نقد و بررسی بازی Half-Life: Alyx

نقد و بررسی بازی Half-Life: Alyx

نقد و بررسی بازی Half-Life: Alyx

شرکت ولو (Valve Corporation) نسخه‌ای از سری Half-Life منتشر کرده است ولی نسخه‌ی سوم از این سری نیست. بیشتر جنبه‌ی یک محک از جانب شرکت ولو می‌باشد که برخلاف نسخه‌های قبلی، این نسخه برای هدست‌های واقعیت مجازی عرضه شده است. نسخه‌های قبلی این سری نیز در زمان خود بسیار خوب درخشیدند و از سوی منتقدین نیز بازخوردهای مثبتی را دریافت کرد. گرافیک بالا در زمان خود و طراحی مراحل باکیفیت باعث شده بود تا بازی به یکی از محبوب‌ترین بازی‌ها در زمان خود شود. آخرین نسخه از سری Half-Life، مدت‌ها پیش منتشر شده بود و مدت‌ها بود که شرکت ولو برروی این سری کار نمی‌کرد و خبری از این سری نیز منتشر نمی‌شد. اولین بازی این سری در سال ۱۹۹۸ و تحت عنوان Half-Life برای پی سی منتشر شد و پس از گذشت سه سال برای کنسول افسانه‌ای پلی استیشن ۲ نیز منتشر شد. بازی بسیار خوب طراحی و همچنین از گرافیک خوبی بهره می‌برد. خلاصه طولی نکشید تا این که بازی Half-Life به موفقیت‌های بالایی دست پیدا کرد. نسخه دوم این مجموعه در سال ۲۰۰۴ برای پی سی منتشر شد و پس از مدتی برای کنسول‌های نسل هفتمی نیز منتشر شد و موفقیت دیگری را در کارنامه‌ی این سری ثبت کرد. هر دو نسخه این سری به بهترین بازی‌های این شرکت تبدیل شدند. حال یک نسخه‌ی جدید پس از حدود سیزده سال منتشر شده است که ما در این نقد و بررسی قصد داریم تا به آن بپردازیم. آخرین نسخه از سری Half-Life، با نام Half-Life: Alyx به تازگی منتشر شده است که توسط شرکت ولو ساخته شده و برای هدست واقعیت مجازی منتشر کرده است. خود شرکت ولو نیز یکی از سازندگان هدست واقعیت مجازی و نرم‌افزار واقعیت مجازی خود را تولید می‌کند. Half-Life: Alyx توانسته باری دیگر نام Half-Life را زنده نگه دارد و طرفداران را سرگرم و از این سری را راضی کند. برخلاف چیزی که انتظار داشتیم اتفاق افتاد و نسخه سوم این بازی Half-Life 3 نمی‌باشد. در هر صورت همراه نقد و بررسی بازی Half-Life: Alyx باشید تا بیشتر با آخرین نسخه از سری Half-Life آشنا شویم.

Half-Life: Alyxابتدا از داستان بازی به نقد و بررسی وارد می‌شویم تا ببینیم بازی از چه وقایعی تشکیل شده و کمی نیز از شخصیت اصلی بازی برایتان بگوییم. در ابتدا باید ذکر کنم که وقایع داستان پنج سال قبل از اتفاقات بازی Half-Life 2 روایت می‌شود. بله، این یعنی وقایع این بازی بین دو نسخه‌ی اول و دوم روایت می‌شود و برای این که بهتر از بازی لذت ببرید و غرق در داستان آن شوید، بهتر است که به تجربه‌ی نسخه‌های اول و دوم این بازی پرداخته باشید و اگر تاکنون موفق به تجربه‌ی نسخه‌های پیشین این بازی نشده‌اید، وقت هست ولی اگر کمی حال و حوصله بازی‌های آن زمان را را ندارید، مشکلی نیست، می‌توان ویدئوهای جمع بندی داستان این دو نسخه را تماشا کرد، در کل انتخاب با خودتان است. از نام بازی می‌توان به چندین چیز راحت‌تر پی‌برد. Alyx Vance نام شخصیتی می‌باشد که داستان به آن می‌پردازد. Alyx Vance همان فردی است که در نسخه‌ی دوم به شخصیت اصلی بازی بسیار کمک کرد. پنج سال قبل از وقایع Half-Life 2، کاراکتر Alyx Vance مشغول انجام ماموریت دیدبانی و بررسی در شهر ۱۷ بود. حال در Half-Life: Alyx، الیکس و پدر دکترش توسط نیروهای Combine اسیر Half-Life: Alyxشده‌اند. در این بازی نیروهای Combine شخصیت‌های منفی هستند که به نوعی موجودات فضایی نیز به حساب می‌آیند که وارد زمین شده‎اند. Alyx Vance و پدرش جزو نیروهای مقاوت هستند که علیه موجودات فضایی فعالیت می‌کنند. پدر Alyx Vance یک دانشمند است که نقش پررنگی را در نسخه‌ی اول این بازی ایفا کرده است. حال داستان از آنجا شروع می‌شود که فردی به نام راسل که از اعضای نیروهای مقاومت می‌باشد، Alyx Vance را نجات داده و به او می‌گوید که موجودات فضایی پدرش را برای بازجویی به Nova Prospekt منتقل می‌کنند. خب الیکس نیز سریع دست به کار می‌شود و داستان بازی Half-Life: Alyx اتفاق می‌افتد.

نسخه‌ی اول و دوم بازی در City 17 جریان داشت و برای من City 17 بسیار هیجان‌انگیز بود و بعد از آن که متوجه شدم بازی با هدست واقعیت مجازی قرار است در چنین شهری تجربه شود، شور و شوقم برای تجربه بازی بیشتر از گذشته شد. انگاری همه چیز از گذشته بزرگ‌تر شده بود، پلیس‌های مترو بزرگ‌تر به نظر می‌رسیدند، احتمالا این به‌خاطر وجود سیستم واقعیت مجازی بود که همه چیز بزرگ‌تر از گذشته به نظر می‌رسید. در هر صورت بعد از داستان نوبت به گیم پلی بازی می‌رسد. در ابتدا با دیدن دست‌های شخصیت خود بر این باور خواهید رسید که این بازی از آن بازی‌هایی نیست که پس از خسته شدن از بازی‌های دلخواه به آن بپردازیم. از همان ابتدا و دست‌های شخصیت خود، این پیام را به ما خواهند داد که با بازی‌ای باکیفیت روبه‌رو هستیم. همان طور که مطلع هستید، بازی‌های واقعیت مجازی دو عنصر اصلی دارند که آن هم “دست” و “سر” می‌باشد. با تکان دادن سر به راحتی می‌توان محیط را مشاهده کرد و موقعیت خود را در بازی سنجید و دیگری دست که باید با استفاده از آن، کارهای بزرگی در بازی انجام داد تا بازی لذتی که سازندگان می‌خواهند را به ما منتقل کنند. با کنترلرهای خاص هدست‌های Valve Index که توسط سازنده‌ی بازی Half-Life ساخته شده‌اند، کار راحت‌تر می‌شود چرا که امکان ردگیری حرکت انگشتان وجود دارد و به خوبی می‌توان برروی بازی تسلط داشت. این کار به ما خیلی کمک خواهد کرد، برای مثال در زمانی که می‌خواهید جسمی را هول بدهید، باید انگشتان و فرم دستان خود را به طوری در بیاورید که میخواهید جسمی را هول دهید و از طرفی دیگر اسلحه‌ای که ما در دست می‌گیریم‌ باید به خوبی بتوانیم از دستانمان برای شلیک و نگه داشتن تفنگ استفاده کنیم.

Half-Life: Alyxتوسعه دهندگان بازی Half-Life: Alyx با مهارت بسیار بالا، برروی سیستم مبارزات بازی به بهترین شکل ممکن کار کرده‌اند. مبارزات و شلیک به دشمنان به بهترین شکل ممکن در بازی انجام می‌شوند. این بازی مانند بسیاری از بازی‌های واقعیت مجازی عمل نکرده است، برای مثال چالش‌ها را ساده کند و یا بازی را آنقدر واقع‌گرایانه کنند تا بازی بسیار سخت شود و در نهایت حس خوب یک بازی واقعیت مجازی به او منتقل نشود. همچنین سازندگان سعی بر آسان کردن مراحل و یا خشک کردن چالش‌ها ندارند و بازی را برای بازیکنان استرس‌دار و هیجانی کرده‌اند تا لذت بازی را از بین نبرند. همچنین نکته‌ی جالب در خصوص بازی Half-Life: Alyx این است که وقتی شما قصد دارید تا خشاب تفنگ خود را عوض کنید، دستان مجازی بازی این کار را به طور خودکار انجام نخواهد داد بلکه شما باید به کمک دستان مجازی خود در بازی، خشاب تفنگ Alyx Vanceخود را عوض کنید. البته چندین روش وجود دارد که بیشتر برای معلولین می‌باشد تا زحمتی برای خشاب عوض کردن نکشند و بتوانند با حرکتی، به طور خودکار دستان مجازی خشاب را عوض کنند. لازم به ذکر است که این قابلیت، Accessibilty نام دارد.

همچنین دشمنان بازی را می‌توان به چند بخش تقسیم کرد؛ مبارزه با Headcrabها و انسان‌ها که به وسیله آن‌ها به زامبی تبدیل شده‌اند و از طرفی دیگر سربازان Combine می‌باشد که با سلاح‌های بسیار پیشرفته در روبه‌روی شما سبز می‌شوند و به هیچ وجح با شما شوخی ندارند. بازی Half-Life: Alyx متعادل است؛ این یعنی بیشتر جزئیات بازی با یکدیگر همخوانی دارند، درگیری در این بازی به طور خوبی طراحی شده است و نه خیلی آسان است و خیلی سخت و در زمانی که دشمن در روبه‌روی شما قرار می‌گیرد، اگر کمی با روند بازی همکاری کنید، برخلاف بازی‌های VR می‌توان در مقابل آن‌ها ایستاد و تک‌تکشان را نابود کرد. روند بازی مانند دیگر بازی‌های شوتر اول شخص نیست که یک‌دفعه چندین دشمن روبه‌روی شما سبز شوند تا نتوان کاری کرد، بلکه همان طور که ذکر شد بازی متعادل است. بازی Half-Life: Alyx از نظر گیم پلی تعادل مناسبی را فراهم کرده است و در عین حال از جذابیت و چالش‌های خود نکاسته است و به موقه‌اش هیجان را تقدیم بازیکن خواهد کرد.

شخصیت پردازی نیز در Half-Life: Alyx به خوبی انجام شده است. سری Half-Life شخصیت‌های بسیار خوبی را تاکنون به جا گذاشته است و این نسخه نیز برخی از شخصیت‌های به‌یاد ماندنی را در خود جای داده است و همچنین هر شخصیت ادامه داستان خود را که در این نسخه حضور پیدا کرده است، طی خواهد کرد. سری Half-Life تاکنون داستان و روایت درگیرکننده‌ای را در خود جای داده است و طبیعتا بازی‌ای که داستانی درگیرکننده داشته باشد، شخصیت‌هایش نیز ماجراهای خود را در طی بازی رقم زده‌اند. همچنین این که بازی در قاب یک هدست واقعیت مجازی روایت می‌شود، باعث شده تا بیشتر با شخصیت‌ها ارتباط برقرار کنیم. لازم به ذکر است که شرکت ولو برای این که تجربه‌ی بازی Half-Life: Alyx را برای گیمرها محدود نکند، اجباری بودن استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی که موجب شده بود تا کاربران زیادی از تجربه‌ی این بازی محروم بمانند را برطرف کرد به طوری که طبق شواهد، به نظر می‌رسد که این اثر بدون استفاده از واقعیت مجازی نیز قابل بازی است.

Half-Life: Alyxجست‌و‌جو در بازی بسیار مهم است چرا که شما در بازی تنها سه سلاح موجود دارید و برای کسب بیشتر باید در بازی مشغول جست‌وجو شوید. در جست‌وجو شما از بازی بیشتر لذت خواهید برد و در بخش‌هایی، دست پخت سازندگان را نیز خواهید چشید. همچنین بازی Half-Life: Alyx شما را تشویق به جست‌وجو می‌کند و از این طریق قابلیت‌های بازی و هدست واقعیت مجازی را برای شما به نمایش می‌گذارد و در طول جست‌وجو ممکن است که با برخی از دشمنان بر بخورید و مجبور هستید تا به آن‌ها شلیک کنید و نتیجه‌اش هم می‌شود، تمام کردن مهمات و در نهایت دشمنان به طرف شما می‌دوند و شما بدون هیچ مهماتی باید فرار کنید و در عین حال به دنبال مهمات نیز بگردید. این یعنی هوشمندی! قابلیت‌ها نیز با هوشمندی طراحی شده‌اند به طوری جاذبه را در بازی حس می‌کنید. یک سری قابلیت‌ها در بازی وجود دارند که یکی از جالب‌ترین آن‌ها به شما این اجازه را می‌دهد تا اشیائی را که می‌خواهید و دور از دسترس شما می‌باشد را با کمک دستانتان به سمت خود بکشید و در عین حال باید با دست دیگر خود، آن شئ را دریافت کنید و در غیر این صورت موفق به دریافت آن نشوید، آن شئ از دست شما رفته است. این یک هوشمندی در ساخت یک بازی است که به بازیکن این احساس را می‌دهد که در داخل بازی می‌باشد و این بازی را دوچندان برای بازیکن لذت‌بخش می‌کند. همچنین یک سری معماها نیز در محیط‌ها وجود دارند که باید با کمی تیزهوشی از سر راه خود برداشت. مشکلات کوچکی نیز در برخی از قابلیت‌ها وجود دارند که با وجود این همه نکات مثبت، می‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد. معماها در بازی یکی از چالش‌برانگیزترین نکات در بازی می‌باشد که از بین معماها می‌توان به خنثی کردن بمب‌ها و یا موجوداتی که برروی سقف چسبیده‌اند اشاره کرد. معماهای مختلفی در بازی وجود دارند که برخی از آن‌ها تعجب‌برانگیز هستند و برخی‌ها نیز چالش‌برانگیز و جالب. در کل شرکت ولو خلاقیت خود را در بازی به رخ می‌کشد و همچنین تک‌تک نقاط بازی یک چیزی برای غافلگیرگیری ما در دست دارد و از این طریق بازی برای کاربران یکنواخت نمی‌شود. 

گرافیک نیز مدنظر بسیاری از گیمرها در خرید بازی می‌باشد و باید به تمامی گیمرهایی که گرافیک را مدنظر خود قرار داده‌اند بگویم که بازی Half-Life: Alyx از نظر گرافیکی بسیار خوب است و با یک بازی پر جزئیات و باکیفیت طرف هستیم. جزئیات شهر و و طراحی‌های هنری نیز از دیگر ویژگی‌های اثر شرکت ولو می‌باشد که در تک‌تک نقاط شهر و یا حتی در معماها نیز مشاهده می‌شود. سلاح‌ها و دشمنان هم به خوبی برروی آن‌ها کار شده است و در کل جزئیات ریز و درشتی در طی تجربه بازی مشاهده می‌شود. می‌توان گفت که شرکت ولو به خوبی توانسته تا بازی‌ای درخورد نام Half-Life تولید کند و در نهایت نیز طرفداران را راضی کند. موسیقی و صداگذاری نیز از دیگر نکات حائز اهمیت در یک بازی ویدئویی می‌باشد؛ در این زمینه‌ها نیز بازی به خوبی عمل کرده است و آهنگ‌سازی و صداگذاری بازی Half-Life: Alyx را افراد کاربلد انجام داده‌اند و در این خصوص نیز می‌توان به جرات پرچم سبز را بالا برد. موسیقی و صداگذاری بازی نیز در برخی از نکات پیام‌هایی را به شما خاطرنشان می‌کنند. از افتادن اشیاءها گرفته تا صدای شلیک و خشاب عوض کردن، همه چیز عالی کار شده و از سوی شرکت ولو بهترین بازی VR تاکنون منتشر شده است که مطمئنا با تجربه‌ی این بازی پشیمان نخواهید شد.

Half-Life: Alyxبه جرات می‌توان محصول جدید شرکت ولو یعنی Half-Life: Alyx را به عنوان یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۲۰ خطاب کرد و همچنین بهترین بازی VR نام برد. Half-Life: Alyx مانند نسخه‌های پیشین خود که از کیفیت بالایی در زمان خود بهره می‌بردند، حال به عنوان یکی از بهترین‌های بازی‌های ویدئویی می‌توان نام برد. اگر تاکنون بر این باور بوده‌اید که بازی‌های VR بی‌کیفیت هستند، باید به شما بگویم که با تجربه‌ی Half-Life: Alyx مطمئنا حرف خود را پس خواهید گرفت. شرکت ولو به بازی‌سازهای VR نشان داد که می‌توان بازی‌های با کیفیتی برای VR منتشر کرد. شرکت ولو با افراد هوشمند خود به خوبی توانسته بازی‌ای درخورد سری Half-Life برای باری‌دیگر تولید کند. طراحی مراحل این بازی به بهترین شکل ممکن طراحی شده‌اند و در تمامی زمینه‌ها از داستان گرفته تا گرافیک و طراحی مراحل و مکانیزم‌های ریز و درشت گیم پلی، همگی باعث شده تا ما آنقدر از این بازی تعریف و تمجید کنیم. اگر شما نیز یکی از کاربران VR هستید، حتما به شما این بازی را برای تجربه پیشنهاد می‌کنم. امیدوارم از این نقد و بررسی لذت برده باشید، لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نقاط قوت

  • داستان غنی و درگیرکننده
  • گیم پلی‌ای جذاب و درگیرکننده همراه با مبارزات استاندارد
  • معماها و طراحی مراحل به خوبی برروی آن‌ها کار شده‌اند
  • گرافیک هنری همراه با ساخت بسیار خوب شهر ۱۷
  • برروی موسیقی و صداگذاری نیز بسیار خوب کار شده است

نقاط ضعف

  • ندارد

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.