نقد و بررسی بازی Nioh 2

نقد و بررسی بازی Nioh 2

نقد و بررسی بازی Nioh 2

فرمول Dark Souls امتحان شده و درست است. در تنظیمات علمی تخیلی تکمیل شده است، در ۲D قرار داده شده است و دوباره و دوباره تصحیح شده است. Nioh 2017 مطمئناً موفق‌ترین بازی در ژانر خودش است، به خصوص اینکه با اضافه کردن مبارزات چشمگیر و سیاست آشفته ژاپن قرون وسطایی، تبدیل به یک ترکیب عجیب و دوستداشتنی شده است. اما در رابطه با Nioh 2 باید گفت این بازی نسبت به قبل، پیشرفت در هر جبهه است. هر از گاهی، نویسندگان، مبارزات بازی‌های ویدئویی را رقص پیچیده‌ای توصیف می‌کنند. دکمه‌ها را به موقع فشار می‌دهید و ریتمی را درک می‌کنید، به موقع از dodge کردن و فریب دادن استفاده می‌کنید و به نظر می‌رسد که انگار همه چیز را به موسیقی اختصاص می‌دهید و برای لحظه‌ای فکر می‌کنید که قطعه‌ای سخت را با پیانو در حال اجرا هستید، اما به نحو احسنت این کار را انجام می‌دهید، بهترین مبارزه خلاقیت است.

“ضرب و شتم” به خودی خود دارای ریتم مناسبی در بازی می‌باشد، هرچند که علاوه بر این گزینه‌های زیادی هم برای بداهه نوازی پیدا خواهید کرد. من بازی‌های Devil May Cry را تا حدی بازی کرده‌ام  و به اندازه کافی با “Souls-Like” آشنایی دارم. کسانی که این‌ها را بازی کرده‌اند و با آثار ژاپنی آشنایی دارند می‌دانند که بسیاری از آن بازی‌ها می‌توانند به شما حس رقصیدن و نواختن بدهند. بیشتر آنها نوعی موسیقی دارند که شما آن را درک می‌کنید، ضرب و شتمی که برای ایجاد هرج و مرج خونین به آن می‌چسبید. Nioh 2 متفاوت است، در Nioh 2 شما رقصنده‌ای نیستید که در خط ضرب و شتم قرار بگیرد. شما یک نوازنده نیستید که بخواهد نواختن خود را شکوفا کند. بلکه شما کل اپرای خدادادی هستید. Nioh 2 در واقع مقدمه‌ای برای Nioh است و در دوره آشفته سنگوکو تاریخ ژاپن قرار دارد. این لحظه‌ای است که سه مرد، مسیر یک ملت را تغییر دادند. اودا نوبوناگا، که به دلیل اصالت خانوادگی‌اش و خلق و خویش مشهور است، در یک اینچ از اتحاد قبیله‌های wartorn قرار خواهد گرفت، توکوگاوا ایایاسوی همیشه صبور، سیاستی را بازی کرد که سرانجام برایش نام شوگان را پدید آورد و سپس Toyotomi Hideyoshi، یکی از نگهبانان Nobunaga بود که به رویای پروردگار خود مبنی بر متحد کردن زمین از طریق ترکیبی از نیرو و نیرنگ دست یافت. Nioh 2 با تمرکز بر آن داستان، اضافه کردن زیورآلات جادویی و نبردهای هیولایی که باعث ایجاد یک مکان از قبل حماسی، به ارتفاعات بیشتر می‌شود.

Nioh 2شما کنترل شخصیت Hide را در دست دارید، یک قاتل هیولا که هم در قلمرو انسان حضور دارد و  قلمرو ارواح و yokai که عمدتا ارواح و شیاطین بدخواه هستند. شما از یک پدر بشری و یک مادر یوکایی متولد شده‌اید که به سرزمین‌هایی که هیولاها را به هلاکت می‌رسانند سفر می‌کنید. در تغییری از Nioh، جایی که شما به عنوان یک نسخه داستانی از ویلیام آدامز بازی کرده‌اید، Nioh 2 به شما این امکان را می‌دهد تا از طریق یک ابزار خلق شخصیت قوی، یک شخصیت منحصر به فرد بسازید. کار برای تمیز کردن یک روستای مجاور از شیاطین، منجر به برخورد با یک بازرگان سنگ جادویی به نام توکیچیرو می‌شود. توکیچیرو همان مرد تاریخی است که روزی با عنوان Toyotomi Hideyoshi شناخته خواهد شد و این دو نفر سرانجام وارد کار Nobunaga می‌شوند. در نتیجه ماجراجویی ده‌ها ساله، شما از میان کلی شمشیرزنی و مبارزان افسانه‌ای عبور خواهد کرد. آنچه Nioh 2 را موفق می‌کند این است که سفری بسیار هیجان انگیز به بازیکن ارائه می‌دهد. این کاملاً به یک سیستم جنگی پیچیده مدیون است که اصلا برای بازیکن خسته کننده نمی‌شود. شما به عنوان یک جنگجوی تازه کار شروع می‌کنید اما در پایان شما چنان اعتماد به نفسی نسبت به حرکات خود خواهید داشت که آتشین‌ترین ژنرال‌ها و عجیب‌ترین موجودات در مقابل شما مانند کاغذی در طوفان پاره پاره می‌شوند. نبرد Nioh 2 یک تصویرسازی مجدد از آنچه در گذشته رخ داده نیست. این سبک مبارزه، پیچیدگی‌های دیگری را اضافه می‌کند که باعث می‌شود بازیکنان بتوانند خودشان را بیان کنند و تا حد بیشتری تخصص پیدا کنند. سلاح‌های بیشتر، توانایی‌های اختیاری‌تر، روش‌های بهتر برای مقابله با حملات بزرگ و… . این تغییرات در یک چارچوب آشنا وجود دارد، اما در یک بسته بندی بهتر جمع می‌شوند.Nioh 2

نُه نوع سلاح برای استفاده در Nioh 2 وجود دارد. این نوع ها از کاتانا سنتی و نیزه گرفته تا سلاح‌های پیچیده مانند chain-hook kusarigama، دریچه‌های دوتایی، یا transforming switchglaive. شما می‌توانید هر زمان که دوست دارید با هر یک از این سلاح‌ها موضع‌گیری بالا، متوسط یا کم داشته باشید. همینطور حملات ایستاده صدمات زیادی وارد می کنند اما استقامت شما را به سرعت تخلیه می‌کنند و یا حملات سریع که برعکس نوع قبل، از برتری سرعت برخوردار هستند اما نه از صدمات زیاد (low damage). هر موضع دارای مجموعه‌ای متفاوت از حرکت و تکنیک‌های قابل unlock شدن هست شما مجاز به نگه داشتن دو اسلحه نوع melee در هر زمان معین هستید. شما می‌توانید دفاع خود را با جوایز تقویت کنید، میزان ranged damage خود را با تفنگ‌ها و تیرکمان‌ها افزایش دهید و سبک مبارزه خود را به شکل تاکتیکی و دلخواه داشته باشید.

هرچه بیشتر از یک سلاح استفاده کنید، توانایی‌های بیشتری هم می‌توانید unlock کنید و finishing attackهای بیشتری هم باز کنید. همچنین بخش‌های جدید بسیاری وجود دارد که به بهبود combat بازی کمک می‌کنند تا یک چیز متمایز تر یا بهتر از Nioh را تجربه کنیم. اما Nioh 2 علی‌رغم برخوردهای خارق‌العاده جنگی و چالش برانگیز، دارای نقص‌های برجسته‌ای نیز می‌باشد. برجسته‌ترین این نقص‌ها، طراحی مراحل می‌باشد که در نتیجه، رشته‌های مختلفی از مراحل را به‌وجود می‌آورد که یا میادین جنگی گل آلود، شهرهای فروپاشیده یا قلعه‌های ویران شده هستند. در حالی که همه آنها ارزش کاوش را دارند، بازیکن می‌تواند به راحتی دور بزند و از کاوش کردن را از سر بیرون کند! اما پیچیدگی کوچکی وجود دارد و آن این است که مناطق خاصی از یک سطح پوشیده شده از demonic corruption وجود دارند که با ورود به آن‌ها stamina regeneration کاهش پیدا می‌کند و تمام هیولاهای آنجا، قدرت defense بیشتری بدست می‌آورند. همینطور با شکست دادن سخت‌ترین دشمن در منطقه، معمولاً به lootهای بزرگ، میان‌بُرهای جدید و نقاط checkpoint دسترسی پیدا می‌کنید.

Nioh 2 این یک ایده جالب است، اما طراحی محیطی خسته کننده، همچنان باعث اُفت طراحی مراحل می‌شود و اجازه نمی‌دهد که به خوبی به چشم بیایند. Nioh 2 پیشرفت بزرگی در سفر اولیه بازی Nioh به حساب می‌آید. با داشتن اسلحه و قدرت بیشتر، مبارزات به چیزی واقعاً ویژه گسترش می‌یابد، در حالی که داستان احساسات و تأثیر بیشتری را در خود جای می‌دهد. طرفداران سرسخت و اولین نسخه بازی، از بازگشت به ژاپن و دیدن شخصیت‌های آشنا لذت خواهند برد و از چالش‌های جدید بسیار استقبال خواهند کرد. اگر هرگز Nioh را تجربه نکرده‌اید یا از تجربیات Soulslike دور نیستید، مطمئن باشید که Nioh 2 ارزش تجربه کردن را دارد. Nioh 2 یک بازی بسیار هوشمندانه است که برای زمان و تحمل شما پاداش می‌دهد. امیدوارم از این نقد و بررسی نهایت استفاده را برده باشید. نظر شما درباره‌ی این بازی و شخصیت‌های آن چه می‌باشد؟

نقاط قوت

  • گیم پلی قوی، هیجان انگیز و ترسناک
  • هوش مصنوعی بسیار قدرت‌مند
  • سیستم مبارزات روان
  • شیوه‌های مبارزه‌ای مختلف

نقاط ضعف

  • طراحی محیط ضعیف

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.