نقد و بررسی بازی DEVIL MAY CRY 5

بازی Devil-May-Cry-5

نقد و بررسی بازی DEVIL MAY CRY 5

حفظ ریشه ها

به من DEVIL HUNTER می گویند!

بازی DEVIL MAY CRY 5 یا به اختصار همان DMC 5،جزء آن دسته از بازی هایی هست که در این نسل نبودش به شدت احساس می شد و می توان گفت که بازی سازان این قسمت نیز تقریبا به خوبی موفق شدند تا چنین کمبودی را به شکلی خوب و مناسب برای این نسل جبران کنند. می توان گفت مجموعه DMC یک مجموعه موفق و پرطرفدار می باشد و سیستم مبارزه آن و سبک جالبش همیشه در مجموعه های خودش سرزبان بازیکنان بوده و هرباربه نحوی موفق و رضایت بخش بوده است. DMC 5 را هم نمی توان خارج از این موفقیت ها دانست ،بلکه می توان عامل اهدا کننده یا محرکی قوی برای این مجموعه به شمار آورد. راهی که DEVIL MAY CRY 5 در پیش دارد، حتی می تواند پتانسیلی قوی برای شروعی دوباره و باشکوه باشد. با توجه به نسخه پنجم این مجموعه، بازی سازان آن را طوری هدایت کرده اند که در ساخت نسخه بعد، به هرجهتی که بخواهند حرکت کنند ، بدون آنکه آسیبی به روایت بازی وارد شود! همینطور گرافیک بازی و چهره کاراکترها بسیار تحسین برانگیز است و RE ENGINE توانست شاهکاری دیگر در زمینه گرافیک را در کارنامه اش به ثبت برساند. در بخش گرافیک بازی، می توان گفت ضعفی وجود ندارد و همان بخشی که همیشه در بازی هایی که با RE ENGINE ساخته می شوند، همچنان خودش را پرقدرت جلوه داده است و آن بخشی نخواهد بود جز نورپردازی!
( از RE ENGINE در ساخت بازی BIOHAZARD 7 نیز استفاده شده بود که نورپردازی به شدت قوی و فوق العاده را در آن شاهد بودیم. )

آری، شیطان هم می گرید!

درهمان اول باید بگویم که DMC5 در سبک خود، تاجایی که توانسته تلاش کرده و بایدگفت که بدون شک، با موفقیت هایی نیز روبروشده است و می تواند دوباره هوادارانش را راضی نگه دارد. همینطور در این نسخه با جمع کردن و کنارهم قراردادن کاراکترهای محبوبش همچون DANTE و NERO، دیگر گل از گل هواداران خواهد شکفت و چه از این بهتر که نه تنها این دوکاراکتر، بلکه کاراکترهای دیگری چون TRISH, LADY,NICO و… نیز در روند داستان حضور دارند و می شود گفت که تقریبا جمع همه کاراکترها جمع است.

همینطور کاراکتری مرموز با نام V نیز به داستان اضافه شده است(در رابطه با هویت V صحبتی نخواهم کرد). اما نقطه قوت کل گیم پلی، برمی گردد به لحظه ای که متوجه می شوید نه فقط NERO، بلکه DANTE و V نیز جزء کاراکترهای قابل بازی می باشند! آن هم با گیم پلی و سیستم مبارزاتی کاملا متفاوت از هم! به جرات می توان گفت که در کنار گرافیک بازی، بخش گیم پلی این سه کاراکتر، سنگین ترین بخش بازی را بردوش دارد و به بهترین شکل از پس آن برآمده است. گیم پلی بازی از نظر داشتن بخش ها و المان های موردنیاز، توانسته است یک گیم پلی کامل را ارائه کند. هرچند که همه چیز به خوبی درکنارهم قرار گرفته است و یک قاب تمیز را برای بازی ایجاد کرده است، اما بخش های تقریبا کوچکی نیز وجود دارد که به عنوان نقص در این سیستم، واقعا عجیب و آزار دهنده هستند و به شخصه برای من، همه چیز آنگونه که انتظار داشتم نبود!

چرا اینگونه؟

دربخش گیم پلی(بررویPS4) دکمه های مربع و مثلث بخش ثابت گیم پلی هر سه کاراکتر می باشند و دکمه دایره  جزء حرکات منحصر به فرد آن ها می باشد. گیم پلی روان بازی، اجازه آزادی بیشتری در جابجا شدن به بازیکنان می دهد و شما در حین مبارزه به آسانی می توانید به سمت هر یک از دشمنان بدون محدودیتی حرکت کنید. ولی همانطور که در بخش قبل گفتم، یکی از نقص های بازی که بی نقص بودنش نیازی ضروری بود، سیستم LOCK کردن برروی دشمنان می باشد! می توان گفت که LOCK کردن برروی یک دشمن در بازی، در نگاه اول خوب است و به نظر می آید همه چیز تحت کنترل است، اما لحظه ای که می خواهید LOCK کردن(قفل کردن) از روی دشمنی به دشمن دیگر را عوض یا SWITCH کنید، متوجه می شوید که گرفتار نقص های آن شده اید و هم باید با سیستم LOCK کردن سر و کله بزنید، هم با دشمنان!

این سیستم دراین بازی اصلا خوب طراحی نشده است(فقط در زمانی که با یک دشمن قصد جنگ دارید سیستم قفل کردن به دادتان خواهد رسید که تقریبا می شود گفت در بازی DMC یک دشمن معنا ندارد و معمولا با انبوهی از دشمنان روبرو می شوید.) و دکمه SWITCH کردن بین دشمنان در صورت پیش فرض(برروی PS4) اصلا با سایر گیم پلی و دکمه ها سازگار نیست و حتی زدنش منجربه لحظات آزاردهنده ای در حین مبارزه می شود و نظم و ترتیب را برهم می زند!علاوه براین حرف ها، به ندرت پیش می آید که در زمان LOCK کردن، شما بخواهید برروی دشمن مشخصی SWITCH کنید و روی همانی SWITCH کنید که می خواهید(معمولا برروی دشمن اشتباهی lock می شود). اگر هم بخواهید از SWITCH کردن بین دشمنان استفاده نکنید و دکمه LOCK کردن را نگه دارید تا برروی هدف مورد نظر قفل کند و دکمه را رها کرده و روبروی دشمن بعدی بایستید ، دوباره دکمه قفل کردن را نگه دارید، باید سریع عمل کنید تا به مشکل برنخورید. چون برای اجرای برخی حرکات مانند پرتاب دشمنان به هوا( برای زدن حرکات air attack) نمی توانید بدون LOCK کردن این کاررا انجام بدهید! نقص بعدی، مربوط به بخش ارتقاهای کاراکترها می باشد که در کل خوب کار شده است و شکایتی در این باره نیست، اما اگر برخی آیتم های منوی ارتقا را حذف می کردند، بهتر می شد و خیلی راحت تر برخی ارتقاها درک می شدند! به عنوان مثال خرید قابلیت double jump بخش عجیب این منو می باشد. در بازی که نه پرش بلند به کار می آید، نه مکانی مرتفع وجود دارد که با پرش معمولی نشود به آن رسید، و نه دشمنان آنقدر بالا تر از ما قرار دارند که باز نشود با پرش معمولی هم سطح آنان شد و نه آنقدر می شود دشمنان را بلند پرتاب کرد که برای زدن یک combo بسیار سخت نیاز به double jump باشد، خرید double jump دیگر چه داستانی می باشد؟ حتی برای بالا رفتن از دیوارهایی با ارتفاع بلند هم می شود از خود دیوار کمک گرفت.  اما اجازه دهید تا نگاهی هم به بخش های مثبت این بازی داشته باشیم تا نمره خوبی که بازی از سایت دریافت کرده است، نامنصفانه به نظر نیاید.

رعایت اصول

یکی از لذت های بازی، روبرو شدن با bossfight های بازی می باشد. خوبی این بخش این است که bossfight ها دارای تنوع خوبی می باشند(از bossfight های کوچک گرفته تا آن هایی که برای جنگیدن باید از سر و کولشان بالا رفت) و همین موضوع باعث شده است که سبک حمله بازیکن نیز به طور ناخودآگاه تغییر کند که موجب بروز یک تنوع خوشایند می باشد. همینطوربرای کشتن آن ها، در نوع ضربات بازیکن ،هیچ محدودیتی بوجود نمی آید. شما می توانید یک bossfight را فقط با تیراندازی بدون نزدیک شدن شکست دهید، یا با استفاده از ضربات شمشیر( در برخی بازی ها، تفنگ ها به دلیل داشتن damage پایین نسبت به سایر آیتم های قابل استفاده، بازیکن را مجبور به استفاده از سایر سلاح ها می کنند که این اجبار در DMC 5 وجود ندارد، بلکه با ارتقا تفنگ ها نیز می شود کاررا راحت تر پیش برد). محیط بازی از طراحی چشم نوازی برخوردار است و زیبایی خاصی در آن دیده می شود. حتی در محیط های تاریک یا بین خرابه های ساختمان ها!علاوه از این حرف ها نورپردازی خوبی بر محیط بازی حاکم است و تقریبا تمامی محیط ها از نور خوبی برخوردار هستند که زیبایی آن، هنری دگر از RE ENGINE می باشد. مراحل بازی هم خوب و ساده طراحی شده اند و کافی است تا با به جلو حرکت کردن، راه را پیدا کنید و پیچیدگی ویژه ای ندارند. بازیکنان در طول راه، کافی است با حرکت به سمت جلو، از مناظر لذت ببرند و برروی مبارزات متمرکز شوند. اما اگر قصد پیدا کردن secret missions را دارید(secret missions ماموریت های مخفی می باشند که به سادگی قابل پیدا کردن نیستند و بخش challenge های بازی به حساب می آیند)، آنگاه است که به زیرکی و پیچیدگی طراحی مراحل پی می برید. اما در بحث تنوع، موج عظیمی از تنوع دشمنان به چشم می خورد که تا پایان بازی، شما همچنان در حال آشنا شدن با دشمنان مختلف، با جثه و ویژگی های مختلف هستید و تنوع در حضور انبوهی از دشمنان در محیط های مختلف، به خوبی رعایت شده است و از جنگیدن با گروه های متعدد خسته نخواهید شد. اما نمی شود محرکی را که بازیکنان را علاقمند به جنگیدن می کند را فراموش کرد! یکی دیگر از دلایل لذت بخش بودن جنگیدن در DMC 5 علاوه بر گیم پلی خوب، موسیقی های جذابش به هنگام نبرد می باشد. هر کاراکتر به هنگام جنگ، دارای موسیقی مجزا ییست که جنگیدن را جذاب تر می کند و باعث می شود که نخواهید نبرد به زودی پایان یابد و دلتان می خواهد بیشتر بجنگید. البته بعدا در منوی بازی، شما می توانید انتخاب کنید که وقتی با هر کاراکتر بازی می کنید، به هنگام نبرد، کدام موسیقی پخش شود. یکی از موسیقی هایی که در این بازی توجه شما را جلب می کند و آن را زیاد خواهید شنید، قطعه DEVIL TRIGGER نام دارد. البته باید گفت که در کنار این موسیقی ها، موسیقی متن های بازی نیز کم کاری نکرده اند و در سکانس های مهم، حساس یا حماسی، جزء بخش های اصلی سازنده آن سکانس ها هستند و بازیکنان را به خوبی از عمق اتفاق آگاه می سازند.

شلیک آخر

بدون شک DMC 5 هم مانند نسخه های پیشین ارزش امتحان کردن را دارد و هیچکس را ناامید نخواهد کرد. چه طرفدارانش و چه کسانی که برای اولین بار بازی می کنند. حتی کسانی هم که برای بار اول می خواهند بازی کنند، کافی است تا در این قسمت کمی به رابطه کاراکترها توجه کنند تا بتوانند نهایت لذت را از داستان بازی ببرند. اگر هم از داستان چیز زیادی نصیبتان نشد و کمی گیج شدید به خاطر بازی نکردن قسمت های قبل، راحت می توانید از مبارزات لذت ببرید و به اکشن بازی بپردازید. DMC 5 با وجود سایر بازی ها، یک تنوع اساسی به حساب می آید که بعد از تجربه آثار متفاوت، می تواند لحظات خوب و به یاد ماندنی برای بازیکنان بوجود آورد که از تجربه آن سیر نشوید.

نقاط قوت

  • گرافیک چشم نواز.
  • طراحی چهره ها بسیار خوب کار شده است.
  • موسیقی هایی مناسب برای جان دادن به مبارزات بازی.
  • جدا از موسیقی های مبارزات، موسیقی های اصلی بازی نیز بسیار عالی کار شده اند و احساسات و شرایط خاص را به خوبی به بازیکنان منتقل می کنند.
  • داستان بازی نیز با وجود اسرار جدید در بازی خوب کار شده است.

نقاط ضعف

  • تقریبا سادگی بیش از حد مبارزات(البته نه در حالت devil hunter).
  • سیستم lock کردن،بازیکنان را با مشکلاتی مواجه می سازد.
  • وجود برخی آیتم های ناکارآمد در منوی upgrades برای خرید حرکات جدید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.