تاریخچه شرکت NVIDIA

تاریخچه شرکت NVIDIA

تاریخچه شرکت NVIDIA

در این مقاله به یکی از بزرگترین شرکت‌های فناوری و پردازنده گرافیکی یعنی انویدیا (Nvidia) می‌پردازیم که یکی از پیشگامان در دنیای تکنولوژی محسوب می شود.

انویدیا (Nvidia) یک کمپانی فناوری آمریکایی می‌باشد که طراح و تولیدکننده‌ی پردازنده‌های گرافیکی (GPU) است. این کمپانی رقیب اصلی AMD به حساب می‌آید. البته از رقیبان دیگر این کمپانی می‌توان به اینتل و کوالکام نیز اشاره کرد. این کمپانی علاوه بر تولید پردازنده‌های کارت‌های گرافیکی، در زمینه‌های معدن کاوری ارزهای دیجیتال، مصارف خانگی و گیمینگ و ایستگاه‌های کاری و… نیز فعالیت دارد.

محصولات اصلی این کمپانی با نام تجاری GeForce تولید و به بازار عرضه می‌شود که رقیب اصلی برند تجاری رادئون کمپانی AMD است. دفتر مرکزی این کمپانی در سانتاکلارا کالیفرنیا ایالات متحده آمریکا قرار داد. این کمپانی بیش از ۱۰ هزارنفر کارمند در سال ۲۰۱۷ بوده است. 

تاریخچه تأسیس شرکت Nvidia

کمپانی بزرگ Nvidia در ابتدای دهه ی ۱۹۹۰ میلادی توسط سه مهندس به نام های جن سون هوانگ و کریس‌ملاکوفسکی و کرتیس‌پریم تاسیس شد. این سه مهندس بازار کامپیوتر آن زمان را با قدرت مشاهده کردند و دریافتند که موج بعدی پیشرفت بازار کامپیوتر، وابسته به پردازنده های گرافیکی است و به همین دلیل کمپانی خود را با تمرکز بر تولید سخت افزار های گرافیکی تأسیس کردند. 

تاریخچه تأسیس کمپانی Nvidiaاین کمپانی در ابتدا نامی مشخص برای به ثبت رساندن شرکت‌شان‌نداشتند و از عبارت NV مخفف Next Version برای اسنادشان استفاده می‌کردند. بعد از مدتی نام Invidia را انتخاب کردند که معادل لاتین کلمه‌ی Envy به معنای حسادت است.

محصولات کمپانی Nvidia

کمپانی Nvidia در زمینه‌های فراوانی فعالیت دارد و می توان به پردازش‌های موازی، پردازنده‌های گرافیکی، سخت افزار خودروهای هوشمند و پردازنده‌های کامپیوتری اشاره کرد.

اولین محصولی که انویدیا تولید و به بازار عرضه کرد، محصولی به نام RIVA TNT نام داشت که باعث تحولی در تولید محصولات گرافیکی این کمپانی شد. این محصول در سال ۱۹۹۸ به بازار عرضه شد. یک سال بعد، پردازنده GeForce 256 به بازار عرضه شد که توانست رقیبانش را با فاصله‌ی زیادی پشت سر بگذارد و شروعی جدیدی برای انویدیا باشد.

RIVA TNTپس از تولید چند محصول موفق، انویدیا توانست قراردادی با مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار را به عنوان سازنده‌ی پردازنده گرافیکی (GPU) ایکس باکس تنظیم کند و از این پس به صورت رسمی تولیدکننده‌ی پردازنده گرافیکی ایکس باکس شناخته شود. در سال ۲۰۰۰ انویدیا تمامی دارایی‌ها و اختراعات کمپانی ۳dfx را خریداری کرد. این کمپانی در سال های ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۰ به عنوان یکی از پیشتازان فاوری‌های گرافیک سه‌بعدی شناخته شده و زمانی رقیب انویدیا بوده است.

GeForce: دسته‌ی پردازنده‌های گرافیکی با کاربری معمولی

Quadro: محصولاتی با تمرکز بر طراحی و تولید حرفه‌ای به کمک کامپیوتر (CAD)

 چیپست Mother Board: چیپست مادربرد پردازنده های سلرون و Core 2 و پنتیوم کمپانی اینتل

NVS: پردازنده‌های گرافیکی مخصوص کاربری‌های تجاری با چند نمایشگر

Tegra: چیپست مخصوص تلفن همراه

Tesla: پردازنده‌های گرافیکی با کاربری عمومی به‌منظور تولید تصاویر گرافیکی حرفه‌ای در زمینه‌های علمی و حرفه‌ای

Nvidia Grid: مجموعه‌ای از خدمات و سخت‌افزار لازم برای ساخت محصولات مجازی‌سازی گرافیکی

Nvidia shield: مجموعه‌ای از سخت‌افزار گیمینگ شامل شیلد پورتابل، تبلت شیلد و تلویزیون شیلد.

Nvidia Drive: محصولات مخصوص خودروهای هوشمند

یکی دیگر از فعالیت‌های انویدیا را می‌توان هوش مصنوعی دانست که بیشتر در خودروهای هوشمند استفاده می‌شود دانست. با گسترش فعالیت انویدیاف کمپانی های متعددی به زیرمجموعه این کمپانی بزرگ درآمدند. کمپانی های نظیر Exluna، MediaQ iReady، iSCSI را می توان نام برد.

قدم بزرگ بعدی برای انویدیا، همکاری با کمپانی سونی برای تولید پردازنده‌‌های گرافیکی پلی‌استیشن ۳ بود. پس از آن، مایکروسافت اعلام کرد که برای تولید ایکس‌باکس ۳۶۰ با ATI همکاری خواهد کرد. کمپانی ATI نیز بعد از مدتی به مالکیت AMD درآمد. انویدیا حرکت های جدی در رقابت با کمپانی ATI انجام داده است که می‌توان به خرید کمپانی ULI Electronics اشاره کرد که تامین کننده‌ی بزرگ سخت افزاری به شمار می‌رود.

پردازنده‌های Nvidia در لپ تاپ

اگر سری به بازار زده باشین یا در سایت‌های مختلف به دنبال لپ تاپ دلخواهتان بگردید، متوجه کم بودن کارت‌های گرافیکی شرکت AMD بر روی لپ تاپ‌ها می شوید. بیشتر لپ تاپ‌ها از چیپ گرافیکی کمپانی Nvidia استفاده می‌کنند. دلیل آن نیز حرارت کمتر چیپ‌های Nvidia هستند. چیپ‌های گرافیکی AMD سرعت پردازشی بیشتری نسبت به چیپ‌های Nvidia دارند و این امر طبیعی است که حرارت بیشتری نیز تولید کنند. ولی کمپانی‌های سازنده لپ تاپ به دلیل ضعیف بودن سیستم خنک کنندگی لپ تاپ‌ها، ترجیح می دهند از چیپ‌هایی با حرارت کمتر استفاده کنند تا عمر چیپ گرافیکی لپ تاپ‌ها بالاتر باشد. 

پردازنده‌های Nvidia در لپ تاپطبق آمار پاتوگیم، چیپ گرافیکی لپ تاپ‌های AMD پنجاه درصد بیشتر از چیپ‌های Nvidia دچار خرابی می‌شوند و پیشنهاد می‌شود در هنگام خرید لپ تاپ‌هایی به جز لپ تاپ‌های گیمینگ، لپ تاپ‌هایی که از چیپ Nvidia استفاده کرده‌اند را خریداری کنید.

ورود Nvidia به عرصه‌ی خودروهای هوشمند

کمپانی انویدیا از سال ۲۰۱۶ به صورت رسمی وارد عرصه‌ی خودروهای هوشمند شد. این کمپانی از سال ۲۰۱۶ تا به امروز با کمپانی‌های متعددی نظیر تویوتا، Drive PX-SeriesT، موتور جستجوی چینی بایدو و شرکت‌های خودروسازی آمریکایی مانند تسلا همکاری کرده است.

پردازنده‌های انویدیا در هوش مصنوعی خودروهای هوشمند جدید تسلا به دلیل پردازش های موازی و ماتریسی به کار گرفته می شوند.

آخرین محصولات گرافیکی Nvidia

کمپانی Nvidia محصولات متعددی را تولید و روانه بازار می کند. اکنون آخرین محصولات این کمپانی را معرفی می‌کنیم.

کارت گرافیک‌های Geforce

این سری از کارت گرافیک‌های Nvidia برای کاربران گیمینگ مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرانی که کارت گرافیکی قدرتمند برای اجرای تمامی بازی‌های ویدئویی می خواهند.

کارت گرافیک‌های Geforce جدیدترین محصولات Geforce عباتند از:

 • کارت گرافیک Geforce GTX ۲۰۸۰ Ti
 • کارت گرافیک Geforce GTX ۲۰۸۰ super
 • کارت گرافیک Geforce GTX ۲۰۷۰ super
 • کارت گرافیک Geforce GTX ۲۰۶۰ super
 • کارت گرافیک Geforce GTX ۲۰۸۰
 • کارت گرافیک Geforce GTX ۲۰۷۰
 • کارت گرافیک Geforce GTX ۲۰۶۰

کارت گرافیک‌های Quadro

کارت گرافیک های Quadro برای کارهای بسیار سنگین ساخته شده اند و به تنهایی می توانند به اندازه چند کارت گرافیک Geforce کارایی داشته باشند. این مدل از کارت گرافیک های Nvidia دارای چندین خروجی HDMI هستند.

کارت گرافیک های Quadro

 • کارت گرافیک Quadro RTX ۶۰۰۰
 • کارت گرافیک Quadro RTX ۵۰۰۰
 • کارت گرافیک Quadro GV۱۰۰
 • کارت گرافیک Quadro GP۱۰۰
 • کارت گرافیک Quadro p۶۰۰۰

انویدیا (Nvidia) توانسته است تا به امروز لقب بزرگترین برند تولیدکننده‌ی پردازنده‌ی گرافیکی را در جهان به خود اختصاص دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.