تاریخچه شرکت کپکام

تاریخچه شرکت کپکام

تاریخچه شرکت کپکام

کپکام (CapCom) یکی از شرکت‌های بزرگ پیشرو در زمینه تولید بازی‌های ویدئویی می‌باشد که کمتر کسی پیدا می‌شود تا بازی‌های فوق العاده این شرکت را تجربه نکرده باشد. این شرکت قدیمی بازی سازی توسط کنزو سوجیموتو تاسیس شده است. آقای کنزو سوجیموتو با تاسیس کپکام فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرد تا به کپکام امروز برسد و بازی‌های فوق العاده‌ای بسازد. بازی‌های نام آشنایی مثل: سری مجموعه Resident Evil یا Devil May Cry یا خیلی بازی‌های دیگر که حتما نام کپکام را در پک یا بسته بندی بازی دیده‌اید. کپکام با توجه به اینکه رقبای سرسختی داشته و دارد، ولی به هرحال این شرکت توانسته است بعد از گذشت چهار سال جان سالمی به در ببرد و با وجود تمام فراز و نشیب‌های پیش رو از ورشکستگی نجات پیدا کند، حال می‌توان به وضوح مشاهده کرد که یکی از بزرگترین شرکت‌های بازی سازی حال حاضر دنیا، شرکت بازی سازی کپکام می‌باشد. کپکام تا اینجای کار پیشرفت چشمگیری داشته است به طوری که سازندگان کنسول‌های خانگی برای قرارداد بستن با این شرکت بازی سازی باهم مسابقه گذاشته‌اند تا قرارداد انحصاری بازی با کپکام عقد کنند.

تاریخچه شرکت کپکام

آقای کنزو سوجیموتو (Kenzo Tsujimoto) در می ۱۹۷۹ میلادی با سرمایه‌ی ۱۰ میلیون ین ژاپن شرکت I.R.M را تنها با هدف فروش ماشین‌های الکترونیکی آرکید تاسیس کرد، البته هدف بزرگتر کنزو سوجیموتو این بود که بازی‌های اختصاصی برای ماشین‌های آرکید تولید کند. در سال ۱۹۸۱ نام شرکت از Capsule Computer به CapCom بدلایل اهداف مشخصی تغییر یافت. در همان سال یک شرکت با نام COMPUTER Co به زیرمجموعه شرکت اصلی اضافه شد. در سال ۱۹۸۳ کپکام خود را در مرحله‌ی جدیدی می‌دید، چراکه ماشین‌های بازی آرکید به خوبی به عنوان وسیله بازی در بازار جا افتاده بودند. این شرکت در همان سال به صورت انحصاری و در بسته بندی‌های امن، بازی برای دستگاه‌های آرکید تولید می‌کرد. در سال‌های بعد این شرکت توانست محتواهایی را در بازار عرضه کند که به نوبه خود بسیار موفق بودند. پس از موفقیت‌های زیادی که در این سال بدست آمد، کنزو سوجیموتو شعبه‌هایی در توکیو و کالیفرنیا راه اندازی کرد و با این کار توانست فروش محصولاتش را تنها محدود به ژاپن نکند و در دیگر نقاط دنیا نیز کسب و کارش را رونق بخشد.

تاریخچه شرکت کپکامدر بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵ کپکام توانسته بود بازی‌هایی نظیر Vulgus و Little League برای ماشین‌های آرکید تولید کند و از این راه سود بسیار زیادی را جذب شرکت کند. بازی Vulgus در سال ۱۹۸۴ عرضه شد، این بازی در واقع یک کشتی بود که هر چیزی در مسیرش بود را نابود می‌کرد، این بازی اولین تجربه در آن زمان بود. یک سال بعد یعنی در سال ۱۹۸۵ بازی بعدی کپکام با نام Little League عرضه شد. فروش بسیار خوب این بازی باعث شد تا شرکت‌های تولید کننده کنسول مثل NEC و Game Boy قرارداد همکاری با کپکام تظیم کنند. با  توجه به اینکه بازی Little League توانسته بود موفقیت‌های زیادی را برای کپکام بدست آورد، بازی سوم و چهارم این شرکت با نام‌های Commando و Ghosts Goblins نیز به بازار عرضه شدند.در سال ۱۹۸۷ اولین بازی برای کنسول Nec با نام MegaMan عرضه شد و دو سال بعد نیز بازی Final Fight برای کنسول Nec منتشر شد. نسخه کامل‌تر این بازی دو بعدی چند یک سال بعد عرضه شد و توانست موفقیت‌های زیادی را رقم بزند. نسخه کامل‌تر بازی Final Fight توانست ۲۴ میلیون نسخه بفروش برساند. در سال ۱۹۸۹ شرکت سانبی با کپکام ادغام شد.

در سال ۱۹۸۹ کپکام یک بازی در سبک وحشت را برای کنسول Nec با نام Sweet Home منتشر کرد که از استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبه‌رو شد. این بازی دارای طراحی و کیفیت خوبی در آن زمان بود. سه سال بعد و درست در سال ۱۹۹۲ نسخه دوم بازی Street Fighter با نام Street Fighter 2 عرضه شد و توانست موفقیتی چشمگیر بدست آورد. موفقیت این نسخه دوم Street Fighter به گونه‌ای بود که در سال ۱۹۹۴ اولین فیلم هالیوودی مبتنی بر بازی ساخته شد که این فیلم توانست در گیشه فروش ۹۰ میلیون دلاری را تجربه کند. نسخه اول این بازی Street Fighter در سال ۱۹۸۵ ساخته شد. بازی Street Fighter 2 توانسته بود در سال ۱۹۹۲ بیش از ۶ میلیون نسخه به فروش برساند که در آن زمان رکورد محسوب میشد.

کپکام در سال ۱۹۹۳ دومین دفتر خود را در هنگ کنگ تاسیس کرد تا بازی‌های خود را به صورت مستقیم و بدون دخالت نینتندو به بازار عرضه کند. کنسول بازی پلی استیشن در سال ۱۹۹۵ توسط سونی طراحی و ساخته شد. ظهور پلی استیشن تاثیر بزرگی بر کپکام گذاشت، در اصل کپکام خود را در موقعیتی جدید می‌دید و می‌توانست اوج گیری دوباره‌ای به واسطه‌ی پلی استیشن داشته باشد. سال ۱۹۹۶ هشتمین نسخه بازی Megaman نیز منتشر شد و کپکام همچنان تمام تمرکزش را بر روی گسترش بازی‌های گذشته گذاشته بود تا بازی رزیدنت اویل (Resident Evil) را با الگوبرداری از بازی Sweet Home ساختند. رزیدنت اویل یک موفقیت بسیار بزرگ برای کپکام بود و در آن زمان این بازی توانست در بریتانیا و امریکا فروش فوق العاده‌ای داشته باشد. بازی‌ها کم کم داشتند یه چیزی فراتر از یک سرگرمی ساده می‌شدند و این اتفاقات تنها با بازی رزیدنت اویل در حال به حقیقت پیوستن بود. با موفقیت رزدینت اویل، طرفداران این بازی به کپکام فشار می‌آوردند تا ادامه این بازی را بسازد. کپکام ادامه داستان بازی رزیدنت اویل را با همکاری کارمندان خوش فکرش طراحی کرد و در سال ۱۹۹۹ بازی Resident Evil 2 عرضه شد. عرضه دومین سری از بازی رزیدنت اویل و بازهم همانند بازی قبلی این مجموعه، مورد استقبال طرفداران و منتقدان قرار گرفت و توانست ۵ میلیون نسخه به فروش برساند که به نوبه خود و در آن زمان عدد بسیار بزرگی بود. بازی رزیدنت اویل کنسول تازه کار سونی یعنی پلی استیشن را از لبه پرتگاه نجات داد و باعث شد تا این کنسول از دور خارج نشود. رزیدنت اویل به نوعی نماد کپکام است به طوری که بیشتر بازیکنان و طرفدارانش این شرکت را به نام رزیدنت اویل می شناسند.

Resident Evil

Resident Evil

سال ۲۰۰۰ شروع شد و کپکام به شاخه اول بازار بورس توکیو دست پیدا کرد ولی این شرکت در سکوتی محو شده بود به گونه‌ای که بسیاری از طرفداران این شرکت نگرانی‌هایی از این سکوت داشتند. یک سال بعد و در سال ۲۰۰۱ کپکام سکوت خود را شکست و بازی Devil May Cry را عرضه کرد. Devil May Cry تنها بازی سال ۲۰۰۱ نبود و بازی‌های Onimusha و Phoenix Wright نیز در همین سال عرضه شدند. دو بازی Devil May Cry و Onimusha انقلابی در صنعت بازی‌های ویدئویی محسوب می‌شوند. سرانجام و پس از مدت‌ها کپکام در سال ۲۰۰۲ بازی Resident Evil را به صوت انحصاری برای نینتندو گیم‌کیوب و پلی استیشن منتشر کرد. در این سال بازی‌های ناموفق Dino Stalker و Onimusha 2 نیز عرضه شدند. در سال همین سال اولین فیلم هالیوودی بازی Resident Evil نیز ساخته شد. نسخه بازسازی شده Resident Evil با نام Resident Evil Remake منتشر شد که سبک و سیاق متفاوتی داشت. در سال ۲۰۰۳ بازی Devil May Cry 2 عرضه شد و نوآوری‌های بسیاری در این بای به کار رفته بود و توانست نظر مثبت منتقدان را جلب کند و فروش بیش از ۱٫۷ میلیون نسخه‌ای داشته باشد. در سال ۲۰۰۵ بازی Resident Evil 4 پس از تاخیرهای پی در پی عرضه شد. سیستم قرارگیری دوربین، گیم پلی بازی و نوع روایت بازی به کلی دست خوش تغییراتی شده بود که به خوبی جواب داد و این بازی به شدت مورد استقبال قرار گرفت و توانست جایزه بهترین بازی سال را نیز از آن خود کند. بازی بدلیل انحصاری بودن فروش کمی را تجربه کرد که کپکام در آخر مجبور شد تا این بازی را برای سایر پلتفرم‌ها نیز عرضه کند. با عرضه شدن این بازی برای سایر پلتفرم‌ها، این بازی توانست بیش از ۵ میلیون دلار فروش داشته باشد. در سال ۲۰۰۵ بازی Devil May Cry 3 نیز عرضه شد و توانست فروش ۴ میلیونی را تجربه کند.

Devil May Cry 3

Devil May Cry 3

در سال ۲۰۰۶ کپکام به صورت رسمی وارد صنعت بازی‌های موبایل شد و بازی کارتی Wantame Music Channel را عرضه کرد، ولی این بازی با شکست مواجه شد. در همان سال دو بازی جدید Dead Rising و Lost Planet برای ایکس باکس ۳۶۰ عرضه شد. بعد از عرضه بازی انحصاری برای ایکس باکس ۳۶۰ خشم مقامات سونی را برانگیخت، سونی کمی بعدتر قراردادی ۷ سال به کپکام بست تا از این پس بازی‌های کنسول پلی استیشن ۱ و پلی استیشن ۲ را عرضه کند. در سال ۲۰۰۹ کپکام نسخه جدید بازی موردانتظار Resident Evil یعنی بازی Resident Evil 5 را عرضه کرد. Resident Evil 5 شباهت‌های زیادی با نسخه‌ی قبلی این سری داشت و این موضوع باعث دید منفی طرفداران نسبت به این بازی شده بود ولی توانست فروش ۷ میلیون نسخه‌ای داشته باشد. در همین سال کپکام بازی‌های زیادی را برای پلتفرم‌های مختلف عرضه کرد، بازی‌هایی نظیر Resident Evil: Degeneration برای آیفون و بازی Monster Hunter Tri برای کنسول نینتندو عرضه شدند. بازی Street Fighter IV در نهایت در همین سال عرضه شد، این بازی کپکام را به دوران اوج خود می‌برد و یک موفقیت جدید به حساب می‌آمد. از سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ کپکام کپی‌هایی از بازی‌های قبلی خود تهیه می‌کرد و بازی‌هایی را برای پلتفرم‌های مختلف عرضه می‌کرد. در سال ۲۰۱۲ بازی پرچم دار خودش یعنی Resident Evil 6 را عرضه کرد که در سبک وحشت و بقا نبود! این بازی در سبک شوتر اول شخص بود و توانست ۶ میلیون نسخه بفروش برساند. در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ کپکام تمرکزش را بیشتر بر روی ساخت دنباله بازی‌های گذشته‌اش گذاشت و بازی جدید Remember Me در سال ۲۰۱۳ نیز اثر قابل قبولی به حساب می‌آید. در سال ۲۰۱۴ کپکام نسخه‌ی جدیدی از پرچم دارش یعنی Resident Evil را با نام ۲ Resident Evil: Revelations منتشر کرد که موفقی دیگر را برای کپکام به ارمغان آورد.

Resident Evil 6در سال ۲۰۱۶ دو بازی ۴ Street Fighter V، Dead Rising منتشر شدند که قابل توجه منتقدین قرار گرفتند. البته بازی Street Fighter V با شکست مواجه شد و حتی نتوانست مرز یک میلیون فروش را رد کند. در این سال یک نسخه فرعی نیز از سری مجموعه Resident Evil با نام Resident Evil Umbrella Corps عرضه شد. این بازی به زور توانست نمره ۵ از ۱۰ را از منتقدان بگیرد. سال ۲۰۱۷ شد و بازی Resident Evil 7 منتشر شد و توانست به خوبی نظر کاربران را جلب کند Resident Evil 7 همان بازی بود که بیشتر طرفداران این مجموعه منتظرش بودند. در جریان رویداد نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۸، مشخص شد که جدیدترین بازی کپکام و مورد انتظار‌ترین بازی یعنی بازی Devil May Cry 5 در سال ۲۰۱۹ برای کنسول‌های پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان و پلتفرم رایانه‌های شخصی عرضه شد. سری نسخه بازسازی شده Resident Evil 3: Remake نیز در فروردین ۱۳۹۹ قرار است عرضه شود. طبق اطلاعات منتشر شده این بازی قرار است در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۰ (۱۲ فروردین ۱۳۹۹) منتشر شود.

تاریخچه شرکت کپکامآقای کنزو سوجیموتو به سراغ ماجراجویی‌های خود رفت و با دستانی خالی توانست یک شرکت نوپا را در مدت ۴۰ سال به یک غول بازی سازی تبدیل کند که کمتر کسی پیدا می‌شود که بازی‌های این شرکت بازی سازی را تجربه نکرده باشد. جالب است بدانید سوجیموتو فرزند خانواده‌ای بود که کارشان عمده فروشی مواد غذایی بود و در سن ۲۲ سالگی تصمیم گرفت تا مسیر زندگی اش را تغییر دهد…

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.