نقد و بررسی بازی Dreams

Dreams

نقد و بررسی بازی Dreams

مدت‌هاست که توسعه دهندگان بازی‌های ویدئویی به دنبال ایده‌های خاص هستند تا عناوینی خاص را روانه بازار کنند. عناوینی که دیگر برای گیمرها تکراری نباشد و تازگی خاص خود را داشته باشند. Dreams یکی از عناوینی است که با یک ایده‌ی متفاوت و خاص، طرفداران پروپا قرص خود را پیدا کرده به طوری که اگر استقبال‌ها از این بازی زیاد باشد، احتمال عرضه شدن این بازی برای کنسول پلی استیشن ۵ نیز وجود دارد. دریمز (Dreams) به معنای رویاهاست، در Dreams می‌توانید تصورات و رویاهایتان را به تصویر بکشید. در واقع بازی Dreams یک موتور بازی‌سازی، فیلم‌سازی و موسیقی سازی است که شاید بتوان بهتر گفت Dreams آرزوها و رویاهایتان را در یک صفحه نمایش به تصویر می‌کشد. خب همه‌ی ما می‌دانیم که بازی‌سازی و کار با موتور بازی‌سازی کار آسانی نیست، اما بخش‌های مختلفی در بازی وجود دارند که می‌توانند شما را با هر آیتم آشنا سازند. سعی کنید که تمامی بخش‌های آموزشی را به خوبی پشت سر بگذارید تا بهتر بتوانید دنیاهای زیبایی را که در ذهن شما نقش بسته‌اند را خلق کنید. بازی Dreams به دست Media Molecule ساخته شده است که این بازی نسبت به عناوینی که در گذشته این شرکت تولید کرده بسیار بلند پروزانه‌تر و رویایی‌تر ساخته شده است. در این مطلب به نقد و بررسی بازی Dreams جدیدترین و خلاقانه‌ترین بازی Media Molecule می‌پردازیم.

در ابتدا بتای رایگان بازی دردسترس قرار گرفت و بعد از مدتی نسخه‌ی کامل بازی با قیمت ۴۰ دلار عرضه شد که این بازی ارزشش بیشتر از این حرف‌هاست. در بازی آنقدر ابزار برای طراحی رویاها وجود دارد که نمی‌شود در این متن توصیفش کرد. ده‌ها ابزار برای طراحی فیلم، موزیک، انیمیشن، مجسمه، مرحله و… وجود دارد که باور نکردنی هستند. در دریمز می‌توان ده‌ها کار مختلف انجام داد مانند حساب کردن اعداد که یکی از ساده‌ترین کارها به حساب می‌آید. گیم‌پلی بدون مرز و محدودیت به بازیکن اجازه می‌دهد تا رویای خود را به هر نوع که دلش می‌خواهد طراحی و از آن لذت کافی را ببرد. در دریمز می‌توانید حتی سبک‌های مختلفی را به وجود آورید. چند روز گذشته نیز متوجه شدیم که یکی از گیمرها، بازی The Last of Us Part II را در دریمز بازسازی کرده است که واقعا قابل تحسین است. یکی دیگر از امکاناتی که در بازی وجود دارند و بازیکنان به آن واقعا علاقه دارند، بخش اشتراک گذاری است که با این کار می‌توانید طراحی خود را به رخ بازیکنان بکشید. بسیاری از افراد می‌گویند که ما چیزی را خلق کنیم که چه بشود؟ ولی دریمز برای طراحی و ایده‌های شما ارزش قائل است و به شما بابت طراحی‌هایتان جوایز و Skillهایی می‌دهد و در طول بازی و در زمانی که در بازی حرفه‌ای شدید، برایتان بسیار مفید است.

نقد و بررسی بازی Dreamsدر ابتدای بازی یک صفحه سفید دارید و بدون هیچ‌چیزی. در اوایل راه باید چندین معما را پشت سر بگذارید که یک راوی نیز مسیر را برایتان مشخص می‌کند تا این مسیرهای پر پبچ و خم را با یک راهنما بهتر انجام دهید. بخش اول ترکیبی از سبک پلتفرمر و پازل است و رنگ آمیزی زیبا، آن بخش را دوچندان زیبا می‌کند. Imp می‌تواند به اشیاء خاصی تبدیل شود تا از درها و دیوارها عبور کند. اگر انتظار دارید تا رویاهایتان را بتوانید در همان ابتدا و به سادگی طراحی کنید باید به شما بگویم که ساخت رویاها همان‌طور که در دنیای واقعی سخت است، در دریمز هم با سختی و تلاش می‌توانید رویاهایتان را طراحی کنید، در طول طراحی شکست می‌خورید، عصبانی می‌شوید و ناامید، اما دریمز به شما نشان می‌دهد که مسیر رسیدن به آرزوها به سادگی محقق نمی‌شود، باید برای طراحی رویاهایمان سخت تلاش و فکر کنیم. بسیاری از افراد با بازی کردن عناوین دیگر خسته می‌شوند چرا که خواسته‌های خود را نمی‌توانند در بازی پیاده کنند اما در دریمز بازیکنان برای طراحی خواسته‌های خود، ساعت‌ها وقت می‌گذارند و ساعت برایشان معنا ندارد. بعضی از افراد نیز در مسیر ساخت رویای خود به مشکل می‌خورند، برای مثال یک اشیاء را نمی‌توانند آن طور که می‌خواهند طراحی کنند و ناامید می‌شوند. دریمز فکر این جا رو هم کرده، به Dreamiverse یا جهان متشکل از تمام بازیکنان سفر کنید و در آن‌جا اشیائی که می‌خواهید را جست و جو کنید، بدین ترتیب شما اگر نمی‌توانید چیزی را طراحی کنید، با مراجعه به آن‌جا وسیله‌ی مورد نظر خود را دریافت کنید.

نقد و بررسی بازی Dreamsهمچنین اگر حال و حوصله‌ی ساخت چیزی ندارید یا ایده‌ای در سر ندارید، می‌توانید به بخشی به نام Dreamsurfing بروید که شما در آن بخش می‌توانید از چیزهایی که افراد دیگر طراحی و درست کرده‌اند، لذت کافی را ببرید. از این بخش شما می‌توانید حداکثر استفاده را ببرید برای مثال از آن برای ساخت چیزی جدید استفاده کنید یا به موسیقی آن گوش دهید یا مشغول بازی در آن شوید. بخش دیگری نیز با نام Dreamshaping وجود دارد که می‌توانید طراحی‌های خود را در آن ذخیره کنید. همچنین اگر علاقه دارید بازی دیگران را تماشا کنید، می‌توانید با مراجعه به Categoryها یک پلی‌لیست رندوم ایجاد کنید و به کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تماشا کنید. می‌توان گفت که این بازی برای افراد بلند پرواز و رویا پرداز، بسیار مناسب است چرا که این افراد می‌توانند رویاهای خود را با هر رنگ و نقشی به نمایش بگذارند و مطمئنا این افراد در دریمز بسیار موفق خواهند بود. در Dreams همه یک‌دیگر را تشویق می‌کنند تا کسی ناامید نشود، این بسیار تحسین برانگیز است که چنین افرادی مشغول این بازی هستند. جامعه‌ی سالم دریمز به معنای این است که اگر طراحی کسی هم بد باشد، بیشتر افراد آن را به عنوان رویای او می‌بینند و او را مورد تشویق قرار می‌دهند. شما می‌توانید به هر طراحی که از سوی افراد مختلف خلق می‌شوند، نظر بدهید.

بازی Dreams شامل دو بخش اصلی می‌باشد؛ Dream Surfing بخش تک نفره و داستانی بازی محسوب می‌شود و Dream Shaping بخش ساخت مراحل گوناگون با کمک امکانات ویژه‌ی بازی است. بخش داستانی بازی در مورد مردی به نام Art است که در آینده می‌توانید آن را پیاده‌سازی کنید. بخش داستانی کمی کوتاه است ولی تجربه‌ای تخیلی را شاهد خواهید بود و کمی هم باید ماجراجویی کنید.

آنقدر که بازی Dreams پر از جزئیات است که کنسول پلی استیشن ۴ را به چالش می‌کشد. کیفیت بازی نیز توصیفش کمی مشکل است. این جزئیات از ابزارها برای ساخت یک رویا گرفته تا بیت یک موزیک که همه و همه برای ساخت یک رویا با تمامی جزئیات کمک بسزائی می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت که موزیک، ساخت و طراحی و همه و همه به خود شما بستگی دارد که چطور عمل کنید یا چه ایده‌ای در سر بپرورانید. شاید به نظر شما یک چیزی بسیار زیبا باشد و جذاب ولی یک فرد دیگری آن را مورد انتقاد قرار دهد، این به آن معنا نیست که طراحی شما بد است و استعدادی ندارید، این به این معناست که سلیقه‌ها با هم تفاوت دارند، پس ناامید نشوید و دریمز نیز شما را محدود نکرده پس رویاهای خود را با اشتیاق خلق کنید.

نقد و بررسی بازی Dreamsبازی Dreams بخاطر رنگ‌ها و امیدی که به بازیکن می‌دهد، همیشه برای کاربر تازگی خاص خود را دارد. محیطی با رنگ‌های مختلف، آهنگ‌های شاد و زیبا، امید ساخت رویاها و آرزوهای خود، بازی را شیرین کرده است. Dreams یک بازی برای افرادی است که رویاهیشان را می‌خواهند با دست خود به تصویر بکشند، همچنین می‌توان گفت که Dreams هم‌اکنون به عنوان خلاقانه‌ترین و متفاوت‌ترین بازی PS4 شناخته می‌شود. یک ایده‌ی جالب از سوی مدیا ملکول توانسته نگاه‌های بسیاری از بازیکنان را به خود جلب کند. همچنین شما می‌توانید در دریمز با خلق یک محیطی زیبا و جذاب و جالب، نگاه بسیاری را به خود جلب کنید. Dreams خلاقیت انسان را به تصویر می‌کشد، زیبایی‌ها، تفکر و توانایی‌های ذهنی خود را به رخ دیگران در این بازی بکشید. این بازی به عنوان یکی از بهترین انحصاری‌های پلی استیشن ۴ شناخته می‌شود. در Dreams آزادانه فکر کنید و هیچ مانعی سر راه شما سبز نخواهد شد. امیدوارم که از این نقد و بررسی خوشتان آمده باشد و راهنمایی‌ای برای انتخاب شما باشد. در ادامه پیشنهاد می‌کنم ۲۰ دقیقه اول گیم پلی و نقد و بررسی ویدئویی بازی Dreams را تماشا کنید. بازی dreams را می‌توانید از فروشگاه پاتوگیم تهیه کنید.

نقاط قوت

 • ابزارهای مختلف زیادی برای خلق رویاهایتان وجود دارند
 • گرافیک هنری همراه با رنگ آمیزی، بازی را زیبا کرده است
 • گیم پلی بازی بسیار زیبا و توصیف نشدنی است
 • افکت‌های صوتی زیبا و موسیقی لذت بخش
 • بخش آموزشی بازی قابل فهم است
 • متفاوت‌ترین بازی نسل هشتم

نقاط ضعف

 • ندارد

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Comments (2)

 • amirmohammad پاسخ

  عالیی بود
  من عاشق این بازی شدم میخوام بخرمش

  2020/02/26 at 19:05
 • dakotaz پاسخ

  خیلی خوب

  2020/03/01 at 02:04

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.