تاریخچه شرکت الکترونیک آرتز (Electronic Arts)

تاریخچه شرکت الکترونیک آرتز (Electronic Arts)

تاریخچه شرکت الکترونیک آرتز (Electronic Arts)

در این مقاله قصد داریم تا تاریخچه شرکت الکترونیک آرتز (Electronic Arts)  که به اختصار “EA” نامیده می شود را مورد بررسی قرار دهیم.

گذری بر تاریخچه الکترونیک آرتز

شرکت الکترونیک آرتز (Electronic Arts) یکی از بزرگترین شرکت‌های بازی‌سازی آمریکایی است که در تاریخ ۲۸ می ۱۹۸۲ میلادی توسط “تریپ هاوکینز” و با سرمایه‌ای معادل ۲۰۰ هزار دلار تاسیس شد. این شرکت توسعه دهنده، تولیدکننده و ناشر بازی‌های ویدئویی می‌باشد. در ابتدای تاسیس شرکت، الکترونیک آرتز یک استودیوی خانگی بود که هدف اصلی آن سرگرم کردن کاربران بود که بتوانند در خانه ساعت‌ها سرگرم شوند.

الکترونیک آرتز در اواخر سال ۱۹۸۹ میلادی تصمیم به ساخت بازی برای کنسول‌های بازی گرفت که هفت ماه بعد تریپ هاوکینز، با توجه به وام‌هایی که از شرکت‌هایی مانند سیکویا کپتال گرفته بود، توانست بودجه شرکتش را به ۲ میلیون دلار افزایش دهد و برنامه شرکت را در راستای پیشرفت تغییر دهد و چندین چهره‌ی مبتکر و خلاق را جذب کرد. در سال ۲۰۰۰ میلادی الکترونیک آرتز به یک غول بازی‌های سوم شخص تبدیل شد و محبوبیت زیادی بین گیمرها بدست آورد. در سال‌های بعد و با انتشار نسخه‌های اول بازی Need For Speed و نسخه‌ی اول از بازی بتلفیلد توانست خودی نشان دهد. در سال ۲۰۰۵ این شرکت، بازی NFS:Most Wanted را منتشر کرد، که انتشار این بازی توانست محبوبیت این شرکت را دوچندان کند و عنوان پرفروش‌ترین بازی سال را کسب کند. در همان سال نیز نسخه‌ی دوم سری بازی بتلفیلد عرضه شد که توانست عنوان پرفروش‌ترین بازی سبک اول شخص را از آن خود کند.

تاریخچه الکترونیک آرتزدر سال بعد یعنی سال ۲۰۰۶، الکترونیک آرتز با عرضه‌ی بازی NFS:Carbon این سری را به اوج خود رساند. این بازی نیز توانست عنوان پرفروش‌ترین بازی سال را کسب کند. در سال ۲۰۰۷ این شرکت بازی Crysis را عرضه کرد که انقلابی در زمینه‌ی گرافیکی به حساب می‌آمد. الکترونیک آرتز در همین سال نیز به عنوان هشتمین شرکت طراحی نرم افزار معرفی شد.

سال ۲۰۰۸ سال مهمی برای این شرکت بود. در این سال اولین نسخه از سری بازی ورزشی FIFA منتشر شد و همانند دیگر بازی های این شرکت، توانست لقب پرفروش‌ترین بازی سال را کسب کند و پول زیادی به جیب بزند و بر رقیب خود یعنی PES غلبه کند. در ماه می همین سال، سود خالص این شرکت تا پایان سال مالی ۲۰۰۸، به حدود چهار میلیارد دلار رسید.

الکترونیک آرتز به خوبی توانست در زمینه‌های ورزشی نیز همواره پیشتاز باشد و با رقیب دیرینه‌ی FIFA یعنی PES همواره در حال رقابت است. این استودیو سری بازی‌های Medal of Honor ،Need For Speed ،The Sims ،Battlefield و Command & Conquer را در کارنامه‌ی خود دارد. الکترونیک آرتز دو استودیوی بزرگ تست کننده‌ دارد که EA Canada و Burnaby نام دارند و بیش از ۲۰۰ کارمند در آن فعالیت می‌کنند.

تغییر نام به الکترونیک آرتز

شرکت الکترونیک آرتز در ابتدا با نام (Amazin’ Software) فعالیت می‌کرد که در سال ۱۹۸۹ کارمندانی که تازه استخدام شده بودند از نام این شرکت خوششان نمی‌آمد. به همین دلیل هاوکینگز جلسه‌ای برگزار کرد. هاوکینگز به کسانی که در شرکتش طراحی نرم‌افزارها را بر عهده داشتند، Software Artists (طراحان نرم‌افزار) می‌گفت، به همین دلیل بعضی از کارمندانی که در بخش نرم افزاری فعالیت داشتند عبارت «SoftwareArts» را پیشنهاد دادند، اما بعضی از کارمندان با این نام پیشنهادی موافق نبودند. هاوکینگز کلمه Electonic را خیلی دوست داشت، بنابراین او عبارت Electronic Artists و Electronic Arts را پیشنهاد کرد. به نظر می‌آمد که همه از عبارت Electronic Artists خوششان آمده باشد، در نهایت نام Electronic Artists انتخاب شد.

تغییر نام به الکترونیک آرتزخروج هاوکینگز از اپل و تاسیس الکترونیک آرتز

در فوریه سال ۱۹۸۲ تریپ هاوکینز قرار ملاقاتی با سرمایه گذارانی مانند «دان ولنتین» در راستای یک سری سرمایه‌گذاری‌ را ترتیب داد و با این اشخاص ملاقات کرد. بعد از این ملاقات هاوکینز از اپل خارج شد و سرمایه‌ی مورد نیاز تاسیس شرکتش را بدست آورد و توانست شرکت خودش را تاسیس کند. چند ماه بعد هاوکینز با وام هایی که دریافت کرد، توانست سرمایه‌ی خودش را به ۲ میلیون دلار برساند. چندین ماه بعد هاوکینز برای راه اندازی شرکت خود از کارمندان اپل و کارمندان شرکت های دیگر استفاده کرد و هرشخصی را بر اساس توانایی هایش بر سر کاری قرار داد.

در سال ۱۹۸۳ وی شروع به فروش اجناس خود کرد، با این کار توانست پیشگام در بازی‌های جدید باشند. هاوکینز با فروش اجناس خود توانست در سال اول حدود ۵ میلیون دلار و در سال دم ۱۱ میلیون دلار کسب درآمد کند. در اواخر سال ۱۹۸۴ لری پروست، مدیر بخش فروش آن دوره الکترونیک آرتز، طی کمکی به این شرکت توانست در سومین سال، فروش را به ۱۸ میلیون دلار برساند. 

پس از موفقیت‌های بسیار این شرکت بازی‌سازی، این شرکت به تهیه‌ی بازی‌های ویدئویی کنسول پرداخت و درنهایت تریپ هاوکینز از سمت و مقام خود استعفا داد و شرکتی جدید با نام ۳DO را تاسیس کرد. پس از استعفای تریپ هاوکینز از سمت مدیریت، لری پروست بر میز مدیریت این شرکت نشست. الکترونیک آرتز در سال ۱۹۹۹ اولین بازی خود را با نام System Shock II برای پلتفرم رایانه‌های شخصی منتشر کرد.

خروج هاوکینگز از اپل و تاسیس الکترونیک آرتزدر سال ۲۰۰۴ این شرکت بازی Madden NFL را عرضه کرد و توانست مجوز این سری بازی‌ها را دریافت کند. الکترونیک آرتز بخش عمده‌ای از سود خود را مدیون بازی‌های ورزشی است که تولید می‌کند و توانسته است به این طریق سود بسیار زیادی را نصیب خود کند.

در سال ۲۰۰۶ طبق آماری که توسط سایت متاکریتیک گرفته شد، شرکت الکترونیک آرتز توانست از ۱۰۰ نمره، نمره ۷۴ را به خود اختصاص دهد. شرکت‌هایی نظیر مایکروسافت و سونی به نمرات ۷۱٫۶ و ۷۱٫۲ پشت سر الکترونیک آرتز قرار گرفتند. افتخار بزرگی بود که نصیب این شرکت شد. با گذشت چندین سال از تاسیس این شرکت، در حال حاضر این شرکت از نظر آنالیزورهای صنعت گیم، نسبت به سال های گذشته روند نزولی را در پیش گرفته است و بازی های ساخته شده توسط این شرکت، کیفیت لازم را ندارند. در آخر پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی چیه این فوتبال را نیز مطالعه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.