواد لازم را برای این کارگران زحمت‌کش آماده کنید و این تنها اول کار است و هدف شما در ابتدای کار همین تامین موارد مورد نیاز می‌باشد. همانطور که اشاره کردم در ابتدای بازی باید حالت آموزشی را پشت سر بگذارید ولی این آموزش اصلا کامل نیست و خودتان باید در طول پستی بلندی‌های مسیر بیشتر موارد را یادبگیرید. در واقع این حالت آموزشی تنها جزئی‌ترین موارد از رانندگی را بهتان آموزش می‌دهد. مواردی همچون عقب و جلو کردن ماشین و چگونه برروی نقشه مسیرتان را مشخص کنید! بازی را که شروع کردید در خودروی سنگینی هستید که باید وسایل و ابزار مورد نیاز کارگران را برای بازسازی پل دو شهر میشیگان و آلاسکا را تامین کنند. پس از ساخت پل می‌توانید به آلاسکا سفر کنید. ولی به نظر برای رفتن به آلاسکا کمی زود باشد، چراکه در میشیگان نشستن در پشت یک ماشین سنگین را تجربه می‌کنید و کمی طول خواهد کشید تا به ماشین سنگین نیز عادت کنید. پس از نشستن در پشت ماشین سنگین با سیستم‌ها و مکانیک‌های ماشین آشنا خواهید شد و روند بازی شما را مجبور خواهد کرد که برای آشنا شدن با خرید و فروش ماشین سنگین، گاراژ و خیلی از موارد دیگر به این شهر سفر کنید و می‌توانید در طول مسیر از زیبایی‌های محیط نیز لذت ببرید. نقشه‌ی بازی SnowRunner خالی از هرگونه موجود زنده است و درمواقع هیچ جنبنده‌ای نخواهد بود و شما هستین و ماشین سنگین و باید بر جاده حکم فرمایی کنید. البته ماشین‌ها و برجک‌هایی هستند که در نقاط مختلف نقشه قرار دارند و باعث جذابیت بخشیدن به بازی می‌شوند و بازی را از خشکی تمام در می‌آورند و می‌توانید به عنوان کارهای فرعی به انجام این موارد پرداخت.

بازی SnowRunner

در بازی SnowRunner این بار شاهد بزرگتر شدن نقشه بازی هستیم و حال بازیکنان می‌توانند در قسمتی از آلاسکا، میشیگان و روسیه می‌توانید رانندگی کنند. بازیکنان همیشه در بازی SnowRunner مشغول رانندگی هستند و می‌توانند به نقاط مختلف نقشه بازی سفر کنند و ماموریت‌های مختلفی نیز امضا کنند. البته این را هم بگویم که اگر بخواهید در نقشه به مکان‌های مختلف بروید نیاز به زمان بسیار زیادی خواهد داشت و شاید یکم رانندگی در زمان زیاد خسته کننده باشد. توجه داشته باشد که رانندگی در هر شرایط آب و هوایی نیازمند تجهیزات لازم برای آن نوع آب و هوا است. برای مثال در شرایط آب و هوایی برفی نیازمند زنجیر چرخ خواهید بود و بدون زنجیر چرخ حتی نمی‌توانید از جای خود تکان بخورید. بازی حتی به ریزترین جزئیات فنی ماشین‌ها نیز پرداخته است و پیشروی در جاده‌های برفی حتما نیازمند ماشین‌های دو دیفرانسیل می‌باشد. شاید برای خیلی‌ها سوال باشد که اگر در گل و لای و مسیرهای بسیار مشکل گیر افتادیم باید چه کاری انجام دهیم؟ باید بگویم خوشبختانه بازی برای این مورد نیز چاره‌ای اندیشیده است و گزینه‌ای به نام Recover را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد تا بازیکنان بدون هیچ گونه هزینه‌ای به گاراژ ببرد. همه چی تا اینجای کار خوب پیش رفته است تا زمانی که متوجه خواهید شد بخاطر انتخاب کردن گزینه Recover مجبور خواهید بود مسیرتان را از اول طی کنید.

همانطور که اشاه کردم هیچ موجود زنده‌ای در طبیعت بکر بازی وجود ندارد و شما هستید و ماشینتان و جاده که باید به صورت حرفه‌ای رانندگی کنید. می‌توان گفت با وجود بخش Coop این مشکلات نیز تا حدودی برطرف می‌شود و می‌توانید با دوستانتان در این جاده‌های وحشی رانندگی کنید و اگر مشکلی نیز در مسیر برایتان پیش آمد به کمک هم بیایید. بازی SnowRunner یک بازی کامل شبیه ساز است که حتی بسته به نوع رطوبت خاک، جاذبه، شیب زمین و مواردی دیگر در رانندگی بازیکنان تاثیرگذار می‌باشد و می‌تواند حس واقعی بودن را به بازیکنان منتقل کند. حتی در زمین‌های برفی که در حال رانندگی هستید شاهد سفت شدن فرمان می‌شوید و حتی زمانی که در گل فرو می‌روید لاستیک‌های ماشین به شکل حرفه ای شبیه سازی شده است که حس واقعی بودن را منتقل می‌کند. بازی SnowRunner دستتان را باز گذاشته است و به شما اجازه خواهد داد تا ماشینتان را به رنگ دلخواه رنگ کنید و در بازی نیز شاهد بیش از ۵۰ ماشین هستیم. البته رانندگی کردن با هرکدام از این ماشین‌ها قلق خودشان را دارند و شاید کمی طول بکشد تا فوت و فن یک ماشین دستتان بیاید. دوربین بازی نیز بسیار خوب طراحی شده است و هیچ ایرادی نمی‌توان از آن گرفت به طوری که می‌توانید دوربین را به هر جهتی که خواستید تنظیم کنید. بازی SnowRunner یکی از بهترین بازی‌های شبیه سازی رانندگی است که می‌تواند تجربه‌ی متفاوتی از رانندگی واقعی را به تصویر بکشد.

نقد و بررسی بازی SnowRunner

محیط بازی SnowRunner بسیار محیط جذاب و باکیفیتی است و تنها ایرادی که دارد این است که دنیای پویایی نیست و همانطور که اشاره کردم با هیچ جنبنده‌ای روبه رو نخواهید شد. ولی به هرحال تمامی اجزای بازی مثل طراحی درختان و ماشین‌ها به خوبی و با بالاترین کیفیت طراحی شده است و با بالاترین جزئیات طراحی شده است. نورپردازی بازی نیز فوق العده است و شاهد گردش پویای شب و روز و آبو هوایی نیز هستیم. طراحی صدا و موزیک بازی نیز در شرایط مطلوبی قرار دارد و شاهد پیشرفت زیادی نیستیم. در نهایت باید بگویم که بازی SnowRunner یک بازی باکیفیت است که می‌تواند حس یک شبیه ساز واقعی را به مخاطب منتقل کند. نبود حیوانات یا هر جنبنده‌ای در بازی می‌تواند بعد از مدتی خسته کننده باشد و تنها این بازی می‌تواند حس طبیعی بودن مطلق را به بازیکن منتقل کند و به بازیکن بفهماند که رانندگی کردن در گل و لای یا در زمین‌های برفی و در جاده‌های پر از سراشیبی چقدر دشوار است و بازیکنان باید این جاده‌ها را پشت سر بگذارند. همانطور که اشاره کردم بازی SnowRunner بدون هیچ گونه داستانی می‌باشد و این موضوع شاید برای خیلی از بازیکنان کمی دشوار باشد. به هرحال بازی SnowRunner یکی از بهترین شبیه ساز‌های رانندگی می‌باشد که می‌تواند دوست داران این چنین شبیه سازهایی را حسابی خوشحال کند. امیدوارم از نقد و بررسی بازی SnowRunner خوشتان آمده باشد.

نقاط قوت

 • یک شبیه ساز رانندگی دقیق
 • جلوه‌های بصری فوق العاده چشم نواز
 • دنیای بزرگ بازی
 • آزادی کامل در بازی

نقاط ضعف

 • شروعی بی رحم و سخت برای تازه کاران
 • نبود پویایی لازم در بازی
 • نبود هدفی برای بازیکنان

این مطلب را به اشتراک بگذارید

(1) دیدگاه

 • کوروش پاسخ

  بازی خوبیه من رفتم بنصبم

  2020/05/11 at 18:30

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.