بیوگرافی مارک سرنی

Mark Cerny PNG

بیوگرافی مارک سرنی

در هر زمان که بحث به سمت پلی استیشن و ایکس باکس کشیده می‌شود، ناخود آگاه توجه برخی از افراد به شخصیت‌های مهمی از جمله مارک سرنی (Mark Cerny) و فیل اسپنسر (Phil Spencer) جلب می‌شود. مارک سرنی از دورانی به‌شهرت رسید که معمار ارشد کنسول پلی استیشن ۴ شد و در جریان رویدادی از سوی شرکت سونی، دیده شد. حال می‌توان گفت که یکی از چهره‌های محبوب هواداران پلی استیشن، مارک سرنی می‌باشد. او علاقه‌ی خاصی به بازی‌های ویدئویی دارد و سال‌هاست که در این عرصه فعالیت می‌کند و تاکنون موفقیت‌ها و دستاوردهای بزرگی را به‌دست آورده است. “او به تام چتفیلد می‌گوید که رابطه عاشقانه او با کنسول‌های بازی از مدت‌ها پیش آغاز شده است.”

همان طور که پیش‌تر ذکر شد، مارک سرنی دستاوردهای بزرگی را در صنعت بازی‌های ویدئویی به‌دست آورده است اما برخی از افراد بر این باور هستند که این دستاوردها تنها در رابطه با پلی استیشن به‌دست آمده ولی باید به آن دسته از افراد بگویم که سخت در اشتباه هستند! مارک سرنی قبل از آن که بخواهد به‌عنوان یک معمار ارشد پلی استیشن برای سونی کار کند، در شرکت‌های مختلفی مشغول کار بوده است اما این فعالیت‌ها به سخت‌افزار کنسول‌های بازی خلاصه نمی‌شوند. علاوه‌بر فعالیت در شرکت سونی به‌عنوان معمار ارشد پلی استیشن، وی در گذشته بازی‌های بزرگی را تولید و روانه بازار کرده و به‌خاطر تمامی فعالیت‌های متفاوت و موفق او، می‌توان مارک سرنی را یکی از افراد تجربه‌دار در صنعت بازی‌های ویدئویی نیز معرفی کرد. حال ما قصد داریم تا زندگی نامه مارک سرنی را کالبد شکافی کنیم و در نهایت به معرفی مارک سرنی بپردازیم. با بیوگرافی مارک سرنی همراه پاتوگیم باشید.

بیوگرافی مارک سرنیمارک سرنی از آنچه به‌نظر می‌رسد کمی سالخورده‌تر است؛ او در ۲۴ اوت ۱۹۶۴ (۲ شهریور ۱۳۴۳) و در کشور آمریکا متولد شد و دوران کودکی خود را در شهر سان فرانسیسکو سپری کرد. در دورانی که وی نوجوان بود، آتاری به‌خوبی می‌درخشید و از شانس خوب او بود در زمانی که می‌خواست به دانشگاه برکلی کالیفرنیا برود، شرکت آتاری به او پیشنهاد همکاری داد. در آن زمان وی تنها ۱۷ سال داشت و درخواست ویژه‌ی آتاری را قبول کرد و به‌عنوان جوان‌ترین برنامه‌نویس شرکت آتاری، در بخش آرکید مشغول کار شد. لازم به‌ذکر است که ماربل مدنس (Marble Madness) بود که به مارک سرنی اجازه داد تا استعدادها و توانایی‌های خود را نشان دهد. بهتر است بدانید که مارک سرنی علاقه‌ی ویژه‌ای به بازی‌های آرکید دارد. او در ابتدای فعالیت خود در این عرصه، نقش کوچکی در تولید بازی‌هایی مانند Gravitar و Millipede داشت و در سال بعدی نیز در طراحی بازی Major Havoc حضور داشت. همان طور پیش‌تر ذکر شد، ماربل مدنس به مارک سرنی این اجازه را داد تا خود را در این عرصه نشان دهد، ماربل مدنس با طراحی فوق‌العاده‌ای که در آن زمان داشت، طولی نکشید تا هواداران خاص خود را پیدا کرد. این بازی در سال‌های بعد، برای پلتفرم‌های دیگر نیز پورت شد. همان طور که بالای مطلب نیز ذکر شد، مارک سرنی در آن دوران علاقه‌ی خاصی به بازی‌های آرکید داشت تاحدی که این علاقه آن را به ساخت یک دستگاه آکید سوق داد. براساس توضیحات وی، تولید سخت‌افزار در آن زمان با حال بسیار متفاوت بود به‌طوری که وی به‌تنهایی توانست تا یک دستگاه آرکید نسبتا پیشرفته بسازد.

بیوگرافی مارک سرنیسرنی پس از کار کردن در آتاری و کسب تجربه در این شرکت، به شرکت سگا پیوست. شرکت سگا در آن زمان یکی از بزرگان صنعت بازی‌های ویدئویی بود. در آن دوران شرکت سگا در حال تدارک دیدن بازی‌های کنسول مسترسیستم بود و به‌همین دلیل افرادی را استخدام می‌کرد. مارک سرنی ازجمله افرادی بود که شرکت سگا برای تولید بازی برای کنسول مسترسیستم استخدام کرده بود. وی همراه با چهل نفر دیگر در اتاقی بازی‌های متنوعی تولید کرده‌اند که در این بین می‌توان به Shooting Gallery و Missile Defense 3-D اشاره کرد. خلاصه که وی تا سه سال در شعبه‌ی توکیوی سگا فعالیت می‌کرد و بازی‌های متنوعی تولید کرد. سرنی در آن زمان سعی داشت تا روابط سگا با آمریکا را محکم کند و برای انجام این کار، “انستیتو تکنیکی سگا” در کشور آمریکا تاسیس شد و سرنی نیز به‌عنوان رئیس در آن فعالیت می‌کرد. او همراه با بازی‌سازهای آمریکاییT عناوینی ازجمله Sonic the Hedgehog 2 و Kid Chameleon را تولید کرد. مارک سرنی در هر دو پروژه حضور داشت و برای اولین‌بار به‌عنوان تهیه‌کننده در Sonic the Hedgehog 2 حضور پیدا کرد. در Kid Chameleon نیز به‌عنوان برنامه‌نویس حضور پیدا کرد و در کل دو بازی جذاب از این استودیو تولید شد. سرنی در دورانی که در سگا فعالیت می‌کرد، زبان ژاپنی را نیز یاد گرفت و با همسر خود یعنی کاتسورا نیز آشنا شد.

مارک سرنی در سال ۱۹۹۲ سگا را نیز ترک کرد و به استودیویی به‌نام کریستال داینامیکس (Crystal Dynamics) پیوست. نکته جالب این بود که همین استودیو با همکاری چندین کارمند شرکت سگا تشکیل شده بود و توانسته بود تا قبل از زمانی که سرنی به آن ملحق شود، با ارائه بازی‌های خوب، به‌خوبی بدرخشد. زمانی که سرنی به این استودیو پیوست، آن‌ها برای کنسول ۳DO بازی تولید می‌کردند و سرنی نیز تا چیزی حدود ۲ سال با آن‌ها برای ساخت بازی همکاری می‌کرد و در نهایت عناوینی مانند Crash ‘n Burn و Total Eclipse با حضور سرنی تولید شدند. سرنی پس از دو سال تصمیم گرفت تا به توکیو برود و کیت توسعه‌ی پلی استیشن و تولید بازی برای آن را دریافت کند که در جریان این سفر او با شوهی یوشیدا آشنا شد. شوهی یوشیدا شخصیتی است که در همان ابتدا نقش پررنگی در تیم تولید این کنسول داشت و هم‌اکنون نیز به این کار پررنگ خود ادامه می‌دهد. سفر سرنی در نهایت باعث شد تا استودیو کریستال داینامیکس به اولین استودیو آمریکایی تبدیل شود که برای کنسول پلی استیشن بازی تولید می‌کند. پایان ماجرا با این استودیو باعث شد تا این کیت توسعه مورد استفاده استودیو ذکر شده قرار نگیرد و سرنی از این استودیو جدا شود و به استودیو یونیورسال (Universal Studios) بپیوندد.

مارک سرنیبراساس توضیحات مارک سرنی در رابطه با استودیویی که تازه مشغول کار در آن شده بود، مسئولان استودیو یونیورسال (Universal Studios) شناخت کافی از بازی‌های ویدئویی نداشته‌اند و باعث شده بود تا مارک سرنی همه‌کاره این استودیو شود و پول بزرگی در دسترس آن قرار گیرد و فردی هم نبود تا برروی کارهای آن نظارت کند. در آن دوران مارک سرنی همراه تیم خود؛ با استودیوی کوچکی همچون ناتی داگ قراردادی تنظیم کردند که نتیجه‌ای بسیار خوب با ساخت بازی کرش بندیکوت (Crash Bandicoot) از آب بیرون آمد. قرارداد بعدی که با استودیو اینسامنیاک گیمز (Insomniac Games) بسته شد و منجر به خلق بازی اسپایرو (Spyro the Dragon) شد. سرنی در هر دو پروژه نام برده شده، نقش تهیه‌کننده را داشت و طولی از انتشار این دو بازی برای کنسول پلی استیشن نکشید که به یکی از محبوب‌ترین بازی‌های آن زمان تبدیل شد و در مجموع بیش از ۲۰ میلیون نسخه فروش داشتند. پس از اتمام قرارداد، استودیو ناتی داگ و اینسامنیاک مشغول ساخت بازی‌های بیشتر برای پلی استیشن شدند که با مسیری که این دو استودیو در پیش گرفته بودند، در نهایت به زیر مجموعه‌های شرکت سونی درآمدند.

اقدام بعدی سرنی، تاسیس شرکت خصوصی خود بود که سرنی گیمز (Cerny Games) نام‌گذاری شده بود. این شرکت در سال ۱۹۹۸ ساخته شد و به‌عنوان یک شرکت مشاوره‌ای در زمینه بازی‌های ویدئویی فعالیت می‌کند. در ادامه فعالیت‌های خود، سرنی تصمیم گرفت تا به‌عنوان مشاور با ناتی داگ، اینسامنیاک و سونی همکاری کند و قدم در مسیری جدید بردارد. سونی که در سال ۱۹۹۹ در حال تدارک دیدن سخت‌افزار قدرتمند پلی استیشن ۲ بود، به‌سراغ ناتی داگ و اینسامنیاک رفت تا سخت‌افزار این کنسول را به‌نمایش بگذارد. سرنی نیز از این ماجرا عقب نماند و توسط یوشیدا به ژاپن دعوت داده شد و به‌عنوان اولین آمریکایی از سخت‌افزار این کنسول مطلع و در نهایت آن را امتحان کرد. لازم به‌ذکر است که سرنی در روابط ناتی داگ، اینسامنیاک و سونی تاثیرگذار بوده است. پس از آن در ساخت بازی برای این کنسول نیز دست به‌کار شد و بازی‌های مختلفی با تیم‌های ناتی داگ و اینسامنیاک برای کنسول پلی استیشن ۲ ساخت که در این میان می‌توان به بازی رچت و کلنک (Ratchet & Clank) اشاره کرد که سرنی در تولید این بازی به‌عنوان یک طراح ایفای نقش کرد.

بیوگرافی مارک سرنیسرنی روش‌های مختلفی خلق کرد؛ وی عقیده دارد که هشتاد درصد مشکلات یک بازی ویدئویی و دلیل این‌که ممکن است آن در مسیری که قرار گرفته است موفق نشود، مربوط به مراحل پیش‌تولید آن می‌شود. براساس نظر وی، اگر مراحل پیش‌تولید با موفقیت انجام شود، مطمئنا ما با یک بازی موفق سروکار داریم و نتیجه‌ی نهایی نیز موفقیت‌آمیز خواهد بود. در همین زمینه، سرنی به تولید بازی‌های باکیفیت برای پلی استیشن بسیار کمک کرده است.

سال ۲۰۰۳ از راه رسید، سالی که شرکت سونی برروی سخت‌افزار کنسول نسل هفتمی خود یعنی پلی استیشن ۳ کار می‌کرد. سخت‌افزار پیچیده و قدرتمند آن جزو ویژگی‌های آن به‌حساب می‌آمد اما بازی‌ساختن برای آن یک مشکل جدی شده بود. شوهی یوشیدا نگران هزینه‌های بالا برای ساخت و از طرفی وقت‌گیر بودن یک بازی برای کنسول پلی استیشن ۳ بود و در نهایت او تصمیم گرفت تا گروهی تشکیل دهد تا تمامی استودیوها بتوانند ایده‌های خود را با هم‌دیگر به‌اشتراک بگذارند و سرنی نیز به‌عنوان مسئول تشکیل گروه فعالیت می‌کرد. ICE Team نام این گروه بود و کمک خوبی به بازی‌سازها و به ساخت بازی برای کنسول پلی استیشن ۳ می‌کرد. با تمامی این راه‌حل‌ها، بازهم در اوایل عرضه کنسول پلی استیشن ۳ بازی‌های عالی برای این کنسول منتشر نشد و با عناوینی خوب طرف بودیم. در ساخت بازی‌های پلی استیشن ۳ نیز سرنی کمک‌های چشم‌گیری به پروژه‌های مهمی کرد.

بیوگرافی مارک سرنیپس از آن سرنی تصمیم گرفت تا مدتی به مطالعه در رابطه با معماری کنسول‌ها بپردازد. سونی در تدارک تولید کنسول پلی استیشن ۴ بود و به‌دلیل همین موضوع، کارمندان بخش سخت‌افزار پلی‌استیشن به‌سراغ ایده‌هایی برای تولید پردازنده‌ی نسل بعد خود رفتند و دو گزینه معماری PowerPC و x86 روی میز باقی ماند. وی تعطیلات نوامبر ۲۰۰۷ خود را قربانی مطالعه در رابطه با معماری x86 و در طی روزهای مطالعه، علاقه‌ی خاصی به این معماری پیدا کرد. وی سعی داشت تا به تیم سازنده کنسول پلی استیشن ۴ کمک کند و نقش خیلی مهمی در تولید آن نداشت. او وقت خود را صرف موضوعی می‌کرد که حداکثر این کنسول تا پنج سال آینده نیز منتشر نخواهد شد. سرنی در جریان علاقه‌ای که به معماری x86 پیدا کرده بود، با خود گفت که شاید بد نباشد تا خود را درگیر پروسه‌ی طراحی پلی استیشن ۴ کنم. سرنی پس از آن به‌سراغ یوشیدا رفت و از او تقاضا کرد تا به‌عنوان معمار ارشد پلی استیشن ۴ در سونی مشغول به‌کار شود و یوشیدا نیز پس از مدتی با درخواست او موافقت کرد و با دیگر رئسای پلی استیشن نیز در میان گذاشت. سرنی که در صنعت بازی تجربه‌های بسیاری را کسب کرده بود و کارنامه‌ی درخشانی از جمله کار در آتاری و سگا را داشت، تصمیم بزرگی گرفت و به‌عنوان معمار ارشد پلی استیشن ۴ به‌کار خود ادامه داد.

سونی مانند پلی استیشن ۵ قصد داشت تا کنسول نسل هشتمی خود را به‌بهترین نحو ممکن طراحی و وارد بازار کند. سونی از اشتباهات گذشته خود درس گرفته بود و قصد داشت تا دوباره این اشتباهات تکرار نشوند. یکی از دلایل پیروزی کنسول پلی استیشن ۴ در مقابل ایکس باکس وان، بسیاری از بازی‌های انحصاری آن بود که توانسته بود نظر بسیاری از افراد را به‌خود جلب کند. سونی علاوه‌بر بازی‌های انحصاری، این‌بار از نظر استودیوهای زیرمجموعه نیز برای طراحی کنسول پلی استیشن ۴ استفاده می‌کرد تا بهترین را وارد بازار کند. در کنار بخش سخت افزاری، سونی تلاش خود را می‌کرد تا بخش نرم‌افزاری بسیار خوب و ابزارهای تولید بازی را نیز در کنار آن عرضه کند تا بازی‌سازان به‌احتی بتوانند برای آن بازی تولید کنند. سرنی قصد داشت تا کنسولی ساده در کنار ویژگی‌هایی بسیار خوب را تولید کند تا استراتژی خوبی را پیاده‌سازی کرده باشد. تمام تلاش‌های سرنی جواب داد و کنسول پلی استیشن ۴ توانست با ظاهری متفاوت همراه با ویژگی‌هایی دوست‌داشتنی وارد بازار شود.

بیوگرافی مارک سرنیکنسول نسل بعدی سونی یعنی پلی استیشن ۵ نیز در راه است و معمار ارشد آن، برای باری‌دیگر مارک سرنی می‌باشد که توانسته بود تا در نسل قبلی به‌خوبی بامهارت‌های خود در دل هواداران جای بگیرد. به‌نظر می‌رسد نسل بعدی نیز شاهد هنرنمایی‌هایی از مارک سرنی باشیم و باکنسولی باکیفیت طرف هستیم. هنوز اطلاعات کاملی از برنامه‌های سونی در رابطه با معرفی کنسول پلی استیشن ۵ منتشر نشده است و انتظار می‌رود این کنسول نیز مانند نسل قبلی دارای ویژگی‌هایی متفاوت باشد. مارک سرنی را می‌توان یکی از باتجربه‌ترین افراد فعال در صنعت بازی‌های ویدئویی دانست که تاکنون در شرکت‌ها و استودیوهای مختلفی تجربه کسب کرده است. وی در بیشتر زمینه‌ها در صنعت بازی‌های ویدئویی فعالیت کرده است و انتظار می‌رود دوباره از تجربیات خود مانند ساخت کنسول پلی استیشن ۴ در طراحی پلی استیشن ۵ استفاده کند. نظر شما در رابطه با مارک سرنی، معمار ارشد کنسول پلی استیشن ۵، برنامه‌نویس، طراح، تهیه‌کننده و … چه می‌باشد؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.