تاریخچه شرکت یوبیسافت

شرکت یوبیسافت

تاریخچه شرکت یوبیسافت

یوبیسافت، نامی که به گوش خیلی از گیمرها آشنا می‌باشد. نامی که در شکل‌گیری این صنعت بزرگ، نقش زیادی داشته است. این را بعید می‌دانم گیمری باشد که نام این کمپانی بزرگ را که حال جزو پنج کمپانی بزرگ بازی‌سازی است را نشنیده باشد. اما هر چیزی تاریخچه‌ای دارد و یوبیسافت (Ubisoft) هم جدا از این ماجرا نیست. این شرکت در طول این سال‌ها آنقدر بازی ساخته و منتشر کرده که این بازی‌ها در تاریخچه‌اش حل شده‌اند و حال بخشی از آن می‌باشند. این بازی‌ها نه تنها تاریخچه این کمپانی را تشکیل داده‌اند، بلکه تاریخچه و بخشی از زندگی گیمرها را نیز تشکیل داده‌اند. این شرکت را خیلی‌ها بخاطر عناوینی چون ASSASSISN’S CREED و FAR CRY و آثار دیگری از جمله TOM CLANCY و از همه مهم تر سری محبوب PRINCE OF PERSIA بخاطر می‌آورند. به همراه خاطرات خوب و بد، رضایت‌ها و نارضایتی‌های همه این آثار که از خودشان در ذهن ما تصویری به جا گذاشته‌اند. در ادامه همراه پاتوگیم باشید تا به تاریخچه شرکت یوبیسافت بپردازیم.

شاید عجیب باشد اما بخش اعظم Ubisoft در کشور فرانسه قرار دارد و دارای استودیوهایی در بیش از بیست کشور مختلف جهان چون: تورنتو، مونترال و شهر کبک، کانادا، بخارست، رومانی، بارسلونا، اسپانیا، شانگهای، چین، سنگاپور، کری، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا، دوسلدورف، آلمان، صوفیه، بلغارستان، کازابلانکا، مراکش، سیدنی، استرالیا، میلان، ایتالیا، هند، سائوپائولو، برزیل و بسیاری از نقاط دیگر جهان. شرکت Ubisoft از سال ۲۰۰۴ به بعد سومین شرکت مستقل بازی‌های رایانه‌ای اروپا و هفتمین شرکت مستقل در آمریکا بوده است و به سرعت در حال پیشرفت و محبوب شدن میان جامعه بازیکنان بوده و هست. در اول مارچ ۱۹۸۶ شرکت (Ubisoft) توسط پنج برادر فرانسوی با نام های ایوس (Yves)، ژرارد (Gerard)، میشل (Michel)، کلود (Claude) و Christian Guillemot در روستایی کوچک و باهدف توزیع بازی های ویدئویی تاسیس شد. در حال حاضر برادر بزرگتر مدیر ارشد یوبیسافت می‌باشد.

یوبیسافتاین شرکت با پیشرفت‌ها و موفقیت‌هایش، توانست زودتر از آنچه که فکر می‌کنید، با شرکت‌هایی چون Sierra On-Line ،(Electronic Arts) و مایکروپروز، برای توزیع بازی‌ها در سطح فرانسه قرارداد ببندد. قابل توجه است که در اول نام شرکت را UBI Soft گذاشتند و بعدها با حذف فاصله در اسم آن، به Ubisoft تغییر کرد. برادران گیلموت (Guillemot)، فقط از یک دفتر کوچک شروع کردند و تا سال ۱۹۹۳ به بزرگ‌ترین ناشر بازی‌های کامپیوتری در فرانسه تبدیل شدند. یعنی این موفقیت را در مدت زمانی کمتر از یک دهه بدست آوردند. جالب‌تر این است که با اعلام ورشکستگی شرکتی به نام Gores Technology Group، یوبیسافت موفق به خرید امتیاز عناوینی چون Myst و Prince of Persia شد و در سال ۲۰۰۸ حق امتیاز فرانچایز Driver را با قیمتی بالغ بر ۱۹ ملیون دلار از ATARI دریافت کرد. اما در این حوالی باید به تولد یکی از محبوب ترین بازی‌های یوبیسافت هم اشاره کرد و آن چیزی نخواهد بود جز Rayman. این بازی در سال ۱۹۹۵ توسط «میشل آنسل»، تبدیل به یک اثر خلاقانه و دنیایی رنگارنگ شد و محبوبیت زیادی هم بدست آورد. بازی Rayman برای اولین بار برروی آتاری جگوار در ۱ سپتامبر ۱۹۹۵ عرضه شد و می‌توان از آن به عنوان یک نماد برای یوبیسافت یاد کرد.

تمامی فعالیت‌ها و سرمایه گذاری‌ها سبب بوجود آمدن بیش از ۱۰۰۰۰ شغل در ۳۴ شعبه در سرار دنیا شده است. درمیان این شعبه‌ها، لازم می‌دانم که آشنایی را ابتدا با یوبیسافت مونترال شروع کنم. (دارای ۲۵۰۰ کارمند و تاسیس شده در ۱۹۹۷ و شناخته شده به عنوان مرکز اصلی) زیرا خیلی از ما با اولین موفقیت‌های آن به خوبی آشنا هستیم. یعنی ساخت و انتشار بازی Tom Clancy’s Splinter Cell در سال ۲۰۰۲ و عنوان بی‌نظیر Prince of Persia: The Sands of Time در سال ۲۰۰۳ در این میان لازم می‌دانم که به این نکته هم اشاره کنم که در سال ۲۰۰۰، شرکت gameloft توسط میشل گیلمو و جاش کلوسون تاسیس شد و این شرکت هم با همان استراتژی‌های یوبیسافت، پا به صنعت گیم گذاشت. همین‌طور در سال ۲۰۰۲ بود که یوبیسافت با ساخت بازی‌هایی چون Uru: Ages Beyond Myst و The Matrix Online پا به دنیای بازی‌های آنلاین گذاشت.

یوبیسافت اما چیزی که برای یوبیسافت موفقیتی بسیار بزرگ‌تر از همه این بازی‌ها در این سال به حساب می‌آمد، همان‌طور که اشاره شده است، ساخت و انتشار بازی Tom Clancy’s Splinter Cell می‌باشد که در آن زمان برای کنسول تازه ایکس باکس ساخته شده بود و توانست چیزی بیش از سه میلیون نسخه فروش کند. موفقیتی که سبب شد تا یوبیسافت تصمیم بر عرضه این بازی برای سایر پلتفرم ها بگیرد. اما در سال ۲۰۰۳، یوبیسافت مونترال بازی ساخت که همچنان هم میتوان از آن به عنوان گل سرسبد بازی‌های یوبیسافت یاد کرد و آن Prince of Persia: The Sands of Time می‌باشد! کسانی که آن را تجربه کرده باشند مگر می‌توانند از یاد ببرند! حتی در چند لیست معتبر هم این بازی به عنوان بازی سال هم شناخته شده است. اما بازی Prince of Persia: The Sands of Time تنها در این سال به شکوه یوبیسافت کمک نکرد. در این سال باید به بازی دیگری نیز از یوبیسافت با نام Rainbow Six 3: Raven Shield نیز اشاره کرد. در آن زمان جزو اولین بازی‌هایی بود که یوبیسافت با کمک استودیوهای دیگر از جمله Red Storm و یوبیسافت آنسی آن را ساختند. اما در این سال بازی سومی هم وجود دارد که شاید خیلی از شماها که مشغول خواندن این مطلب هستید حتی فکرش را هم نمی‌کردید که یوبیسافت چنین بازی هم ساخته است. بازی سوم ،Batman: Rise of Sin Tzu می‌باشد که یوبیسافت آن را به سفارش برادران وارنر ساخته است.

از این سال هم که خارج شویم، باید بلافاصله به سال ۲۰۰۳ برویم که یوبیسافت در آن سال دو کار بزرگ چون ساخت موتور بازی‌سازی JADE و ساخت بازی Beyond Good & Evil را انجام داده است. استودیوهای این شرکت تا قبل از ساخت JADE، از موتور بازی‌سازی UNREAL استفاده می‌کردند و با ساخت JADE، صاحب یک موتور بازی‌سازی اختصاصی شدند و از نتایج این موتور بازی‌سازی می‌توان به بازی Prince of Persia: The Sands of Time اشاره داشت و این سال را تبدیل به یکی از سال‌های طلایی یوبیسافت کرد. (رخدادهای مهم بعدی یوبیسافت در سال ۲۰۰۴ اتفاق می‌افتد. سالی که بازی بعدی Prince of Persia با نام Prince of Persia: Warrior Within ساخته شد. مجموعه Prince of Persia واقعا در ساخت دوران و تاریخچه‌ای طلایی برای یوبیسافت نقش داشته است. طوری که حتی میتوان موفقیت‌های حال این شرکت یا محبوبیتش را مدیون این مجموعه دانست. درست است که بازی Prince of Persia: Warrior Within نسبت به نسخه قبلی کمی ضعیف به نظر می‌رسید و برخی نارضایتی بوجود آمد زیرا نسخه Prince of Persia: The Sands of Time بدلیل موفقیتش، انتظار همه را بسیار بالا برد که سبب می‌شد بازی Prince of Persia: Warrior Within حتی با کوچکترین مشکلش، مانند نسخه قبل به نظر نیاید، اما همچنان برای بازیکنان مورد ستایش بود و این ضعف را شاید بتوان به دلیل عدم حضور برخی افراد مهم که در نسخه اول نقش بزرگی داشتند ،ربط داد.

یوبیسافت در همین حوالی، یوبیسافت گسترش استودیوهای خود و افزایش دفاترش در سرتاسر جهان را متوقف نکرد و به این کار را ادامه داد. اما سال ۲۰۰۵، سالی که یکی از بزرگ‌ترین فرانچایزهای یوبیسافت ساخته شد. یعنی شروعی برای FAR CRY. اولین بازی از این فرانچایز، با نام Far Cry Instincts منتشر شد. باید به این نکته اشاره کنم که سال ۲۰۰۵ برای یوبیسافت موفقیت بسیار خوبی به شمار می‌آید چرا که در این سال بازی‌هایی از جمله Prince of Persia: The Two Thrones، نسخه دیگری از Rayman و Tom Clancy را به همراه The Settlers را در کنار بازی Far Cry Instincts روانه بازار کرد. یوبیسافت در ادامه این سال‌ها، جزو اولین شرکت‌هایی بود که برای کنسول جدید مایکروسافت، یعنی XBOX 360 بازی منتشر می‌کرد. مایکروسافت نسل هفتم را یک سال زودتر از دیگران شروع کرد. یکی از این بازی‌های تازه منتشر شده یوبیسافت برای کنسول XBOX 360، بازی Tom Clancy’s Ghost Recon Advanced Warfighter نام داشت.

این نسخه از Ghost Recon با همکاری Red Storm آن هم در شعبه پاریس ساخته شد که نسخه Tom Clancy’s Ghost Recon AdvanceWarfighter برای کنسول PlayStation 2 نیز ساخته شده بود، اما با این حال، با نسخه موجود در کنسول XBOX 360 تفاوت‌های قابل توجهی داشت و نسبت به این دو کنسول با اینکه از پورت‌های ضعیفی برخوردار بود، بازی Tom Clancy’s Ghost Recon Advanced Warfighter توانست بهترین بازی سال و بهترین بازی شوتر سال را بدست بیاورد. اما از آنجا که یوبیسافت به کم کاری عادت ندارد، در کنار Tom Clancy’s Ghost Recon Advanced Warfighter شاهد بازی‌های دیگری نیز چون Rayman و Far Cry بودیم. جالب است بدانید که یوبیسافت حق مالکیت بازی Far Cry را از Crytek خریده بود و برخی از نسخه‌های اولیه Far Cry را هم با موتور بازی‌سازی CRYENGINE ساخته بودند.

یوبیسافت شرکت Crytek را خیلی‌ها با مجموعه بازی‌های Crysis می‌شناسند. اما در نسل هفتم بود که یوبیسافت با معرفی اولین قسمت از مجموعه محبوب و دوست‌داشنتی Assassin’s Creed، در این صنعت انقلابی به پا کرد و بسیاری از افتخارات سال را بدست آورد. در آن زمان بازی به سبک Assassin’s Creed، یک چیز کاملا متفاوتی به حساب می‌آمد. بخصوص مخفیکاری بازی و جهان‌باز بودنش و سیستم دوست‌داشتنی climbing بازی، هوش از سر همه برده بود. بازی Assassin’s Creed قرار بود به عنوان دنباله‌ای برای بازی Prince of Persia ساخته شود که بعدها این ایده تغییر کرد و نتیجه‌اش بوجود آمدن مجموعه‌ای چون Assassin’s Creed شد. در این سال بازی‌های دیگری نیز نظیر Far Cry 2 و Rainbow Six: Vegas 2 برای تمامی پلتفرم‌ها و یک بازی انحصاری برای XBOX 360 با نام Naruto: The Broken Bond ساخت. همین‌طور بازی‌های دیگری نیز برای کنسول نینتندو و DS ساخت.

در این سال‌ها هدف شرکت یوبیسافت ساخت بازی‌های متفاوت برای تمام سنین و جنسیت‌ها بود و همچنان نیز در حال گسترش کار خود بود و استودیوهایی نیز خریداری کرد. یوبیسافت چنان با قدرت در حال پیشروی بود که در سال ۲۰۰۹، موفقیت‌ها و انقلاب‌های دیگری همچون در سال ۲۰۰۸ را بوجود آورد آن هم با ساخت Assassin’s Creed 2 توسط استودیوی قدرتمندش، یعنی مونترال. بازی Assassin’s Creed 2 با فروش ۲ میلیونی خود آن هم در هفته اول، رکورد فروش نسخه قبل را شکست داد و مانند نسخه قبل دارای جوایز زیادی از بازی سال، داستان و… شد. یوبیسافت برای کنسول‌های نینتندو و Wii بازی متفاوت Just Dance را هم منتشر کرد که با استقبال گرمی روبرو شد. این بازی‌ها فقط تعدادی از ده‌ها بازی‌هایی بودند که یوبیسافت در سال ۲۰۰۸ روانه بازار کرد. در راستای این فعالیت‌ها در سال ۲۰۱۰، یوبیسافت همچنان شعار بازی برای همه را دنبال می‌کرد و بازی هایی چون Michael Jackson: The Experience و Shaun White Skateboarding و R.U.S.E را منتشر کرد و طرفداران متفاوتی را نیز جذب کرد. اما در کنار این بازی‌ها، یوبیسافت سه بازی بزرگ دیگر را نیز در همین سال روانه بازار کرد.

یوبیسافتبازی‌هایی چون assassin’s creed ،Prince of Persia: The Forgotten Sands Creed: Brotherhood و Tom Clancy’s Splinter Cell: Conviction. این موفقیت‌های یوبیسافت هم در سال ۲۰۱۱ دوباره جان گرفت و در این سال بدلیل طرفداران زیاد مجموعه Assassin’s Creed، یوبیسافت تصمیم بر ساخت و انتشار سالانه این بازی گرفت. در راستای این تصمیم، در سال ۲۰۱۱ نسخه‌ای دیگر از مجموعه Assassin’s Creed را با نام Assassin’s Creed: Revelations روانه بازار کرد که هرچند با نقدها و برخی نظرات منفی مواجه شد، اما بر قوت خود باقی ماند و فروش خوبی را برای یوبیسافت بوجود آورد. درست است که تصمیم انتشار سالانه برای Assassin’s Creed به نظر تصمیمی سنگین می‌آمد و در ۲۰۱۱ یک نسخه هم از آن منتشر کرده بود، اما Assassin’s Creed: Revelations تنها بازی خوب آن سال از طرف یوبیسافت نبود! در آن سال علاوه‌بر Assassin’s Creed: Revelations بازی‌های خوب دیگری چون نسخه‌ای جدید از Rayman و Tom Call of Juarez ،Clancy و بازی Driver: San Francisco را هم وارد بازار کرد که بازی Driver: San Francisco نتوانست طرفداران را راضی نگه دارد. یوبیسافت با سخت کاری‌هایش، در سال ۲۰۱۲ با انتشار بازی‌های بینظیر و به یادماندنی Assassin’s Creed 3 و Far Cry 3 توانست نارضایتی‌های پیش آمده در سال ۲۰۱۱ را برای هواداران جبران کند و با بازی‌های Assassin’s Creed 3 و Far Cry 3، دوباره سالی پر از موفقیت را پشت سربگذارد. بازی Assassin’s Creed 3 بیش از هر بازی دیگری در تاریخ یوبیسافت پیش خرید شده و پس از انتشار با توجه به برخی نارضایتی‌ها نسبت به نسخه Assassin’s Creed: Revelations، توانست ده برابر آن بفروشد و بازی Far Cry 3 نیز با بدست آوردن موفقیت‌هایی مشابه Assassin’s Creed 3، توانست یک بازی بینظیر و موفقیت تاریخی را در مجموعه Far Cry به ثبت برساند.

یوبیسافت یوبیسافت در سال ۲۰۱۳، استودیو THQ Montreal را خریداری کرد و توانست آثاری فوق‌العاده همچون آثار قبل را وارد بازار کند. از آثار بینظیر یوبیسافت در سال ۲۰۱۳ می‌توان به بازی‌های Tom Clancy’s Splinter Cell: Blacklist و Rayman Legends اشاره کرد. همینطور یوبیسافت بنابر تصمیمش، این سال را هم بدون انتشار بازی‌ای از Assassin’s Creed پشت سر نگذاشت و بازی خاطره‌انگیز Assassin’s Creed: Black Flag را هم منتشر کرد که موردقبول خیلی از هواداران و منتقدان قرار گرفت. بازی Assassin’s Creed: Black Flag نیز مانند برخی نسخه‌های پیشین موفق به دریافت جوایزی چون بهترین بازی PlayStation 4 و XBOX ONE و جوایز دیگر شد. یوبیسافت از سال ۲۰۱۳ تا به الان، به‌نظر من شعارش را تغییر داده و کمیت را بیشتر از کیفیت در نظر می‎گیرد و به برخی از بازی‌های خوب یوبیسافت از آن سال تا زمان حال، میتوان به عناوین زیبایی چون Assassin’s Creed: Unity ،WATCH DOGS 1 ،THE DIVISION و Assassin’s Creed: Origins اشاره کرد و سایر عناوین نیز برای یوبیسافت فقط پرفروش و پول‌ساز بوده‌اند و نمی‌شود گفت که مانند قبل راضی کننده بوده‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.