شناخت سبک های مختلف بازی

سبک های مختلف بازی

شناخت سبک های مختلف بازی

بازی هایی که ما در طول روز انجام می دهیم دارای سبک های مختلفی هستند که شاید ما از آن سبک ها شناختی نداشته باشیم. با ما همراه باشید تا ما در این مطلب شما را با انواع سبک های بازی آشنا کنیم و کمی هم به تاریخ اشاره می کنیم.

فیزیکدان ویلیام هیگنبوتام اولین بازی ویدئویی را در اکتبر سال ۱۹۵۸ تولید کرد. Higinbotham، که در آزمایشگاه کار می کرد می خواست یک تجربه تعاملی برای بازدید کنندگان ایجاد کند. بازی Tennis for Two، روی یک اسیلوسکوپ انجام شد(اسیلوسکوپ: دستگاهی الکترونیکی برای مشاهده شکل موج سیگنال‌ها (ولتاژ) است) و صفحه مینیاتوری پنج اینچی، فقط خطوط آبی نازک به نمایش می گذاشت که بسیار شبیه PONG بود. بازدیدکنندگان برای بازی صف آرایی کردند و آزمایشگاه هیگنبوتام به زودی به یکی از معروف ترین آزمایشگاه ها تبدیل شد. و بعدها بازی های سنتی سقوط کردند و بازی های رایانه ای جایگزین بازی های سنتی شدند.

انواع سبک های بازی های ویدئویی

  • بازی های اکشن (Action games)
  • بازی های اکشن-ماجراجویی (Action-adventure games)
  • بازی های ماجراجویی (Adventure games)
  • بازی های نقش آفرینی (Role-playing games)
  • بازی های شبیه سازی (Simulation games)
  • بازی های استراتژی (Strategy games)
  • بازی های ورزشی (Sports games)
  • بازی های پازل (Puzzle games)

بازی های اکشن (Action games)

بازی های اکشن (Action games)

اگر شما در بازی ها حرفی برای گفتن داشته باشد، صد درصد بازی های اکشن را انجام داده اید و از حال و هوای آن با خبر هستید. در بازی های اکشن شما با چالش هایی رو به رو می شوید که باید قدرت لازم را برای غلبه بر آنها داشته باشید. از آنجایی که انجام دادن بازی های اکشن امروزه کار سختی نیست بخاطر همین موضوع محبوب ترین بازی های ویدیویی را بازی های اکشن تشکیل می دهند.

بازی های پلتفرم Platformer

بازی های پلتفرم نام خود را از شخصیت های بازی در طول گیم پلی می گیرند مانند برادران سوپر ماریو Super Mario که احتمالاً شناخته شده ترین است و دانکی کونگ Donkey Kong یکی از قدیمی ترین بازی در این سبک است. واقعیت جالب: بازی Jumping Flash در نسخه اصلی پلی استیشن، اولین بازی platformer 3D کنسول بود و قبل از آن ۲D اجرا می شد.

تیراندازی

تیراندازها از یک سلاح در مواقع تیراندازی استفاده می کنند و در تیراندازی باید دقت، تمرکز و دید خوبی داشته باشید.

تیراندازهای شخص اول (FPS): شما چیزی را می بینید که شخصیت بازی با چشم هایش دارد آن را می بیند برای مثال: Call of Duty ، Half-Life و Halo مثالهای خوبی هستند.

تیراندازهای شخص سوم: شما می توانید بازیکن را از کمی بالا و از پشت سر نگاه کنید مثال:  Fortniteو Splatoon مثالهای خوبی هستند.

بازی زد و خورد

زد و خورد

بازی هایی مانند Mortal Kombat و Street Fighter II که در آن مبارزه صورت می گیرد و هر یک از شخصیت ها دارای توانایی های منحصر به فرد هستند و هر کدام در یک سبکی مبارزه می کنند.

بازی های ضرب و شتم یا brawlers نیز روی مبارزات تمرکز می کنند، اما به جای مواجهه با یک حریف تنها، بازیکنان با لشگر دشمن روبه رو می شوند. Double  Dragon یکی از اولین نسخه های ضرب و شتم بود، در حالی که God of War ، Castle Crashers و Bayonetta جدیدترین بازی ها در این سبک هستند.

مخفیکاری

بازی های مخفیکاری بر روی حیله و استرس و برای حل و فصل چالش های بازی تمرکز کرده است و ممکن است در ادامه ی بازی برای رسیدن به هدف خود دست به مبارزه بزند مانند بازی Dishonored.

سبک بقا یا بتل رویال Battle Royale

بتل رویال (Battle Royal) یا سبک بقا، این سبک حدود سه سال است که در بازی ها رایج شده است. در سبک بتل رویال بازیکنان باید با سعی و تلاش از خودشان مراقبت کنند، در بازی استورم وجود دارد که هر لحظه مکان برای شما کوچک تر می شود و کار برای شما سخت تر و در نهایت یک نفر زنده می ماند و پیروز می شود، بازی هایی که در این سبک کار می کنند مانند  Fortniteو PUBG. استقبال از این سبک به قدری زیاد بوده است که بازی های معروفی مانند Battlefield و Call Of Duty به سمت این سبک رفتند.

بازی های اکشن-ماجراجویی (Action-adventure games)

بازی های اکشن-ماجراجویی (Action-adventure games)

اگر دوست دار جستوجو و در حین حال تیراندازی هستید بازی های اکشن ماجراجویی به شما اجازه ی یک همچین کارهایی را می دهد، بازی های اکشن ماجراجویی اغلب شامل دو بخش جذاب می باشد، اولی ماموریت های طولانی بازی یا موانعی که باید با استفاده از ابزار یا آیتم جمع آوری شده از سر راه خود بردارید و دومی عنصر عملی که در آن از آیتم ها استفاده می شود. بازی های اکشن ماجراجویی مانند The Legend of Zelda بیشتر روی کاوش، حل معماها و کشف تمرکز دارد، در حالی که مبارزات اساسی آن سختی های خود را دارد و به تجربه شما اضافه می کند. بازی Atari 2600 Adventure Adventure (1979) اولین بازی اکشن ماجراجویی به حساب می آید.

 وحشت بقا

بازی های ترسناک مانند  Resident Evilازموضوع بهترین استفاده را می کنند تا صحنه های وحشتناک را به تصویر بکشند (بسیاری از این بازی ها از خون و گور استفاده می کنند و فقط برای مخاطبان بالغ در نظر گرفته شده اند).  Resident Evilیکی از موفق ترین بازی های ویدیویی در تاریخ است که ده ها فیلم، اسباب بازی، کتاب و بازی های تخته ای را ایجاد کرده است.

بازی های ماجراجویی (Adventure games)

بازی های ماجراجویی (Adventure games)

در بازی های ماجراجویی بازیکنان معمولاً با محیط و شخصیت های دیگر خود در تعامل هستند تا معماها را با سرنخ هایی برای پیشرفت داستان یا گیم پلی حل کنند. Myst موفق ترین بازی ماجراجویی به حساب می آید که در سال ۱۹۹۳ تولید و پرفروش ترین بازی شناخته شد. این بازی همچنین مصرف کنندگان را با دوران بازی CD-ROM آشنا کرد.

ماجراهای متن

بازی های ماجراجویی متن اولیه “داستان های تعاملی” نامیده می شوند و دقیقاً همانطور که از نام آن مشخص است، گیم پلی گرافیکی مبتنی بر متن است یعنی بازیکنان از وضعیت داستان برنامه ریزی شده بازی استفاده می کنند، مانند گرفتن بیل، گرفتن شمشیر یا رفتن به شمال و….

بازی های نقش آفرینی (Role-playing games)

بازی های نقش آفرینی (Role-playing games)

احتمالاً دومین سبک محبوب بازی به شمار می آید. بازی های نقش آفرینی یا RPG بیشتر دارای تنظیمات قرون وسطایی یا فانتزی هستند. اختلاف فرهنگی نیز در بازی های نقش آفرینی موثر است زیرا بسیاری از گیمرها RPG را به عنوان WRPG (تحت تأثیر غربی) یا JPRG ها (تحت تأثیر ژاپنی) طبقه بندی می کنند.

بازی های نقش آفرینی، سبک اکشن را هم به خود اختصاص می دهند. شما هنوز هم می توانید Diablo را به صورت آنلاین بازی کنید. ۲۰ سال پس از اولین بازی خود، Diablo طولانی ترین بازی آنلاین پشتیبانی شده است.

بازی های نقش آفرینی آنلاین چند نفره یا  MMORPGsبه عنوان تغییرات گرافیکی dungeons چند کاربره مبتنی بر متن (MUD) که در اواخر دهه ۱۹۷۰ توسعه یافته اند، تکامل یافت.  MMORPGها صدها بازیکن را درگیر در تعامل فعالانه با یکدیگر در همان جهان قرار می دهند و به طور معمول، همه بازیکنان یک هدف یا یک هدف مشابه را به اشتراک می گذارند. Blobbers همانطور که برای گیمرهای سخت افزاری شناخته شده است ، بازیهای نقش آهنی سیاه چال است که در آن بازیکن یک چشم انداز شخص اول را به سمت ماجراجویان می برند. بازی هایی مانند Might و Magic و Tard Tale در این گروه قرار می گیرند.

بازی های شبیه سازی (Simulation games)

بازی های شبیه سازی (Simulation games)

بازی ها در سبک شبیه سازی یک هدف مشترک دارند و آن هدف این است که آنها برای شبیه سازی یک واقعیت یا داستان، سعی می کنند تا آن وضعیت یا رویداد واقعی را طبیعی طراحی کنند.

SimCity یکی از محبوب ترین بازی شبیه سازی است. این بازی ساختمان و مدیریت یک شهر را شامل می شود، از جمله برنامه ریزی خیابان، منطقه بندی و مالیات بر ساکنان شهر.

شبیه سازی زندگی

Sims محبوب ترین بازی شبیه سازی زندگی و یکی از پرفروش ترین بازی های ویدیویی در تمام دوران است. مانند SimCity (که توسط رایت نیز ساخته شده است)، در The Sims، بازیکنان جنبه های فردی زندگی مصنوعی را کنترل می کنند. شبیه سازی ممکن است به بازیکنان اجازه دهد ژنتیک یک شخصیت یا اکوسیستم آنها را دستکاری کنند. حتی واکنش شخصیت به یک وضعیت خاص ممکن است تحت کنترل بازیکن باشد.

بازی های حیوانات خانگی هم مانند Nintendogs و Tamagotchi بخشی از زیر گروه بازی های شبیه سازی به شمار می آیند. سرانجام، به دلیل کنترلی که این بازی ها به بازیکنان نسبت به شخصیت ها و محیط اطرافشان می دهند، شبیه سازی های زندگی گاهی اوقات “بازی های خدا” خوانده می شوند.

شبیه سازی وسیله نقلیه

شبیه سازی وسایل نقلیه با هدف بازآفرینی تجربه پرواز هواپیما، رانندگی با ماشین مسابقه و در بعضی موارد رانندگی تراکتور در مزرعه است.

بازی های استراتژی (Strategy games)

 بازی های استراتژی (Strategy games)

در بازی های استراتژی به بازیکنان دسترسی خدادادی به جهان و منابع آن می دهند. در این بازی ها نیاز به تاکتیک هایی درست می باشد تا بتواند بازیکن برای غلبه بر چالش ها استفاده کند. سری بازی civilization Sid Meier احتمالاً شناخته شده ترین بازی استراتژی به حساب می آید، این بازی ها از تاریخ و تاریخ تمدن (انسانی یا فرازمینی) استفاده می کنند.

توپخانه

یک نام عمومی که به بازی هایی که شامل داشتن تانک ها یا سایر سربازان درگیر در جنگ داده می شود. یک نکته ی جالب وجود دارد که برخی از اولین بازی های رایانه ای، بازی های توپخانه ای بودند که برای آموزش سربازان در ارتش، نحوه ترسیم مسیرهای موشک ساخته شده بودند.

استراتژی زمان واقعی (RTS)

بازی های استراتژی در زمان واقعی به بازیکن نیاز دارد که مانند پایگاه ها، منابع را جمع آوری و حفظ کند، ضمن اینکه بازیکن هم منابع و هم واحدهای رزمی را پیشرفته می کند. Starcraft پرطرفدارترین RTS است، در حالی که سری Age of Empires و Command and Conquer نیز بازی های شناخته شده در این دسته هستند.

عرصه نبرد آنلاین چند نفره (MOBA)

در این بازی ها سبک های نقش آفرینی واستراتژی را با هم ترکیب می کنند. در این بازی ها معمولا بازیکنان منابعی مانند پایگاه یا یگان های جنگی ایجاد نمی کنند در عوض، بازیکنان یک شخصیت را در تیم خود کنترل می کنند، این باعث می شود که دشمن هم مانند شما سعی و تلاش کند تا پایگاه دشمن را نابود کند.

بازی های ورزشی (Sports games)

بازی های ورزشی (Sports games)

بازی های ورزشی مانند گلف، فوتبال، بسکتبال و بیس بال و… را شبیه سازی می کنند. آنها همچنین شامل ورزش های المپیک هم می شوند مانند اسکی و حتی ورزش های میخانه مانند دارت و استخر.

مسابقه

سری های شبیه ساز مسابقه مانند Forza و Gran Turismo از محبوب ترین بازی های این دسته هستند، اما بازی های کلاسیک مانند Pole Position نیز در اینجا حرفی برای گفتن دارند.

ورزش تیمی

یکی از ابتدایی ترین بازی های ویدیویی، بازی های ورزشی تیمی می باشد. برخی از بازی ها مانند Arch Rivals و NBA Jam این سبک را به طرف طنز می کشند در حالی که برخی دیگر مانند Madden NFL و FIFA به دنبال ایجاد واقعیت گرایی بازی در یک ورزش زنده هستند.

رقابتی

ورزش داستانی یا بازی های رقابتی در این دسته قرار می گیرند. بازی های eSport مانند Overwatch و Team Fortress نیز به این زیرمجموعه اختصاص داده شده اند.

مبارزات مبتنی بر ورزش

این بازی ها که بطور محکم ریشه در سبک مبارزه و ورزشی دارند ، شامل بازی های بوکس مانند Fight Night و بازی های ویدئویی کشتی می شوند. در این بازی ها، نبرد واقعی تر است و می تواند مبارزات دنیای واقعی را نشان دهد.

بازی های پازل (Puzzle games)

بازی های پازل (Puzzle games)

بازی های پازل معمولاً در یک صفحه نمایش، یک بازی منطقی که به بازیکن نیاز دارد تا یک معما منطقی را حل کند یا یک چالش مانند پیچ و خم را حرکت دهد. این بازی ها شامل بازی های مغزی مانند Brain Age می شود، بازی های معما معمولی مانند تتریس نیز شامل می شود.

بازی های بی اهمیت

مانند بازی trivia video باید قبل از اتمام یک تایمر (یا قبل از اینکه بازیکن دیگری جواب دهد) به یک سؤال پاسخ دهد تا امتیاز کسب کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.