نقد و بررسی بازی Resident Evil 3 Remake

نقد و بررسی بازی Resident Evil 3 Remake

نقد و بررسی بازی Resident Evil 3 Remake

پس از بازسازی موفق نسخه‌ی دوم مجموعه رزیدنت اویل (Resident Evil) توسط استودیوی مستقل ام-تو (M-Two) با همکاری شرکت کپکام (Capcom)، نوبت به بازسازی نسخه‌ی سوم از این مجموعه یعنی Resident Evil 3 رسید و به تازگی نیز این نسخه‌ی بازسازی شده منتشر گردید. Resident Evil 3 Remake نیز توسط همان توسعه دهندگان نسخه‌ی دوم مجموعه رزیدنت اویل توسعه یافته است ولی انگاری به خاطر این که آنقدر سطح توقعات از بازسازی نسخه سوم این مجموعه بالا بوده است که نسخه‌ی سوم این مجموعه نتوانسته به خوبی‌ای که هواداران انتظار داشتند، عمل کند. در ادامه همراه پاتوگیم باشید تا کمی قبل از این که به بپردازیم، درباره‌ی تاریخچه رزیدنت اویل، اطلاعات کسب کنیم.

مجموعه رزیدنت اویل یکی از محبوب‌ترین بازی‌ها در بین بازی‌های ویدئویی شناخته می‌شود. اگر در مقدمه نگاهی کوتاه به تاریخچه سری Resident Evil بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که یکی از اشتباهاتی که کپکام در تاریخچه مجموعه رزیدنت اویل انجام داد و مجموعه را به مرز نابودی در نسل هفتم سوق داد، انتخاب نادرست تیم‌های توسعه برای این مجموعه محبوب بود. چهار نسخه‌ی اول سری دوران اوج این مجموعه و یا به‌قول ژاپنی‌ها Biohazard بود که توسط اعضای خلاق و نابغه‌ای از جمله شینجی میکامی (Shinji Mikami) و هیدکی کامیا (Hideki Kamiya) کارگردانی و تهیه‌کنندگی می‌شدند. پس از مدت‌ها، این نابغه‌ها همکاری خود را با کپکام قطع کردند و رهبری نسخه‌ی پنجم این مجموعه از آن پس برعهده به (Jun Takeuchi) و یاسوهیرو آنپو (Yasuhiro Anpo) سپرده شد اما آن‌ها نتوانستند این بار سنگینی که کپکام بردوش آن‌ها گذاشته را به خوبی به‌دوش بکشند. پس از آن قرار شد تا نسخه‌ی ششم با تهیه‌کنندگی نسخه‌ی چهارم این مجموعه یعنی یوشیاکی هیرابایاشی (Yoshiaki Hirabayashi) و ۶۰۰ نفر کارمند دیگر ساخته شود. حال مجموعه به بدترین شکل ممکن در حال اُفت کردن است و بازخوردهای به‌شدت ناامیدکننده از این مجموعه باعث شد تا کپکام برای بهبود حال مجموعه، هدایت آن را برعهده‌ی سازندگان بازی Resident Evil: Revelations که در آن زمان موفق بود، قرار دهد. سپس نسخه‌ی هفتم بازی با رهبری سازندگان Resident Evil: Revelations توانست خودی نشان دهد و مجموعه را از مرز نابودی نجات دهد و به جایگاه واقعیش یعنی در حد نام Resident Evil پرتاب کند. بازسازی نسخه‌ی دوم این مجموعه نیز دو سال بعد صورت گرفت و به خوبی توانست به این پیشرفت بیافزاید. حال کپکام توسعه دهندگان موردنظرش را پیدا کرده است و دلیلی برای از دست دادن آن‌ها نمی‌بیند. استودیوی ام‌-تو (M-Two) همان توسعه دهنده‌ای بود که تاکنون داشتیم درباره‌ی آن با شما صحبت می‌کردیم، حال دست پخت جدید این استودیو با همکاری کپکام بسیار جالب و مهیج به‌نظر می‌رسید ولی نتوانسته تاکنون انتظاراتی که از آن داشتیم را برآورده کند. شاید هم انتظارات ما و تمامی گیمرها بیش از حد بالا بوده چرا که این استودیو و کپکام آنقدر به خوبی برروی نسخه‌ی دوم این مجموعه کار کرده بودند که باعث شده تا انتظارات نیز از نسخه‌ی سوم بالا رود. حال مدتی پیش Resident Evil 3 Remake منتشر شد و قرار است ما در این مطلب، نقد و بررسی بازی Resident Evil 3 Remake را تقدیم شما عزیزان کنیم.

Resident Evil 3 Remakeدر Resident Evil 3 Remake شاهد تغییراتی در چهره‌ی شخصیت‌های مهمی از جمله جیل ولنتاین، کارلوس و نمسیس هستیم ولی برای افرادی که نسخه‌ی اصلی را تجربه نکرده‌اند مشکلی نبود اما افرادی که با نسخه‌ی اصلی این بازی خاطره دارند، به‌شدت این مسئله برایشان مهم بود و کمی این موضوع آزارشان داده است. همچنین کپکام سعی بر ساخت یک بازی با محوریت اکشن و سینمایی داشته است، تاحدودی موفق بوده ولی از آنجایی که توقعات از این بازی بسیار بالا بوده است، بسیاری از طرفداران این نسخه از بازسازی نسخه‌ی سوم راضی به‌نظر نمی‌رسند. در اوایل بازی شاهد حمله‌ی وحشیانه‌ی نمسیس به جیل هستیم و کپکام به خوبی توانسته تا حال و هوای یک فرار را طراحی کند. می‌توان گفت که از نسخه‌ی سوم این مجموعه زیاد توقع نداشته باشید چرا که کپکام بیشتر برروی صحنه‌های اکشن بازی کار کرده است و کاراکتر نمسیس را به خوبی در اوایل بازی حجوم میاورد به سوی جیل. در کل تجربه‌ی بازی، وقت هدر کردن نیست و برای تجربه در پنج یا شش ساعت بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود و ارزش تجربه را دارد ولی بیشتر پیشنهاد می‌شود تا بر این باور به تجربه بپردازید که این نسخه، نسخه‌ی بازسازی شده‌ی Resident Evil 3 نیست. این بازسازی مشکلاتی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اگر به تجربه‌ی نسخه‌ی اصلی رزیدنت اویل ۳ پرداخته باشید، حتما از معماها و پازل‌هایی که رزیدنت اویل ۳ در پیش پای شما قرار می‌داد، خاطره دارید و از یاد نبرده‌اید. در نسخه‌ی اصلی ما به ماجراجویی‌های زیادی می‌پرداختیم و پازل‌های مختلفی را مانند به دست آوردن یک کلید حل می‌کردیم و معماها را یکی پس از دیگری حل می‌کردیم و امکان نابود ساختن این خاطره‌ها وجود ندارد. نسخه‌ی سوم این مجموعه جالب‌ترین پازل‌های این مجموعه را در پیش‌روی بازیکن قرار می‌داد و تنها جیل یک تفنگ در دست نداشت تا از دست نمسیس مدام در حال فرار باشد. یکی از خاطره‌انگیزترین نسخه‌های مجموعه رزیدنت اویل، نسخه‌ی سوم بود که کپکام با بدترین بازسازی ممکن، تمامی تصوراتی که ما از نسخه‌ی بازسازی شده سوم داشتیم را نابود ساخت. حال در نسخه‌ی بازسازی شده سوم، خبر از پازل‌ها به‌شدت کم شده است و بیشتر ظاهر ترسناک نمسیس جلوی چشمان ما می‌آید. پازل‌های موجود در نسخه‌ی ریمیک بسیار کم است و بیشتر تجربه‌ای اکشن را تجربه خواهید کرد و در بخش‌های اندکی از بازی، شاهد حل معماها و پازل‌هایی هستیم که جذابیت گذشته را نیز ندارد. مشکل اساسی این نسخه؛ وفادار نبودن به نسخه‌ی اصلی است. به‌نظر می‌رسد توسعه دهندگان اصلا توجه‌ای به نسخه‌ی اصلی رزیدنت اویل ۳ نداشته‌اند و تنها نام ریمیک بودن برروی این نسخه‌ منتشر شده قرار گرفته است. البته که نسخه‌ی دوم نیز زیاد به نسخه‌ی اصلی خود وفادار نبود ولی بازهم تازگی‌های خود را داشت و نسبت به ریمیک نسخه‌ی سوم، شاهکار می‌توان نامید. بنده نسخه‌ی دوم این مجموعه را برای تجربه انتخاب می‌کنم و همچنین نسخه‌ی دوم از پیچیدگی‌های خاصی بهره می‌برد که باوجود این که در نسخه‌ی اصلی رزیدنت ویل ۳، این دیوارهای پیچیده در مقابل ما سبز می‌شدند ولی Resident Evil 3 Remake یک همچین پیچیدگی‌هایی را در خود جای نداده است.

re3 remake

همچنین باتوجه به نسخه‌ی اصلی رزیدنت اویل ۳، بسیاری از مکان‌هایی که در گذشته در بازی وجود داشتند، ناپدید شده‌اند و باعث شده تا برخی از این پازل‌ها که در برج ساعت اتفاق می‌افتاد، خبری از آن‌ها نباشد و اگر روزی موفق به تجربه‌ی Resident Evil 3 Remake بازی شدید، حتما متوجه خواهید شد که بازی از هیچ پیچیدگی بهره نمی‌برد و اگر به سرعت بتوانید در بخش‌هایی از بازی از دست نمسیس راحت شوید، مسیر در طول بازی سرراست است و به راحتی می‌توان در تمام کردن این بازی رکورد شکاند. مسیر سرراستی که کپکام در بازی به‌وجود آورده است، به محتوای بازی نیز آسیب رسانده است و حس و حال لذت از بازی را از ما دور کرده است. اما از هرچه بگوییم، نمی‌شود بخش جدید multi-player را فراموش کرد. بخش multi-player بازی که با نام Resident Evil Resistance شناخته می‌شود، برای شما شش کاراکتر جدید را برای بازی کردن در اختیار می‌گذارد که چهار کاراکتر باز و قابل بازی می‌باشند. سایر کاراکترها را نیز می‌توانید برای ایجاد تنوع در گیم پلی باز و انتخاب کنید (صرفا فقط برای ایجاد تنوع). اما باید بگویم که بخش Resistance چیزی نبود که انتظار می‌رفت! یکی از همین مشکلاتی که باید از همین اول به آن اشاره کنم، این است که برای ورود به یک match باید زمان تقریبا زیادی را منتظر بمانید و بعد از ورود و ده دقیقه بازی کردن، متوجه می‌شوید که Resistance برای تفریح هم ارزش انقدر وقت گذاشتن را هم ندارد. (البته ممکن است در آینده با ایجاد تغییراتی به کمک آپدیت‌ها اوضاع کمی بهتر شود اما باز هم فکر نمی‌کنم که ارزش بازی کردن را داشته باشد). همچنین یک بخش نیز وجود داشت که کپکام با قرار دادن این بخش در کنار بخش داستانی بازی، تصمیم گرفت تا قسمت Mercenaries را از بازی حذف کند. اگر تا اینجای کار نقد و بررسی بازی Resident Evil 3 Remake را دنبال کرده‌اید و بر این باور رسیده‌اید که رزیدنت اویل ۳ ریمیک، هیچ بخش آن خوب نیست باید ذکر کنم که اصلا این طور نیست. Resident Evil 3 Remake تجربه‌ای اکشن را در اختیار ما خواهد گذاشت که برای بسیاری از افراد، بخش‌های سینمایی این بازی بسیار هیجان انگیز است.

از طرفی دیگر به لطف موتور گرفیکی RE Engine و قدرت آن، کیفیت فنی طراحی بازی از جمله محیط‌ها و شخصیت‌ها بسیار عالی هستند و گرافیک عالی همراه با اتمسفر ترسناک، باعث شده تا بخش‌های اکشن بازی نیز جذاب شوند و حس ترس و همیجان را بیشتر به بازیکن ارائه دهد. باوجود این که برخی از محتویات بازی حذف شده‌اند ولی از گرافیک خوبی که همراه با اتمسفر ترسناکی که دست به دست هم دیگر می‌دهند تا بازیکن از هیجان خوبی که سازندگان می‌خواهد بهره ببرد، نمی‌توان چشم پوشی کرد. همان ابتدا که جیل از آپارتمان خارج می‌شود و شهر راکون به لطف ویروس T به آن وضعیت درآمده است و مردم از دست زامبی‌ها پا به فرار گذاشته‌اند را نمی‌توان ذکر نکرد چرا که بخش زیبایی از بازی را تشکیل می‌دهد. همان لحظات ابتدایی، بازی را برای بازیکن جدی می‌کند و حس هیجان را به او تزریق می‌کند. همچنین سلاح‌ها و زامبی‌ها نیز به خوبی طراحی شده‌اند و سیستم جاخالی دادن بازی، بازیکن را تشویق به مبارزه با نمسیس می‌کند. در نسخه‌ی سوم، شخصیت کارلوس حضور پررنگ‌تری را نسبت به نسخه‌ی اصلی خواهد داشت. برای مثال در بخش‌هایی از بازی که در نسخه‌ی اصلی شاهد بودیم که جیل به آن مکان‌ها می‌رود، حال کپکام تغییراتی را در Resident Evil 3 Remake ایجاد کرده است که اصلا درک نمی‌کنم که چرا به جای این که جیل به آن مناطق برود، کارلوس می‌رود! کپکام می‌توانست در کنار تغییراتی که در بازی ایجاد کرده است، شخصیت کارلوس را در بخش‌های جداگانه‌ای حضورش را پررنگ کند. اگر تاکنون بر این باور رسیده‌اید که بخش‌های مهم نقد و بررسی بازی Resident Evil 3 Remake به اتمام رسیده است، باید به شما بگویم که سخت در اشتباه هستید. در ادامه به شخصیت نمسیس خواهیم پرداخت.

Resident Evil 3 Remakeچه در نسخه Resident Evil 3 و چه در Resident Evil 3 Remake، همواره یک campaign بوده و هست و آن هم فرار جیل ولنتاین از شهر راکون که به فاجعه‌ای عظیم دچار شده است. اما بازی Resident Evil 3 Remake ما را با تهدیدی بزرگتر از Tyrant که در Resident Evil 2 Remake حضور داشت، مواجه می‌کند و بدون شک آن چیزی نخواهد بود جز Nemesis! خطری که می‌توان گفت بازیکنان به سختی بتوانند آن را با خود هم سطح بدانند! کاراکتر Nemesis از دقایق اول بازی تا دقایق پایانی بازی، همیشه در تعقیب بازیکن بوده و حتی در مواقعی هم سایه به سایه یا قدم به قدم، بازیکن را دنبال می‌کند و به خوبی می‌داند که چطور باید از یک موشک انداز یا شعله افکن استفاده کرد. اوایل بازی و زمانی که نمسیس در آپارتمان به دنبال ما هست، بسیار لحظات هیجان انگیزی را پشت‌سر خواهیم گذاشت. همچنین زامبی‌ها که بیشتر آن‌ها همان زامبی‌های Resident Evil 2 Remake هستند، هنوز هم در راه‌هایی به طرز وحشتناکی غیرقابل پیش‌بینی هستند و در درگیری‌ها سخت به نظر می‌رسند. هیولا‌های جدید و عجیب و غریبی برای جنگ وجود دارد، مانند موجودات قورباغه‌ای مسکون در فاضلاب که به نام Resident Evil 3 RemakeGammas معروف هستند و مهارت استادانه فعلی Capcom را در تجسم گور نشان می‌دهند. یا حتی کثیفی فاضلاب‌های راکون سیتی و خیابان‌های ویران شده با گرافیکی زیبا، خود باعث ترس و وحشت می‌شود. حرکت جدیدی برای جاخالی دادن از گازهای زامبی و انفجار بشکه‌هایی که باعث نابودی خوشه‌های ارواح می‌شود، وجود دارد. Resident Evil 3 Remake همچنین اوضاع را کمی عوض کرده و به بازیکن اجازه می‌دهد به عنوان شخصیت اصلی ثانویه کارلوس الیوریرا انتخاب کند و به لطف اسلحه‌ها و رگبارهای خود و صدها دور مهمات برای خالی کردنشان در سر وحشت، از لحظات بازی با کارلوس، لذت دیگری را تجربه کند.

گان‌پلی و سرعت بازی تحت تاثیر بخش اکشن بازی قرار گرفته است و سرعت سریعی دارد. همچنین در Resident Evil 3 Remake شاهد استفاده کردن قابلیت‌هایی از جمله dodge در مقابل زامبی‌ها هستیم که در این صورت به راحتی می‌تواند از دست زامبی‌ها رهایی یابد و به راه خودش ادامه دهد. همچنین مانند همیشه شاهد وجود اسلحه‌های بسیاری در بازی هستیم که کشف کردن تک‌تک آن‌ها، بسیار لذت بخش است. از شاتگان‌های جیل گرفته تا کلت مگنومش که همچنان جذابیت خود را دارد. بخش اکشن بازی که بسیار پررنگ است، نیازمند دشمنانی است تا بتوانند بازی راچالش برانگیزتر از قبل بکنند که به لطف کپکام و همان طور که در بخش بالا هم ذکر شده این موجودات عجیب و غریب به بازی اضافه شده‌اند. تمام صحبت‌هایی که کردیم، کپکام با یک تیر شش ساعته کار را تمام کرده چرا که بازی با شش ساعت تجربه تمام می‌شود و اصلا نبرد پایانی رضایت بخش نیست. یک اتمام بد می‌تواند کاربر را نسبت به آن، بدبین کند و دیگر به سمت آن چیز نرود. این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود تا بازی ارزش تکرار کمی داشته باشد. هرچند با بازسازی Resident Evil 3 مخالفتی ندارم، اما معتقد هستم که Resident Evil 3 Remake مغلوب موفقیت‌های Resident Evil 2 Remake شده است و باید برای انتشارش خیلی بیشتر صبر می‌کردند. با بازی کردن چند ساعت اول Resident Evil 3 Remake، خودتان متوجه خواهید شد که بازی از گیم‌پلی و سیستم Resident Evil 2 Remake به عنوان بتی برای پرستش و بهتر بودن استفاده کرده است و نتیجه هم می‌توان گفت قابل قبول بوده، اما این اتفاق باید سال‌ها بعد به وقوع می‌پیوست، نه با این فاصله کم و نه در این زمان.

Resident Evil 3 Remake در بخش نتیجه گیری مروری کلی و کوتاه از بازی می‌کنیم و در مقایسه با نسخه اصلی رزیدنت اویل ۳، باید گفت که بسیاری از پازل‌ها ومعماها که از جذابیت خاصی برخوردار بودند، از نسخه‌ی ریمیک حذف شده‌اند و این باعث شده تا بخش اکشن بازی بیشتر شود. همان طور که در بالا نیز ذکر شد، این بازی را اگر بدون توجه به نامش بازی کنید ممکن است برایتان ازاردهنده نباشد، مخصوصا که اگر نسخه‌ی اصلی رزیدنت اویل ۳ را تجربه کرده باشید. آنچه که باعث شده تا مشکلات بازی زیاد به ذوق بزند، همین نام این بازی است. می‌توان گفت که سازندگان نسخه رزیدنت اویل ۳ ریمیک، اصلا نگاهی به نسخه اصلی این بازی نکرده‌اند و همین باعث شده تا انتقادهای بسیاری از سوی منتقدین به این بازی شود. بازی در نگاه اول بسیار هیجان انگیز است ولی اگر کمی به نسخه‌ی اصلی و محیط‌های بازی و روند آن دقت کنید، متوجه خواهید شد که سازندگان پیچیدگی وارد بازی نکرده‌اند و این باعث شده تا بازی مسیر سرراستی را پیش بگیرد. بیشتر هیجان بازی در همان بخش ابتدایی است و زمانی که نمسیس در آپارتمان به دنبال جیل است. همچنین نمی‌توان گرافیک و اتمسفر ترسناک بازی را انکار کرد. گرافیک بازی نیز بسیار خوب است و افرادی که گرافیک را مدنظر خرید بازی قرار می‌دهند، رزیدنت اویل ۳ ریمیک گزینه‌ی مناسبی است. برروی صداگذاری بازی نیز خوب کار شده است. اما در نهایت باید گفت که این نسخه بازسازی شده، آن چیزی نبود که ما از بازی Resident Evil 3 Remake انتظار داشتیم. امیدوارم از نقد و بررسی بازی Resident Evil 3 Remake نهایت استفاده را برده باشید. لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نقاط قوت

  • گیم پلی با سبک اکشن همراه با بخش‌های سینمایی جذاب
  • گرافیک و اتمسفر ترسناک عالی
  • باس‌فایت‌های چالش برانگیز
  • برروی بخش بصری و صداگذاری بازی به خوبی کار شده است
  • شخصیت سازی بسیار خوب

نقاط ضعف

  • گیم پلی بازی برخلاف نسخه‌ی اصلی، مسیر مستقیمی را پیش خواهد گرفت
  • اکثر معماها و پازل‌های نسخه‌ی اصلی حذف شده‌اند
  • گیم پلی و محتویات بازی کوتاه است
  • بخش چندنفره Resistance مشکلاتی دارد
  • برخی از محیط‌های نسخه‌ی اصلی بازی حذف شده‌اند

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.