نقد و بررسی بازی CALL OF DUTY MODERN WARFARE

نقد و بررسی بازی کال آف دیوتی مدرن وارفر

نقد و بررسی بازی CALL OF DUTY MODERN WARFARE

هنرجوی جنگ مدرن

ندای وظیفه

بعد از منتشر شدن چیزی نزدیک به ۱۶ نسخه و یا حتی بیشتر از مجموعه CALL OF DUTY و وجود نارضایتی هایی در نسخه های اخیر، تقریبا سخت می‌شد انتظار داشت تا بعد از این همه مدت، بتوان شاهکاری چون مجموعه MW، CALL OF DUTY 3،CALL OF DUTY BLACK OPS 1 و یا حتی CALL OF DUTY WW2 را شاهد باشیم. اما با انتشار تریلر بازی جدید این مجموعه با نام MODERN WARFARE و عرضه بازی، می‌توان گفت که حال، این بازی به جایگاه و نقطه اوج خودش رسیده است و با انتشار این نسخه، از تمامی هوادارانش دلجویی کرده و تمامی نارضایتی های نسخه های قبل را هم جبران کرده است. این CALL OF DUTY همان چیزی می‌باشد که با دیدن تریلر یا پیش‌نمایش هایش، دقیقا از آن انتظار می‌رفت(به شخصه با دیدن تریلر، انتظار داشتم بازهم خود بازی چیزی کمتر از تریلرش باشد. اما اینبار سازندگان تمامی چیزهایی را که در پیش‌نمایش نشان دادند و قولش را داده بودند، عملی کردند). یکی از بزرگترین چیزهایی که در CALL OF DUTY دچار تغییر می شود و معمولا نتیجه چیزی نمی‌شود که هواداران انتظار دارند و آن چیزی هم نیست که در تریلر مشاهده شده بود، گرافیک بازی می باشد. به خصوص در نسخه های موجود برای کنسول ها(چیزی مانند بازی COD WW2 برروی PS4 که گرافیک بازی در مقایسه با نسخه PC قابل مقایسه نبود. حتی در مقایسه با سایر بازی های موجود برروی کنسول هم باز گرافیک بازی چنگی به دل نمی‌زند. البته برای اینکه بهتر بگویم، فکر نکنید که این مشکل مربوط به تعداد فریم های بازی می باشد. این مشکل گرافیکی مذکور در نسخه WW2، بیشتر مربوط به بخش texture برروی کنسول ها می باشد). اما اینبار، گرافیک بازی در کنار سایر بخش ها، بسیار زیبا خودنمایی کرده است(حتی برروی نسخه های کنسول PS4 و XBOX ONE). تقریبا می‌شود گفت که گرافیک بازی همان چیزی است که در تریلرها شاهد بودیم.در این نسخه، مجموعه CALL OF DUTY هنر داستان گویی در جنگ مدرن را به نمایش می‌گذارد. یعنی فضا سازی قوی، روایتی جذاب و جدید، با گیم‌پلی دلپذیر. بازی‌سازان در این نسخه، توانسته اند حس و حال جنگ های امروزی و مبارزه با تروریست ها را به بهترین شکل به پلیرها منتقل کنند و با تغییرهای کوچک و جزئی در سیستم تیراندازی بازی و گیم‌پلی، به انتقال بهتر این حس و حال کمک کنند.

به جنگ مدرن خوش آمدید

MODERN WARFARE از جنگ ها،خشونت ها،مشکلات نظامی و فداکاری ها صحبت می‌کند و خیلی از چیزهای دیگر که به تصویر کشاندنشان، بازیکنان را از سختی های جنگیدن و قربانی کردن مطلع می‌سازد. همینطور با پیش بردن روند داستان بازی MODERN WARFARE، متوجه خواهید شد که “جنگ، دوست و آشنا نمی‌شناسد” و یک شناخت عجیبی نسبت به این موضوع پیدا می‌کنید. ماموریت های بازی،یک چالش جذابی را با خود به همراه دارند که بازیکن را ناخودآگاه مجبور می‌کند نه برای بازی کردن یا شلیک کردن، بلکه برای خود داستان بازی به جنگیدن ادامه دهد(چیزی که دربیشتر نسخه های پیشین باعث ادامه بازی‌کردن بازی‌کنان می‌شد، جنگ های فضایی، تجهیزات عجیب و استفاده از سلاح هایی از نوع آینده بود وخود باعث کمرنگی برخی جاهای داستان می‌شد). همینطور با وجود کاراکترهایی چونFARAH و… و بروز احساسات و مکالمات بین کاراکترها که بیانگر پشتیبان بودن برای یک دیگر است، بازی‌سازان توانسته اند حتی آن مقدار عاطفه را که یک جنگ حساس و دشوار نیاز دارد را هم به خوبی به بازی تزریق کنند. اما مگر می‌شود که حرف از MODERN WARFARE به وسط آید و خبری از کاراکتر استوار مجموعه، یعنی CAPTAIN PRICE نباشد! یکی از نقاط قوت بازی، حضور همین کاراکتر در بازی می‌باشد. این کاراکتر(CAPTAIN PRICE) با توجه به پیشینه ای که در بازی و محبوبیتی که در نسخه های قبل داشته است، توانسته است تبدیل به محرکی برای داستان شود.اما کل داستان فقط بر دوش یک کاراکتر نمی‌باشد و بین کاراکترهای اصلی، به خوبی تقسیم شده است و هر کاراکتر نقش خودش را کامل ایفا می‌کند(تقسیمی که در بیشتر بازی ها به خوبی انجام نمی‌شود و باعث یکنواخت بودن داستان و روندشان می‌شود). همینطور اینبار، گرافیک بازی هم برخلاف بعضی نسخه های بازی CALL OF DUTY، حرف های زیادی را برای گفتن دارد و بخش عظیمی از تجربه و لذتی که در طول بازی قرار است بدست آورید را،برعهده دارد. اما یکی دیگر از نقاط قوت بازی که هیجان را به بازی می‌آورد و در کنار داستان و گرافیک، نقشی برابر با آن ها را ایفا می‌کند،دیالوگ های شنیدنی بازی می‌باشد. بازی CALL OF DUTY MODERN WARFARE، دیالوگ هایی را با خود به همراه دارد که کافی است با شنیدن آن ها، بدون نیاز به عینک های VR یا هر دستگاه واقعیت مجازی دیگر، احساس کنید که واقعا در موقعیت های مختلف بازی قرار گرفته اید و بتوانید عواقب حرکت بعدی خود را بسنجید و با توجه به شرایط و جو حاکم در بازی، گام بعدی خود را انتخاب کنید. مکالماتی که در حین بازی صورت می‌گیرند، بسیار جالب و خلاقانه می‌باشند و شرایط تاکتیکی جالبی را برای بازیکنان رقم می‌زنند.اما فقط برخی بخش های بازی قوی و با کیفیت کار نشده اند و تمامی بخش ها در یک سطح و بسیار خوب پیش رفته اند. اینبار هم INFINITY WARD بار دیگر برای هوادارانش سنگ‌تمام گذاشته است و نشان داده است که هنوز هم هنر ساخت CALL OF DUTYهایی خوب را دارد و بدون شک،این هنر از قبل هم بهتر شده است.

اما خوب است که نگاهی هم به داستان زیبای این بازی داشته باشیم و این بخش را بدون بررسی رها نکنیم(این بخش فاقد هرگونه اسپویل می‌باشد).داستان بازی و مراحل،از نظر طراحی،ترکیب رنگ و نورپردازی(وجود نور کافی یا عدم وجود نور کافی) بسیار خوب کار شده اند و حال و هوایی که قرار است به بازیکن منتقل شود،بیشتر بر عهده تم رنگی موجود در محیط و سرعت روند داستان می‌باشد که می‌شود گفت خوب کار شده‌است. چون بنابه دلایلی،بازی پایانی خوب را داشت،اما سرعت پایان بازی و اتفاقات،موجب بروز برخی چیزهای عجیب می‌شود که بازیکنان باید با گذر زمان آن ها را درک کنند و نوعی عجله نه چندان جالب در پایان بازی دیده می‌شود. به هر حال می‌توان گفت که در کل، شاید بخشی که دارای مشکل باشد،همین مرحله پایانی خواهد بود. اما شاید وقتی از تروریست و جنگ با آن ها صحبت کردم، یاد خبر و تصاویر دیده شده در رسانه ها و حسی که به شما دست داد بیفتید و بگویید”این حس را قبلا داشته ام”.اما با بازی کردن CALL OF DUTY MODERN WARFARE آن حس را دوباره احساس نخواهید کرد. بلکه به ((تجربه)) آن حس خواهید پرداخت. همینطور کاراکترها با نقش هایی که دارند و switch های به موقع بین کاراکترها در مراحل مختلف، باعث می‌شوند تا ارتباط با کاراکترها و کاراکترهای جدیدی چون FARAH، برای بازیکنان راحت تر باشد(اما چیزی که واقعا در این نسخه از آن لذت بردم، طراحی زیبای فضای شهری بود).همینطور INFINITY WARD مراحل تعقیب و گریزهای معروف سری CALL OF DUTY  را از یاد نبرده است و نمونه های بهتری را هم برای بازیکنان در این نسخه فراهم ساخته است. مانند تعقیب و گریز در شهرها،خانه ها،جاده های شلوغ و… .

وقتی جنگ تمام می‌شود

به شخصه باید بگویم که این CALL OF DUTY، بازی نیست که کسی بخواهد در این نسل از دستش بدهد.بخصوص برای SHOOTERبازها و هواداران مجموعه.شاید مقاله را کامل خوانده باشید و شرایطی را که توصیف کردم را تصور کرده باشید، اما غیرممکن است که بدون تجربه این داستان زیبای هفت ساعته به این حس و حال دست یابید. این نسخه از CALL OF DUTY، داستانی گیرا را به شکلی زیبا و تمیز بیان می‌کند که مطمئنا کسی نیست که دلش بخواهد یک داستان خوب از جنگ های امروزی را از دست بدهد.

نقاط قوت

 • داستانی قوی و جذاب
 • شبیه سازی خوب محیط شهرها و طراحی خوب محیط
 • گرافیکی زیبا
 • زمان‌بندی خوب حضور کاراکترها در صحنه و دادن زمان کافی برای حضور کاراکترها در سکانس ها
 • ماموریت هایی به ندرت بهتر از قبل

نقاط ضعف

 • پایان بازی خوب بود، اما می‌توانست برای فهمش،جزئیات داستان را بیشتر به تصویر می‌کشیدند با اضافه کردن زمان بیشتر به پایان بازی.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Comments (2)

 • حسین پاسخ

  بابا اسپویل مگه چی میشه. برید دنبال اسپویل کردن والا. مثلن همین ک الکس همون سایمون رایلی یا اینکه کایل گریک همون گز هستش و اینکه داستانش قبل مدرن وارفر یک هستش. در کل یه چیزایی رو باید اسپویل کرد چون این بازی با خاطرات گیمرای کالاف یکم خاطره بازی کرد

  2019/12/04 at 12:36
  • امیرمحمدیعقوبی پاسخ

   سلام دوست عزیز.یکی از دلایلی که نقد و بررسی ها خوانده میشه عدم وجود اسپویل هست.چون خیلی ها دلشون نمیخواد بازی نکرده چیزی براشون اسپویل بشه و بدون اسپویل به بررسی بازی بپردازن.اگر بحث اسپویل بود،خوب بنده هم دستم تو نوشتن متن خیلی باز تر میشد و میتونستم نقاط قوت و ضعف و یا حتی سکانس ها رو بسیار دقیق تر برای خواننده ها و کاربرها بررسی کنم و نظرم رو نسبت به بازی بیان کنم. برای مطلع شدن از ماجرای کامل بازی و اسپویل های داستان،قرار هست داستان این بازی به صورت کامل و با وجود اسپویل به بخش((داستان بازی)) اضافه بشه تا کاربرانی که مشتاق هستند یا اون هایی که دوست دارن داستان بازی رو راحت تر متوجه بشن هم ازش لذت ببرند.
   ممنون از اشتراک گذاشتن دیدگاهتون.

   2019/12/04 at 20:26

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.