مارک سرنی: سیستم خنک کنندگی پلی استیشن ۵ طرفداران را راضی خواهد کرد

مارک سرنی: سیستم خنک کنندگی پلی استیشن 5 طرفداران را راضی خواهد کرد

مارک سرنی: سیستم خنک کنندگی پلی استیشن ۵ طرفداران را راضی خواهد کرد

مارک سرنی، طراح ارشد پلی استیشن به شایعاتی که در خصوص مشکلات سیستم خنک کننده پلی استیشن ۵ در فضای مجازی ایجاد شده بود واکنش نشان داد.

همانطور که می‌دانید مدتی است که شایعاتی در خصوص مشکلات سیستم خنک کننده پلی استیشن ۵ و احتمال به تعویق افتادن زمان عرضه این کنسول مطرح شده است و دلیل رونمایی نکردن از بدنه‌ی پلی استیشن ۵ نیز آماده نبودن سیستم خنک کننده این کنسول عنوان شده است. بدون شک سیستم خنک کنندگی پلی استیشن ۵ باید در بحث انتقال حرارت تولیدی به نحو احسنت عمل کند. صدای تولیدی فن‌های خنک کننده نیز امری است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. همانطور که می‌دانید سخت افزار پلی استیشن ۵ به منظور بهینه سازی عملکرد دستگاه یک سخت افزار بسیار قدرتمندی می‌باشد و طبیعی است که حرارت زیادی نیز تولید خواهد کرد و باید سیستم خنک کننده قدرتمندی نیز داشته باشد. کنسول PS5 دارای یک پردازنده هشت هسته ای Zen 2 و پردازنده گرافیکی ۱۰٫۳ ترافلاپسی Navi 2X است که بدون شک عملکرد فوق العاده‌ای خواهد داشت. گرمای زیاد و مصرف برق بالا مسائلی هستند که سونی قطعا آگاه است و سعی می‌کند تا عملکرد CPU و GPU را با مدیریت گرمای تولیدی به حداکثر برساند. 

مارک سرنی، طراح ارشد پلی استیشن ۵ در مصاحبه‌ی جدید خود در مورد راهکار سونی برای مهار این مشکل توضیحاتی داده است. کنسول پلی استیشن ۵ از فن‌های بزرگتری نسبت به نسل قبل استفاده خواهد کرد و ساختار این فن‌ها تا حدودی شبیه فن‌های ۱۳۰ میلی متری ایکس باکس سری ایکس خواهد بود. یکی از مشکلات پلی استیشن ۴ طراحی سیستم خنک کننده آن بر اساس پیش بینی ها بود به گونه ای که سونی مقادیر تئوری عملکرد سیستم را در یک بازی خاص پیش بینی کرده بود و فن‌های دستگاه را بر اساس این مقادیر بدست آمده طراحی می‌کرد و نتیجه این شد که بعد از مدتی صدای فن‌ها زیاد می شدند. سرنی در مورد مشکلات پلی استیشن ۴ در زمینه سیستم خنک کنندگی می‌گوید:

سرنی پردازنده Zen 2 پلی استیشن ۵ را چالش بزرگی و مهمی در بحث خنک سازی دستگاه می داند و معتقد است که پردازنده این کنسول به اندازه کافی قدرتمند بوده و قدرت بالا توان مصرفی بالاتری نیز به دنبال دارد و به همین دلیل فن های پلی استیشن ۵ باید بسیار بزرگتر از فن های نسل قبل باشد:

ممکن است برای تهویه بهتر در طراحی نهایی پلی استیشن ۵ نیز همانند ایکس باکس سری ایکس شاهد یک برج عمودی باشیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.