بیوگرافی هیدئو کوجیما

بیوگرافی هیدئو کوجیما

بیوگرافی هیدئو کوجیما

هیدئو کوجیما (Hideo Kojima) یکی از افراد مهم در صنعت بازی‌های ویدئویی می‌باشد که با انتشار بازی‌هایی مانند متال گیر (Metal Gear) و دث استرندینگ (Death Stranding) خلاقیت خود و کارگردانی خوب خود را برای فعالان در این صنعت به نمایش گذاشت. این بازی‌ساز ژاپنی که اکنون به عنوان یکی از پربحث‌ترین افراد در صنعت بازی‌های ویدئویی شناخته می‌شود، استعداد خوبی برای ساخت بازی‌های ویدئویی دارد و همچنین علاقه‌ی زیادی نیز به این صنعت دارد و در نهایت به یکی از محبوب‌ترین چهره‌ها در این عرصه شد. هیدئو کوجیما هر چند وقت یک‌بار در تیتر اول خبرهای دنیای بازی قرار می‌گیرد و اگر مدتی در سکوت خبری به‌سر ببرد، پس از مدتی از طرفداران عذرخواهی می‌کند. اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که نمک‌گیر هیدئو کوجیما شده‌اید به‌خاطر بازی‌های خوبش، ما در این مطلب قصد داریم تا به زندگی‌نامه، کارها و فعالیت‌های این شخصیت بپردازیم.

هیدئوکوجیما در ۲۴ اگوست سال ۱۹۶۳ در محله گایا که یکی از شلوغ‌ترین محله‌های توکیو پایتخت کشور ژاپن به‌دنیا آمد. او سومین فرزند خانواده بود و در زمانی که سه ساله شد، خانواده‌ی او از آن مکان به منطقه کانزای غربی نقل مکان کردند. هیدئو در تمام روز و در زمانی که کوچک بود، محکوم به تنها ماندن در خانه بود و تنها کار نه‌چندان مفیدی را که می‌توانست انجام بدهد، به تماشای تلویزیون بپردازد و حال که او حدود ۵۷ سال سن دارد، بازهم با تماشای تلویزیون وقت‌های خالی خود را به نوعی پر می‌کند. پدر هیدئو کوجیما یکی از افراد طلایی در زندگی او بوده که در زمانی که کوجیما کوچک بود، پدرش او را تشویق به ساخت فیلم‌های کوتاه می‌کرد و در نهایت هیدئو کوجیما در زمانی توانست فیلم کوتاه خود را تولید کند که دیگر پدرش را از دست داده بود.

هیدئو کوجیماهمان طور که در بالا هم ذکر شد، هیدئو کوجیما به خواندن کتاب و مخصوصا رمان‌های جنگی و جاسوسی علاقه‌ی خاصی دارد و در نوجوانی نیز رمان‌های مختلفی را نوشته است و برای نشریات می‌فرستاد اما به‌دلیل اینکه چهارصد صفحه بوده است، به‌چاپ نرسیده است. همچنین کوجیما همراه با خانواده‌ی خود به تماشای فیلم‌های مختلف می‌پرداختند، همین باعث شد تا کوجیما به این صنعت علاقه‌مند شود. علاوه‌بر این موارد او در زمانی که به دبیرستان می‌فت با دوستانش یک فیلم آماتور با محوریت زامبی‌ها ساخت.

مدتی بود که هیدئو کوجیما به دانشگاه رفته بود و دیگر به سمت کارهای تفریحی و دوست‌داشتنی مانند فیلم، سینما و کتاب نمی‌رفت و در دانشگاه اقتصاد می‌خواند. پس از درس خواندن بازی‌های مورد علاقه‌ی خود را مانند سوپر ماریو و The Portopia Serial Murder Case 1983 را تجربه می‌کرد و این دو بازی کوجیما را به‌جایی که الان در آن حضور دارد، رسانده است. او به کمپانی‌ها و استودیوهای مختلف بازی‌سازی پا می‌گذاشت و ایده‌های خود را با آن‌ها در میان می‌گذاشت ولی هیچ یک از آن‌ها، او را همراهی نمی‌کردند ولی کوجیما ناامید نشد و به کمپانی‌های مختلفی می‌رفت و ایده‌های خود ر درمیان می‌گذاشت که در نهایت او که در آن زمان کم سن و سال بود، توانست به عنوان جوانی با استعداد و خلاق خود را به کونامی ثابت کند. اما در زمانی کوجیما داشت وارد کونامی می‌شد که این شرکت در حال گذراندن دوران سختی بود و کار به‌جایی رسیده بود که کم مانده بود تا این شرکت ورشکسته شود. آن دوران نیز پس از گذر زمان برطرف شد و باری‌دیگر سرپا شد و کوجیما پس از کارکردن برروی دوپروژه، برروی بازی متال گیر (Metal Gear) مشغول به کار شد. این بازی به‌عنوان یکی از بهترین بازی‌های آن زمان برروی دنیای MSX2 محسوب می‌شد. اما در زمانی که کوجیما و تیم آن در زمانی مشغول کار برروی این بازی بوند که محدودیت‌های سخت افزاری باعث شده بود تا مانع شوند تا نبردها را به خوبی طراحی کنند. این بازی در نهایت مانند دیگر بازی‌های غربی نتوانست تا به خوبی به آن جایی که لیاقتش بود، برسد ولی در این لحاظات هیدئو داشت برروی طراحی بازی دوم کار می‌کرد.

هیدئو کوجیمادر نهایت سال ۱۹۸۸ بازی دوم کوجیما و تیمش منتشر شد و اسنچر (Snatcher) نام داشت و همچنین دنباله متال گیر به نام متال گیر ۲ نیز شناخته می‌شد. این بازی مانند نسخه‌ی اول خود به‌خوبی نکات تازه و مخفی‌کاری را وارد کرده بود. خلاصه به‌خاطر ویژگی‌های اساسی که داشت به خوبی توانست کاربران خود را جذب خود کند و همچنین مورد ستایش قرار گرفت؛ گرافیک خوب، بازی‌ای باکیفیت نسبت به آن زمان، موسیقی جذاب همراه با صداگذاری خوب توانسته بود تا سبک جدیدی را در این صنعت ایجاد کند. این بازی به‌خوبی توانسته بود تا در ژاپن بدرخشد ولی در آمریکا این اتفاق خوب برای این بازی نیفتاد و تنها توانست چندین هزارتا به‌فروش برود. نکته‌ای که شاید برای خیلی‌ها جالب باشد این است که Snatcher با الهام گرفتن از چندین فیلم از جمله Blade Runner ساخته شده بود. SD Snatcher  که تنها در ژاپن منتشر شده بود، قابلیت‌های خاصی داشت که در این بین می‌توان به استفاده از سلاح گرم اشاره کرد و دیگری مهمات ویژه‌ای بودند که دشمنان را به شکل عجیبی می‌توان نابود ساخت.

کوجیما ایده‌ای در رابطه با متال گیر در سر داشت و با تمامی کارکنان و مقامات این شرکت مطرح کرد ولی همه‌ی آن‌ها این ایده را نپذیرفتند و رد کردند. در نهایت مدیران کونامی برروی ایده‌ی او حساب باز می‌کنند و این طور شد که متال گیر خلق شد. Metal Gear 2: Solid Snake نیز به طور گسترده در غرب و در سال ۱۹۹۰ عرضه شد و آنقدر مانند نسخه‌ی اول بازخوردهای مثبت منتشر شد تا کونامی تصمیم گرفت تا این بازی را برای کنسول NES نیز طراحی کند تا کاربران کنسول NES نیز از این نعمت با کیفیت بهره‌مند شوند. البته که مدیران کونامی به کوجیما گفته بودند که در ساخت این بازی دخالت نکند و نتیجه‌اش هم شده بود که این بازی ساخته شده بدون دخالت کوجیما، هیچ شباهتی به متال گیر نداشت و بعدها بازی دیگری نیز ساخته شد و آن هم هیچ شباهتی به متال گیر نداشت. کوجیما که این نسخه‌های ساخته شده را نگاه می‌کند، با خودش تصمیم می‌گیرد تا دست به کار شود و خودش یک بازی که دنباله‌ی آن باشد، بسازد.

هیدئو کوجیمادر سال ۱۹۹۴ بود که کوجیما برروی دنباله سه‌بعدی متال گیر ۲: سالید اسنیک کار می‌کرد. این بازی اولین بار در سال ۱۹۹۶ برای پلی استیشن عرضه شد و با عرضه آن کوجیما کم‌کم داشت برروی زبان‌ها می‌افتاد. این بازی که قابلیت‌های مختلفی داشت از جمله سه‌بعدی بودن و استفاده از صداپیشه که باعث شده بود تا بازخوردهای مثبتی منتشر شود. گیم پلی و داستان این بازی نیز بسیار خوب طراحی شده بود و باعث شده بود تا علاوه‌بر کوجیما، بازی او نیز برروی زبان‌ها در آن زمان بیفتد.

متال گیر سالید ۲: پسران آزادی را کوجیما با شروع سال ۲۰۰۰ آغاز کرد. این بازی یکی از مورد انتظارترین بازی‌های آن دوران شده بود و گیمرها نیز با دیدن گرافیک، گیم پلی و داستان بازی هرروز اشتیاقشان به تجربه‌ی بازی بیشتر می‌شد. Zone of the Enders و The Sun Is in Your Hand نیز از دیگر اثرهای هیدئو هستند که به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ وارد بازار شده‌اند. اما لازم به‌ذکر است که بیشتر تمرکز او در آن زمان، برروی متال گیر بوده است. سال ۲۰۰۴ کوجیما بازی متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر را برای پلی استیشن ۲ منتشر کرد، این نسخه برخلاف نسخه‌های قبلی که در ساختمان روایت می‌شدند، این یکی در جنگل‌های شوروی و جنگ سرد در آن جریان داشت. براساس صحبت‌های کوجیما درباره‌ی این بازی، مادر هیدئو نیز این بازی را تجربه کرده است و توانسته پس از یک سال و آن هم با کمک دوستان تمام کند. متال گیر سالید ۴: سلاح‌های میهن‌پرستان نیز نسخه‌ی بعدی متال گیر بود که در سال ۲۰۰۸ تولید و روانه بازار شد. براساس گفته‌های هیدئو کوجیما وقتی که او را تهدید به مرگ کردند، او اعلام کرد که این آخرین نسخه از سری متال گیر خواهد بود که ساخته می‌شود و من در آن حضور دارم. ولی بازهم در دیگر نسخه‌های این مجموعه حضور داشت.

هیدئو کوجیماسال ۲۰۱۳ نیز هیدئو کوجیما اعلام کرد که این دیگر آخرین باری است که من در ساخت نسخه‌ای جدید از متال گیر در میان تیم توسعه حضور دارم. متال گیر سالید ۵: فانتوم پین نیز ساخته و عرضه شد. در سال ۲۰۱۵ بازی ساخته شده توسط کوجیما به عنوان بهترین بازی اکشن و بهترین موسیقی متن را از نظر منتقدین دریافت کرد ولی در زمانی که می‌خواستند به کوجیما جایزه بدهند، کوجیما در صحنه حضور نداشت. برخی از افراد بر این باور بودند که شرکت کونامی مانع حضور در آن مراسم شده است، در هر صورت به‌جای کوجیما، کیفر ساترلند بازیگر مطرح کانادایی جایزه را دریافت کرد.

در دسامبر سال ۲۰۱۵ هیدئو کوجیما اعلام کرد که قصد دارد استودیویی تحت نام Kojima Productions راه‌اندازی کند. استودیویی مستقل البته با شراکت سونی و اولین بازی این استودیو نیز به عنوان یک بازی انحصاری برای پلی استیشن ۴ منتشر می‌شود. سال ۲۰۱۶ فرا رسید و یکی از مهم‌ترین رویدادهای صنعت بازی‌های ویدئویی یعنی رویداد E3 برگزار شد. در این رویداد از بازی دث استرندینگ (Death Stranding) رونمایی شد. در آن رویداد اعلام شد که هیدئو کوجیما با چندین بازیگر مطرح از جمله نورمن مارک ریدس همکاری کرده است؛ نورمن مارک ریدس یک بازیگر آمریکایی است که بیشتر به خاطر بازی در مجموعه تلویزیونی مردگان متحرک شهرت دارد. همچنین این بازیگر نقش آفرینی به یاد ماندنی در بازی Death Stranding ایفا کرده است. این بازی پس از معرفی به عنوان یکی از موردانتظارترین بازی‌ها در صنعت بازی‌های ویدئویی به‌حساب می‌آمد. در نهایت بازی دث استرندینگ در تاریخ ۸ نوامبر سال ۲۰۱۹ (۱۷ آبان ۱۳۹۸) بالاخره عرضه شد و استقبال خوبی نیز از سوی منتقدین منتشر شد.

هیدئو کوجیماهیدئو کوجیما یکی از بهترین بازی‌سازها در جهان است که در هر یک از بازی‌های او، شخصیت‌های مهمی را مشاهده می‌کنیم. حتی آن بازی‌هایی را که در یک زمانی هیدئو کوجیما تولید می‌کرد، حال بسیاری از بازی‌ها نیز با الهام از نکاتی که در گذشته کوجیما تولید کرده‌اند، روایت می‌شود. هیدئو کوجیما را می‌توان یکی از تاثیرگذارترین افراد در صنعت بازی‌های ویدئویی نامید چرا که در یک زمانی که هنوز بازی‌های ویدئویی به اوج خود نرسیده بود، هیدئو کوجیما توانسته بود تا سبک‌های مختلفی را همراه با ایده‌های خود تبدیل به یک بازی بسیار خوب در زمان خود کند. در ادامه پیشنهاد می‌کنم تا مقاله (استودیو کوجیما پروداکشنز) را از دست ندهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.