تاریخچه شرکت نینتندو

نینتندو

تاریخچه شرکت نینتندو

شرکت نینتندو یکی از شرکت‌های بزرگ صنعت گیم به حساب می‌آید که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و با سابقه‌ترین شرکت صنعت بازی نیز شناخته می‌شود. این شرکت تمرکزش را بر روی کنسول‌های دستی گذاشت و در حال حاضر بیش از ده‌ها کنسول دستی را روانه‌ی بازار کرده است. این شرکت کنسول‌های دستی و فاوری‌های جدیدی که روز به روز در حال تغییر و تحول است را در کنسول‌های دستی و قابل حمل خود با کار می‌برد تا بتواند همیشه رضایت مشتری را جذب کند. شرکت نینتندو سومین شرکت ارزشمند ژاپن محسوب می‌شود که ارزش آن نیز ۸۵ میلیارد دلار آمریکا برآورد شده است. همراه پاتوگیم باشید تا تاریخچه شرکت نینتندو را مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخچه نینتندو

شرکت نینتندو (Nintendo) یک شرکت چند ملیتی تولید کننده کنسول‌های دستی می‌باشد که در سال ۱۸۸۹ توسط فوساجیرو یاماچی در شهر کیوتو ژاپن تاسیس شد. شاید باورش برایتان کمی سخت باشد ولی این شرکت ۱۳۱ سال پیش تاسیس شد و کار خود را از همان ابتدا با تولید کارت‌های هانافودا (کارت‌های ۵۲ عددی که شامل بازی‌های مختلفی بود) شروع کرد. این کارت‌ها خیلی سریع توانستند جایگاه خود را بین طرفداران سرگرمی پیدا کنند و محبوبیت خوبی را کسب کنند. در سال‌های ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۷  نینتندو بدلیل محبوبیت زیاد کارت‌های بازی هانافودا و فروش زیاد این وسیله سرگرمی بین مردم، نینتندو به نیروی کار نیازمند شد و تعدادی از افراد ماهر را جذب شرکت خود کرد. در سال ۱۹۰۷ نینتندو با مغازه‌های مختلفی قرارداد همکاری بست تا فروش خود را چندین برابر کند.

در سال ۱۹۴۰ تاسیس کننده نینتندو یعنی فوساجیرو یاماچی در طول جنگ جهانی دوم کشته شد و در سال ۱۹۴۵ سکیرویا یاساچی جانشین پدرش شد و در سال ۱۹۴۷ نینتندو را به یک شرکت توزیع برق تبدیل کرد که اصلا ربطی به حیطه‌ی کاری این شرکت نداشت. دو سال بعد یعنی در سال ۱۹۴۹ نوه‌اش بدلیل مشکلات روحی و جسمی هیروشی یامائوچی رئیس نینتندو شد. هیروشی یامائوچی شرکت نینتندو را به افتخارات و سوددهی‌های قبل بازگرداند. این فرد توانست ۶۰۰ هزار بسته ورق پلاستیکی بازی را به فروش برساند. هیروشی نام Nintendo را به Ninetndo Playing Card تغییر داد و مقر اصلی این شرکت را در سال ۱۹۵۲ نیز تغییر یافت. در سال‌های بعد این شرکت با قراردادهایی که بسته بود توانست سود زیادی را برای شرکت به ارمغان بیاورد و در سال ۱۹۶۲ هیروشی شرکت نینتندو را وسیع‌تر از قبل کرد و نام این شرکت نیز یکسال بعد از Ninetndo Playing Card به نام قبلی خود یعنی Nintendo تغییر یافت. این شرکت مدتی به سرویس کرایه اتومبیل و اجاره منزل روی آورد که با شکست رو به رو شد و در نهایت به بازی‌های کامپیوتری روی آورد.

The Ultra Hand

The Ultra Hand

در سال ۱۹۶۴ این شرکت ساخت اسباب بازی را شروع کرد. نینتندو محصولات بروز و خلاقانه‌ای تولید می‌کرد که باعث شد نینتندو دوباره بر سر زبان‌ها بیافتد و دوباره سرپا شود. اولین محصول اسباب بازی نینتندو The Ultra Hand نام داشت. اسباب‌ بازی‌هایی که در آن زمان نینتندو تولید می‌کرد بسیار خلاقانه بود و می‌توانست فروش زیادی را برای شرکت به ارمغان آورد. کم کم نینتندو به سمت بازی‌های ویدئویی حرکت می‌کرد و بازی‌های ویدئویی نیز شکل اولیه خود را گرفته بودند. این شرکت توانست با حرکت به سمت بازی های ویدئویی طرفداران بسیاری را جلب خود کند. در سال ۱۹۷۴ شرکت نینتندو به مرز ورشکستگی مالی رسید ولی به لطف شرکت Mistubishi این شرکت از ورشکستگی نجات پیدا کرد. شرکت Mistubishi برای ساخت دستگاه بازی همکاری کرد و سه سال بعد نیز با همکاری هم توانستند دستگاه بازی بسازند و آن را وارد ژاپن کنند. البته اولین کنسول تاریخ یعنی Magnavox Odyssey در سال ۱۹۷۲ در ایالات متحده امریکا ساخته شد. در سال ۱۹۷۵ نینتندو موفق شد اولین بازی ویدئویی خود را به نام EVR Race عرضه کند. این بازی به گونه‌ای بود که کاربر باید حدس می‌زد که کدام اسب برنده مسابقه می‌شود.

ورود به دنیایی نوآورانه

در سال ۱۹۸۰ نینتندو کنسولی قابل حمل تولید کرد که Game & Watch نام داشت. آنها این کنسول را به اروپا و امریکا بردند و موفقیت‌های بیشتری کسب کردند. نینتندو قصد داشت تا بازی بساز که مردم امریکا و اروپا را به خود جلب کند. به همین دلیل آنها یک دستگاه آرکید با یک بازی به نام Radar Scope تولید کردند، اما این بازی با شکست مواجه شد. چندین ماه بعد بازی Donkey Kong را ساختند که این بازی توانست هم در ژاپن و هم در امریکا بسیار محبوب شود و طرفداران زیادی را به خود جلب کند. سال ۱۹۸۳ نینتدو توانست کنسولی به نام Famicom طراحی و در بازار عرضه کند.

Famicom

کنسول قابل حمل Game & Watch قرار بود در ابتدا با قیمتی معادل ۲۵ دلار بفروش برسد اما بدلیل هزینه زیاد این بازی برای نینتندو، این شرکت مجبور شد تا این کنسول قابل حمل را به همراه یک بازی‌هایی به مبلغ ۱۰۰ دلار به فروش برساند. در همین سال بازی Mario Bros نیز عرضه شد. چندین ماه بعد بازی Super Mario Bros عرضه شد و توانست یکی از بزرگترین دستاورد‌ها و شگفتی‌های نینتندو از بقا این شرکت تا به این سال شود. بازی Super Mario Bros توانست فروش کنسول بازی NES را به ۱۰۰ هزار دستگاه افزایش دهد که رقمی قابل توجه است.

در سال ۱۹۸۷ بازی The Legend of Zelda عرضه شد. این بازی توانست بیش از یک میلیون نسخه به فروش برساند. نکته‌ی قابل توجه اینجاست که بازی The Legend of Zelda اولین بازی تاریخ می‌باشد که بیشتر از یک میلیون نسخه فروش داشته است. سال ۱۹۸۹ کنسول دستی Game Boy که یکی از کنسول‌های به یادماندنی می‌باشد در بازار ژاپن عرضه شد. این کنسول با استقبال بی‌نظیری رو به رو شد و توانست در طی سه سال ۲۵ میلیون دستگاه به فروش برساند. چهارسال بعد یعنی در سال ۱۹۰۳ کنسول آتاری ۲۶۰۰ به ژاپن و امریکا عرضه شد و در اوایل از این کنسول استقبال خوبی نشد و کمی بعدتر بازی Super Mario برای کنسول آتاری ۲۶۰۰ عرضه شد و این کنسول توانست ۷۵ میلیون فروش را تجربه کند.

چندین سال بعد نینتندو کنسول Nintendo 64 را هایپ کرد و قدرت آن را به رخ کشید. کنسول جدید نینتندو در سال ۱۹۹۶ عرضه شد. فروش این کنسول با کاهش چشمگیری رو به رو شد. نینتندو با قرار دادن ۸ بازی بر روی این کنسول توانست ۲٫۶ میلیون دستگاه تنها در ایالات متحده امریکا به فروش برساند. نینتندو سعی می‌کرد که کمبود لوازم جانبی کنسول‌هایش را جبران کند و کنسولی با نام DD64  را طراحی و عرضه کردند تا از دیسک‌های بازی پشتیبانی کند، که عرضه این کنسول با تاخیر مواجه شد. نینتندو در سال ۱۹۹۸ چندین محصول و بازی را روانه بازار کرد که باعث شد تا جایگاه اصلی این شرکت تثبیت شود. یکی از محصولات کنسول دستی Game Boy Color بود که توانست فروش خوبی داشته باشد. سگا در همین سال کنسولی ۱۲۸ بیتی را با نام Dreamcast را به بازار عرضه کرد که رقیبی جدی برای نینتندو و کنسول‌هایش به حساب می‌آید.

Nintendo 64

Nintendo 64

کنسول جدید سونی یعنی پلی استیشن ۲ در سال ۲۰۰۰ به بازار عرضه شد و رقیب جدی برای کنسول جدید نینتندو با نام GameCube محسوب می‌شد. نینتندو و IBM کنسول GameCube را با همکاری هم تولید کرده بودند. این کنسول برای تمامی سنین طراحی و ساخته شده بود و بیشتر از همه نوجوانان و بزرگسالان را به سمت خود جذب می‌کرد. بازی‌هایی نظیر Resident Evil برای این کنسول عرضه شدند تا این کنسول برای تمامی سنین ساخته شده است. در سال ۲۰۰۳ نسخه‌ی جدیدی از کنسول Game Boy عرضه شد. هدف نینتندو این بود که کنسول ارزان قیمتی را تولید کند تا فروش ایکس باکس و پلی استیشن ۲ را کم کند. در سال ۲۰۰۴ کنسول جدید نینتندو با نام Nintendo DS معرفی شد و چندین بازی نیز همراه این کنسول بود. کنسول Nintendo DS از گرافیک بالا و کیفیت ساخت خوبی بهره می‌برد. پشتیبانی از فرمان‌های صوتی و کیفیت صدای فراگیر از مزیت‌های این کنسول بودند. در آن سال‌ها پلی استیشن ۲ فرمانروایی می‌کرد و شرکت نینتندو نیز قصد داشت هرچه سریعتر به سونی نزدیک شود. نینتندو با ساخت کنسول جدیدتر Nintendo DS به نام Nintendo DS Lite در سال ۲۰۰۶ بر بازار مسلط شد و توانست انقلابی به پا کند. این کنسول توانست رکورد فروش جهانی ۱۰۰ میلیون دستگاه را به نام خود ثبت کند. در سال ۲۰۱۰ نینتندو کنسول Nintendo 3DS را به بازار عرضه کرد. این کنسول دارای صفحه نمایش سه بعدی بود. در سال ۲۰۱۲ نینتندو دوباره از برند Wii استفاده کرد و کنسول نسل هشتمی Wii U را معرفی کرد.

نینتندودر سال ۲۰۱۵ مدیر نینتندو در سن ۵۵ سالگی درگذشت و تاتسومی کیمیشیما به‌عنوان مدیر جدید نینتندو انتخاب شد. نینتندو پس از انتخاب شدن مدیر جدید بیشتر تمرکزش را بر روی کنسول‌های دستی گذاشت و در سال ۲۰۱۶ کنسول انقلابی NX عرضه شد. در سال ۲۰۱۷ تریلری از محصول جدید شرکت نینتندو منتشر شد که نام سوییچ (Switch) بر روی آن بود. کنسول جدید نینتندو در مارس ۲۰۱۷ به بازار عرضه شد و توانست انقلابی در صنعت بازی ایجاد کند. این کنسول بازی امکانات بسیار خوبی داشت و توانست رکورد شکنی کند. شرکت نینتندو تا سال ۲۰۱۸ حدود ۶ هزار کارمند در سرتاسر دنیا داشته است و درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۸ به ۹ میلیارد دلار رسیده است. در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹ کنسول جدید نینتندو به نام سوییچ لایت به بازار عرضه شد. این کنسول نسبت به کنسول قبلی شرکت نینتندو یعنی کنسول دستی سوییچ ۱۰۰ دلار ارزان‌تر می‌باشد، دلیل ارزانتر بودن این کنسول نسبت به نسخه قبلی نبود امکاناتی همانند وصل نشدن کنسول به تلویزیون می‌باشد. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.