نقد و بررسی بازی Gears Tactics

نقد و بررسی بازی Gears Tactics

نقد و بررسی بازی Gears Tactics

Gears Tactics نسخه‌ای فرعی از سری Gears of War می‌باشد، ژانر بازی شاید عوض شده باشد اما به‌زبان ساده یک استراتژی نوبتی بسیار خوش‌ساخت است که در مقابل XCOM و سایر بزرگان این سبک کم‌نمی‌آورد. اکشن سریع و روان در کنار تصمیمات تاکتیکی، مانند نام بازی شما را تا پایان بازی همراهی خواهند کرد. همان‌طور که اطلاع دارید، Gears of War یک مجموعه و فرنچایز بازی ویدئویی به سبک تیراندازی سوم شخص است که برای اولین‌بار توسط شرکت اپیک گیمز خلق شد و توسط شرکت کانادایی کوآلشین (The Coalition) توسعه یافت و مسئول انتشار این سری برعهده استودیو مایکروسافت می‌باشد. اما این بار استودیوی اسپلش دمج (Splash Damage) تصمیم گرفته تا با کوآلشین یک نسخه‌ی فرعی برای این فرنچایز تولید کنند که در ژانر استراتژی نوبتی می‌باشد. Gears Tactics برخلاف بازی‌های اصلی مجموعه Gears، یک تجربه تاکتیکی را را ارائه می‌دهد. در گذشته استودیو کوآلشین اعلام کرده بود که مجموعه Gears تنها به یک بازی تیراندازی سوم شخص ختم نمی‌شود و این استودیو قصد دارد تا تجربیات متفاوتی را از این مجموعه در اختیار کاربران قرار دهند. به‌نظر می‌رسد Gears Tactics مقدمه‌ای برای بردن مجموعه گیرز به ژانرهای متفاوت می‌باشد. نتیجه‌ی تمامی خلاقیت‌های این استودیو باعث شده تا ما بتوانیم مجموعه Gears را یکی از بهترین بازی‌های انحصاری ایکس باکس معرفی کنیم. علی‌رغم اینکه بازی در ژانر کاملا متفاوتی با هسته‌ی اصلی Gears of War قرار دارد اما هنوز آن حس و حال‌های خونین نسخه‌های اصلی در این بازی وجود دارند، هواداران Gears و بازی‌های استراتژی از این بازی بسیار لذت خواهند برد. در ادامه همراه نقد و بررسی بازی Gears Tactics باشید.

Gears Tactics

Gears Tactics

مانند همیشه در ابتدا به بخش داستان بازی خواهیم پرداخت؛ از همین ابتدا باید ذکر کنم که در آغوش خود باید بخشی برای پیچیدگی‌ها و شگفت‌زدگی‌های داستانی باز کنید چرا که در داستان اتفاقاتی جذاب، جالب و غیرقابل پیش‌بینی مختلفی رخ خواهد افتاد و شما باید خود را در طول داستان همراه کنید. داستان Gears Tactics پس از ۱۲ سال از اولین Gears of War جریان دارد. شخصیت کیت دیاز را که اکثر افراد می‌شناسند، شخصیتی که ما کنترل آن را برعهده داریم و ما جوخه‌ی خود را آماده می‌کنیم تا به‌نبرد لوکوست، دسته‌ی هیولاهای زیرزمینی که برای حمله به سیاره‌ی سرا و تسخیر آن آماده می‌شوند. مانند همیشه شانس با ما یار نیست و سعی می‌کنیم تا در نبردی برای بقا سردسته‌ی لوکوست را شکار کنیم. داستان بازی تلاش‌های گیبریل و سید را برای از بین بردن اووکان را به‌نمایش می‌گذارد اما نکاتی که داستان را ارزش‌مند می‌کند، اتفاقات ناگهانی می‌باشد که در آن رخ می‌دهد. در حقیقت ما نباید انتظاری از داستان بازی داشته باشیم در صورتی که Gears Tactics باتوجه به ژانر خود، باز هم به‌خوبی عمل کرده است. در اصل بازی‌هایی که در سبک استراتژی تاکتیکی هستند، برروی بخش داستانی ویراژ قابل توجهی نمی‌دهند و تا قبل از عرضه و تجربه‌ی این بازی، نه طرفداران و نه منتقدن انتظاری از داستانی پر پیچ و خم نداشتند. اما با این وجود داستانی که این بازی ارائه می‌دهد، مانند مجموعه Gears شگفت‌زدگی‌ای خاص را در خود جای داده است. داستان بازی باتوجه به این که یک بازی استراتژی تاکتیکی است، باز هم جزئیات و پیچیدگی‌هایی دوست‌داشتنی دارد. داستان بازی به‌نظر می‌رسد به تلاش گیبریل و دوستانش برای کشتن اووکان ختم می‌شود اما در همین مسیر اتفاقاتی خواهد افتاد که شما را با چالش‌هایی همراه می‌کند.

در کنار تمامی نقاط قوت این بازی، Gears Tactics مشکلاتی نیز دارد مانند برخی شخصیت‌های ضعیف و یا اگر بخواهیم به بازی خیلی بدبین باشیم؛ داستان صرفا کار راه‌انداز، اما در کل بخواهیم به بازی نگاهی بیاندازیم شخصیت‌پردازی در این نسخه فرعی از سری اصلی بهتر است و تغییراتی که در این بازی به‌وجود می‌آورد، مثبت هستند. دیدن دوباره‌ی لوکوست و شخصیت‌های منفی قوی‌تر از نسخه‌های اخیر مجموعه، بسیار لذت‌بخش هستند. همان طور که پیش‌تر در نقد و بررسی بازی Gears Tactics ذکر شد، بازی‌های در این سبک، تاکیدی بر داستان و یا شخصیت‌پردازی ویژه ندارند ولی می‌توان گفت که ساخته استودیو اسپلش‌دمیج این عادت‌ها را زیر پا گذاشته است و مانند دیگر نسخه‌های سوم شخص، نسبت به دیگر بازی‌ها در این سبک به‌خوبی برروی این زمینه کار کرده است.

gears tactics

مسئله‌ی مهم‌تری که در یک بازی ویدئویی در سبک استراتژی تاکتیکی ملاک محسوب می‌شود؛ گیم پلی‌ای می‌باشد که بتواند بازیکن را جذب خود کند. باوجود این که ژانر بازی عوض شده است اما هیجان همچنان پابرجاست و تکه‎تکه کردن دشمنان با اره برقی یا یک نارنجک، هنوز همان لذت را دارد. هرچند ممکن است Gears Tactics تا پایان کمی تکراری شود اما باز هم لذت بیرون کشیدن پیروزی از آرواره‌های شکست، انرژی دیوانه‌واری را به شما تزریق می‌کند. با خوب بازی کردن در دیگر بازی‌های استراتژی حس یک مغز متفکر به ما دست می‌دهد اما این موضوع در Gears Tactics متفاوت است، این بازی حس سربازی را می‌دهد که از چنگال مرگ فرار کرده است. اما در زمانی که موفق شوید و در نهایت به پیروزی ختم شود، به شما حس یک نابغه را می‌دهد و این کار را کم‌تر بازی ویدئویی می‌تواند انجام دهد. علاوه‌بر این موارد، Gears Tactics مواردی را از بازی‌های موفق الهام گرفته است، مواردی وجود دارند که این بازی از بازی XCOM 2 الهام گرفته است و توانسته تا آن‌ها را به هویتی تازه تبدیل کند و اصلا نام کپی در این موارد جای نگیرد.

اگر بخواهیم گیم پلی بازی را به‌زبان‌ساده تعریف کنیم؛ شما باید در هر مرحله و باکمک نیروهایتان، استراتژی خاصی را به‌وجود آورید، توجه داشته باشید که شما فردی هستید که باید نیروهایتان را کنترل کنید و با کمک آن‌ها دشمنان را در هر مرحله نابود سازید و لازم می‌دانم که ذکر کنم گیم پلی نوبتی، قالب این بخش از بازی می‌باشد. دست بازیکن در بخش گیم پلی کاملا باز یا آزاد می‌باشد و با استراتژی دلخواه خود می‌تواند به‌نبرد با دشمنان بپردازد. منظورم بدین معنی است که در هر مرحله چگونه نیروها را بچینیم یا نظم دهیم و یا نیروها چطور اسلحه‌هایی در دست داشته باشند، تمامی این نکات بستگی به‌شما دارد و به‌زبانساده می‌توان گفت که شما در بازی آزاد هستید. هدف یک مرحله مشخص است ولی دشمنان و محیط مراحل تغییر می‌کنند و شما باید مانند یک رهبر، نیروها را به‌خوبی رهبری کنید و در نهایت اگر توانستید به‌خوبی از پس این کار بر بیایید مطمئنا چنان انرژی دریافت خواهید کرد که از فردا باید به‌زور شما را از آن پلتفرم جدا کرد. تنوع بالای استراتژی و تاکتیک‌ها باعث شده تا بازیکن آزادی عمل را احساس کند. بازیکن ممکن است بارها و بارها در مراحل شکست بخورد و بااستفاده از آزادی عملی که بازی در اختیار گذاشته است، می‌تواند با فکری ناب این مراحل را پشت‌سر بگذارد. برخی از افراد نیز بر این باور هستند که سرعت بازی پایین است اما باید به‌افرادی که این طور تصور می‌کنند بگویم که شما در حالی که هم باید استراتژی مناسبی بچینید، بلکه باید سرعت عمل خود را بالا ببرید تا بتوانید باسرعت گیم پلی بازی خود را هماهنگ کنید. شما می‌توانید از سلاح‌هایی استفاده کنید که بازی را به‌شدت وحشیانه، بی‌رحم و سرعتی‌تر از گذشته کند و یا به‌طوری استراتژی برای خود بچینید که بتوانید از راه دور و به‌سرعت آن‌ها را نابود کنید. اکشن سریع و روان در کنار تصمیمات تاکتیکی و در همین حال مبارزات خونین و باس‌فایت‌های حماسی می‌توانند حس و حال یک نسخه از Gears of War با ژانر متفاوت را تقدیم شما کند. تجربه‌ی هوشمندانه‌ای در بازی وجود دارد که باعث می‌شود تا المان‌های گیرز را در یک ساختار تاکتیکی به‌خوبی حس کنیم.

gears tactics

نیروهای بازی شامل دو دسته می‌شوند، قهرمانان و سربازان که تفاوت اصلی میان این دو دسته به کشته نشدن قهرمانان ختم می‌شود. شخصی‌سازی و سیستم ارتقای شخصیت‌ها نیز یکی دیگر از نقاط مثبت بازی به‌حساب می‌آید. علاوه‌بر قهرمان‌هایی که دارید، می‌توانید گروهی سرباز را همراه با قهرمان‌ها وارد میدان نبرد کنید تا XP بیشتری را به‌دست آورید و با استفاده از آن شخصی‌سازی گسترده‌ای را پیاده‌سازی کنید. در بازی پنج دسته Vanguard، Scout، Sniper، Heavy و Support وجود دارد و Gears Tactics شما را به این پنج دسته محدود نخواهد کرد بلکه ویژگی دیگری که در بازی وجود دارد، این اجازه را به شما خواهد داد که آن طور که باب‌میل شما می‌باشد، این شخصیت‌ها را کاملا متفاوت از یکدیگر شخصی‌سازی کنید. در واقع شما می‌توانید شخصیت‌ها را نسبت به مراحلی که پیش‌رو دارید به‌صورت‌های کاملا متفاوت شخصی‌سازی کنید تا برای هر مرحله‌ای مناسب باشد. علاوه‌بر این، بازی به‌شما این اجازه را می‌دهد تا ترکیبی از مهارت‌ها را انتخاب کنید. از طرفی دیگر شما می‌توانید با شرکت در یک مرحله علاوه‌بر این که چالش‌ها را انجام می‌دهید بلکه می‌توانید صندوق‌هایی را پیدا کنید و بدین وسیله تهجیزات مختلفی برای شخصی‌سازی به‌دست آورید. این بخش را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد، بخش دوم به شخصی‌سازی ظاهری یا همان تزئینی مربوط می‌شود. سازندگان Gears Tactics سعی کرده‌اند تا در هر بخش جزئیات گسترده‌ای را قرار دهد تا یک بازی کامل را مانند دیگر نسخه‌های این سری روانه بازار کند. خلاصه این بخش جذابیت خاص خود را دارد و تمامی مواردی که در این بخش قرار گرفته است خالی از لطف از سوی سازندگان نخواهد بود.

در نقد و بررسی بازی Gears Tactics در رابطه با داستان، گیم پلی، شخصیت پردازی و شخصی‌سازی صحبت کردیم، حال به یکی از اساسی‌ترین بخش‌های بازی می‌رسیم یعنی مراحل Gears Tactics. مراحل این بازی به سه اکت مختلف بخش‌بندی می‌شود. لازم به‌ذکر است که هرکدام از این اکت‌ها مراحل خود را دارند و در مجموع ما در این بازی شاهد ۲۲ مرحله مختلف هستیم که لازم می‌دانم ذکر کنم این مرحل بامجموع مراحل فرعی به چنین رقمی رسیده است. مراحل بازی واقعا عالی هستند و به‌خوبی می‌توانند نام مجموعه Gears را سرافراز کنند اما نکته‌ای که در این خصوص ممکن است آزاردهنده باشد مربوط به مراحل تکراری این بازی می‌شود. مراحل در اکت اول و درصد زیادی از اکت دوم به‌خوبی پیش می‌روند و بازیکن از بازی لذت می‌برد. از درصد زیادی که از اکت دوم بگذریم مخصوصا در اکت سوم، بازی به‌مرور تکراری می‌شود و آن خلاقیت‌هایی که در مراحل ابتدایی بازی شاهد بودیم را دیگر مشاهده نمی‌کنیم. مراحل طولانی هستند و سازندگان می‌توانستند با حذف مراحل آخر یا همان مراحل تکراری، تصویر بدی از مراحل نهایی برای بازیکن نمی‌ساختند. متاسفانه باید ذکر کنم که در اکت سوم تکراری بودن بازی به‌وضوح حس می‌شود. این مواد می‌تواند تنها برای برخی از افراد آزاردهنده باشد و از طرفی شاید بسیاری از افراد متوجه چنین موضوعی نشوند.

گرافیک بازی مانند دیگر نسخه‌های این سری حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد. Gears Tactics نام نسخه‌ای از مجموعه گیرز شده است که ژانر متفاوتی دارد اما بازهم مانند همیشه و باوجود تمامی تفاوت‌هایی که در این بازی نسبت به نسخه‌های قبلی احساس می‌شود، گرافیک بازی بازهم خیلی خوب است. جزئیات، محیط‌ها و شخصیت‌ها به‌خوبی طراحی شده‌اند و اتمسفر خاص این سری به‌خوبی حفظ شده است. به‌جرات می‌توان گفت که Gears Tactics یک بازی پرجزئیات می‌باشد و خلاصه که با عنوان باکیفیتی روبه‌رو هستیم. صحنه‌های سینمایی نیز همراه با بافت‌ها، واقعا نتیجه‌ی تلاش‌های سازندگان را به‌تصویر می‌کشند. علاوه‌بر این، مانند همیشه به پایان نقد و بررسی بازی Gears Tactics نزدیک می‌شویم و موقع آن رسیده که نگاهی به موسیقی و صداگذاری بازی بیاندازیم. از نظر صداگذاری و موسیقی این بازی به‌خوبی عمل کرده است و هماهنگی بین گیم پلی و سیستم صوتی در بازی، حس خوبی را تقدیم بازیکن خواهد کرد.

Gears Tactics
Gears Tactics

Gears Tactics بی‌نقص ساخته نشده است و در نهایت در حد انتظارات ظاهر می‌شود و حتی فراتر از آن می‌رود. آزادی عمل و اکشن سرعت بالای بازی در این ژانر تازگی دارند و اکثر مکانیک‌های جدید در این بازی عالی هستند و امیدوارم این موارد به استانداردهای این سبک تبدیل شوند. البته ماموریت‌های تکراری و شخصی‌سازی بی‌تاثیر جوخه می‌تواند به این بازی آسیب بزنند. همچنین مبارزات بازی خونین و پویا هستند و سبک سریع و هجومی، بسیار در این بازی توصیه می‌شود. این بازی واقعا می‌تواند جزوی از خانواده گیرز قرار بگیرد و باوجود این که در ژانر متفاوت می‌باشد، اما می‌تواند طرفداران این ژانر و هواداران این مجموعه را راضی کند و واقعا خود من به‌شخصه به‌فکر این هستم که آیا می‌توانم Gears Tactics را به دیگر عناوین این سبک ازجمله XCOM ترجیح دهم. باوجود این که این بازی در ژانر متفاوت نسبت به دیگر نسخه‌های این مجموعه قرار دارد اما موفق می‌شود که بازی‌های هم‌رده‌ی خود را از رده خارج کند. امیدوارم از نقد و بررسی بازی Gears Tactics لذت برده باشید. نظر شما در رابطه با Gears Tactics چه می‌باشد، لطفا نظرات خود را با ما در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

نقاط قوت

  • داستانی خوب
  • گیم پلی‌ای تاکتیکی
  • مبارزات خونین و پویا همراه با سبک سریع و هجومی
  • آزادی عمل که به هر گیمری اجازه می‌دهد تا استراتژی خاص خود را برروی بازی پیاده‌سازی کند
  • شخصی‌سازی گسترده
  • گرافیک و سیستم صوتی جذاب

نقاط ضعف

  • برخی از مراحل به‌مرور تکراری می‌شوند
  • اشکالاتی در زاویه دوربین 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.